Reális veszéllyé vált egy Irán elleni izraeli légitámadás, miután Mahmud Ahmadinezsád iráni elnök szerdán bejelentette háromezer uráncentrifuga klaszterba kötését, írja a londoni Times. A lap washingtoni tudósítói amerikai katonai forrásoktól már a bejelentés előtt olyan jelzéseket kaptak, hogy ez a momentum lehet a jel az izraeli támadásra.
Háromezer egymáshoz kapcsolt centrifugával már jelentős mennyiségű, atomfegyvergyártáshoz is használható dúsított uránt tud előállítani - igaz, ez még nem elég az atombomba legyártásához, az még évekig tartó tervezést igényel. Ráadásul az így megalkotott bomba sem azonnal bevethető.
De az izraeliek az iráni bejelentésre adott válasza mindenképpen megerősíti az amerikaiak aggodalmait. "A tárgyalások sosem állították meg a rakétákat, nem is fogják" - jelentette ki Ehud Barak védelmi miniszter, egyértelműen utalva Izrael katonai terveire.
További aggodalmakra ad okot, hogy Izrael szeptemberben váratlan támadást intézett egy feltételezett szíriai atomlétesítmény ellen. Arról nem is beszélve, hogy 1981-ben Izrael mindenféle előzetes jelzés nélkül porig bombázta az irakiak Osirakban épülő atomreaktorát, a mostanihoz hasonló indokkal.
"Nem lennék meglepve, ha mi magunk tennénk valamit" - jelentette ki a Timesnak Efraim Inbar, a Begin-Szadat Stratégiai Kutatások Központja kutatója. "Úgy gondolom, felkészültünk erre a lehetőségre. Izrael számára ez kritikus pillanat" - mondta.
A nemzetközi szakértők ugyanakkor túlzónak tartják Irán állításait. Szerintük valójában csak kétezer uráncentrifuga működhet klaszterba kötve, és még hatszázötven vár beszerelésre. Ez, ha valóban így van, elvileg még adhat némi haladékot a diplomáciai erőfeszítésekre. Mindenesetre Izrael most nem lenne egyedül, az Egyesült Államok mellett immár Nicolas Sarkozy Franciaországa is az erőszakos fellépés pártján áll, derült ki a francia államfő szerdai washingtoni látogatásán.