További Külföld cikkek
- Karácsonyfának öltöztettek egy BMW-t, a rendőrség kiszedte a forgalomból
- Ismeretlen törzset találtak az Amazonas mélyén, felvételek készültek róluk
- Elképesztő ígéretekkel fordult rá az ünnepekre Donald Trump
- Meghalt egy nő, miután felgyújtották a New York-i metróban
- 20 év börtönt kaphat egy orosz nő, aki a reptéren akarta hagyni az újszülött gyermekét
A rakétavédelmi rendszer kiépítését Kína fenyegetésként értékelné |
Az Egyesült Államok a '72-es ABM-szerződés megsértése miatti tiltakozását sűrűn hangoztató Oroszországot azzal próbálja (egyébként sikertelenül) megnyugtatni, hogy a rendszer hatástalan lenne annyi rakéta ellen, amennyivel Oroszország rendelkezik. Kínának azonban összesen ,,csak" tizennyolc nagy hatótávolságú ballisztikus rakétája van, és az amerikai rendszer ,,néhány tucat" rakéta leküzdésére lenne elegendő.
|
Egyébként az említett trió tagjai valószínűleg még nem rendelkeznek olyan nagy hatótávolságú interkontinentális rakétával, mellyel elérhetnék az USA területét. Az Egyesült Államok viszont attól tart, hogy valamelyikük előbb-utóbb megépíti a saját rakétáját, és az ellen kénytelen lesz védekezni.
Clinton elnöknek még az ősszel döntenie kell arról, hogy megkezdjék-e a rendszer telepítését - így a teljes pajzs 2005-re kiépülhetne. Természetesen egy sor további döntés Clinton utódjára marad (egyébként a republikánusok a védelem elszánt hívei).
Az elnök szerdai sajtótájékoztatóján azt közölte, hogy heteken belül határozni fog és döntését a külföld reakciója is befolyásolja majd.
Nem elhanyagolható tényező, hogy Oroszország és Kína mellett az európai országok is ellenzik az USA ötletét, mivel szerintük egy újrainduló fegyverkezési versenynek ők innák meg a levét - és ezt Clinton európai körútján az elnök tudtára is adták.
Közös Európa-USA ernyő |
Az elnök döntését feltehetően még a fentieknél is komolyabban befolyásolja a július 7-re kitűzött újabb teszt eredménye is, melynek során a Kaliforniából indított teszt-példánynak a Csendes-óceán felett kell majd a célpontot eltalálnia. Mint emlékezetes, az eddigi két tesztből csak egy volt sikeres.