További Külföld cikkek
- Ausztria megkezdheti felkészülését első szélsőjobboldali kancellárjára
- Saját húga vádolta meg szexuális erőszakkal az OpenAI vezetőjét
- Eltűnt egy kisrepülőgép Kolumbiában
- Már Hollywoodot ostromolják a lángok, Anthony Hopkins villája is leégett
- Három újabb vádemelés történt korrupció miatt Belgiumban
Magyarország segítheti Kína terjeszkedését
Medgyessy Péter látogatásának fő célja az volt, hogy új lökést adjon a magyarországi rendszerváltozás nyomán mélypontra zuhant magyar-kínai kapcsolatok már újból lendületes, de nagyon féloldalas fejlődésének, újraépítse a személyes kapcsolatokat a kínai vezetők márciusban megújult új nemzedékével, amelynek már nincsenek olyan magyarországi kötődései, mint a korábbi generációknak, és a megfelelő politikai-személyi kapcsolatok kiépítésével teremtse meg a jó hátteret az üzleti kapcsolatok fejlődéséhez.
Megbeszéléseiből a miniszterelnök azt szűrte le: Magyarországnak jó esélye van arra, hogy a kínai gazdasági terjeszkedés regionális központjává váljon. Évi több mint kétmilliárd dollárral máris Magyarország Kína első számú kereskedelmi partnere Kelet-Közép-Európában, itt él a térség legnagyobb, több tízezer fősre becsülhető kínai közössége, Budapesten nyitotta meg egyedüli regionális leányvállalatát Kína legnagyobb és a világ 11. legnagyobb kereskedelmi bankja, a Bank of China, és olyan gigantikus üzleti-logisztikai központok létesültek, mint az Asia Center vagy a ChinaMart.
Feltűnö szívélyességgel
A kínai fél nagy tisztességgel, feltűnő szívélyességgel fogadta a 44 év után először Kínába látogató magyar miniszterelnöki delegációt, kínai kezdeményezésre hivatalos rangra emelték az eredetileg munkajellegűnek tervezett látogatást. Az első számú vezető, Hu Csin-tao elnök-főtitkár pedig programját átrendezve, sürgős vidéki teendőit későbbre halasztva szakított időt a találkozásra. A kínai tárgyalópartnerek gyakorlatilag az összes felvetett kérdésben a lehető legnagyobb nyitottságot tanúsították és egyebek közt megígérték, hogy a súlyos magyar kereskedelmi deficit leépítése céljából magyar termékek vásárlására ösztönzik a kínai importőröket.
A látogatás legjelentősebb formális eredményeként megújították a két ország kapcsolatának alapelveit, együttműködésének kereteit rögzítő úgynevezett közös nyilatkozatot, amelyben a felek kinyilvánítják, hogy az eltérő társadalmi berendezkedés és értékrend ellenére zavartalanul fejlesztik kapcsolataikat; Magyarország megerősíti, hogy kizárólag a Kínai Népköztársaság kormányát ismeri el Kína törvényes képviselőjének, Tajvannal csak magánjellegű kereskedelmi kapcsolatokat ápol, Peking pedig üdvözli, hogy Magyarország az Európai Unió tagja lesz.