További Külföld cikkek
- Olaf Scholz a német szociáldemokraták kancellárjelöltje
- Szerbia az Európai Unió tagja akar lenni, de nem mond le keleti partnereiről
- Elszabadultak az indulatok, verekedés tört ki a szerb parlamentben
- Itt a hivatalos végeredménye a nagy meglepést hozó romániai elnökválasztás első fordulójának
- Drámai bejelentés: megállhat a vérontás a Közel-Keleten, zuhannak az olajárak
Edmund Pope rács mögött |
Pope a 90-es évek közepéig az amerikai haditengerészet technikai felderítő szolgálatának hivatásos tisztje volt. Tartalékállományba vonulását követően Pope rendszeresen utazásokat tett Oroszországba, mint a pennsylvániai egyetem képviselője. Később a TechSource Marine Group Ltd., illetve a CERF Technologies International vezetőjeként látogatta sorra a moszkvai, szentpétervári, novoszibirszki és más orosz városokban levő kutatóintézeteket, ahol a nagysebességű víz alatti és felszíni eszközök technológiai fejlesztése folyt.
Pope ártatlannak vallja magát
A vádlott a per során végig tagadta bűnösségét. Ügyvédje, Pavel Asztahov korábban azt nyilatkozta, hogy véleménye szerint az ügyben nem születik objektív, igazságos ítélet. Asztahov azzal védte Pope-ot, hogy a dokumentumok (melyek birtoklását Pope beismerte) nem számítanak államtitoknak, és bárki hozzájuk férhetett.
Pope az eljárás során hiába kért független tolmácsot, így az FSzB által kirendelt fordítóra kellett hagyatkoznia. A vádlott egy igen ritka csontrákban szenved és a nyolchónapos fogvatartás során nem engedték, hogy nyugati orvosok megvizsgálják. Felesége is csak néhányszor látogathatta meg. Cheryl Pope szerint férjét embertelen körülmények között tartották fogva. Egy augusztusi beszélő után a hölgy kijelentette, hogy férje testileg és szellemileg is legyengült, és ennek ellenére nem részesül megfelelő orvosi ellátásban.
|
Pope mellett washingtoni illetékesek is állítják, hogy a férfi ártatlan. Az amerikai kormány többször követelte már Moszkvától, hogy a férfit engedjék szabadon. A washingtoni képviselőház felszólította Bill Clintont, hogy korlátozza az Oroszországnak nyújtott gazdasági kedvezményeket, segélyeket, amíg az ügy nem rendeződik.
Az ítélet nyomán P.J. Crowley, a Fehér Ház nemzetbiztonsági szóvivője kijelentette: ,,továbbra sincs bizonyíték Pope bűnösségére. A vádlottat már csak humanitárius megfontolások alapján is szabadon kéne engedni."
Pope az első kémkedés vádjával bíróság elé állított amerikai Gary Powers U2-es kémrepülőjének 1960-as lelövése óta.