Merénylet az iraki parlament ellen

2007.04.12. 13:30
Éppen ebédeltek az iraki törvényhozók, amikor bomba robbant a parlament kávézójában. Az öngyilkos merényletnek nyolc halottja van.

Bomba robbant az iraki parlament kávézójában. Az öngyilkos merényletben nyolcan haltak meg, tízen pedig megsebesültek.

A kávézót elvileg csak a parlamenti képviselők és munkatársaik használhatják. A parlament ráadásul Bagdad legvédettebb részén, a Zöld Zónában van, ahol viszonylag ritkák a támadások.

Az iraki parlamentben csütörtökön ülésnap volt. A robbantás idején a képviselők többsége a kávézóban ebédelt, arja a CNN az iraki állami televízió jelentésére hivatkozva.

Elképzelhető, hogy a bombát a parlamentben is képviselt szélsőségesek egyike juttatta be a szigorúan védett épületbe.

Bagdadban már hajnalban is volt egy robbantás, teherautóba rejtett pokolgép robbant a Tigris egyik hídján. A robbantásban kilencen meghaltak, huszan autóikkal a folyóba zuhantak.

Politikusok is meghaltak

William Caldwell amerikai katonai szóvivő szerint a detonáció legalább nyolc halálos áldozatot követelt; képviselők és alkalmazottak haltak meg. Parlamenti források két képviselőről szólnak: az egyik a törvényhozás fő szunnita tömbjének, az Iraki Egyetértés Frontjának a képviselője, a másik egy síita - más közlések szerint kurd - honatya.

A detonációban legalább tízen megsérültek, közülük hat személy - egy síita honatya szerint - Muktada asz-Szadr radikális síita hitszónok híve.

Az al-Kaida műve?

A robbanóövet viselő elkövető bőrönddel a kezében lépett be az ebédlőbe, ahol a levegőbe repítette magát. A terrorcselekményt a hírek szerint a magát az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat helyi szervezetének valló csoport, az Iraki Iszlám Állam vállalta magára kevesebb mint egy órával a robbantás után a muslim.net világhálóhelyen elhelyezett közleményben.

A merénylet után a parlament biztonsági szolgálata lezárta az épületet: senkit sem engedtek sem belépni, sem távozni. Egyelőre nem tudni, hogy az elkövető miként tudta bevinni a robbanóanyagot a parlamentbe, ahova rendszerint többszörös biztonsági ellenőrzés után lehet csak belépni.

A törvényhozás biztonsági szolgálata délelőtt - ritkán látott óvintézkedésként - bombakereső kutyákkal is megszaglásztatta az épületbe belépő személyeket és csomagjaikat, ami nyilvánvalóan arra utal, hogy merénylettől tartottak.

Pénteken rendkívüli ülés

A csütörtöki robbantás az iraki főváros biztonságának megszilárdítása érdekében indított nagyszabású művelet kilencedik hetében történt - Bagdad utcáin amerikai és iraki katonák tömegesen járőröznek -, kitervelői és végrehajtója pedig az eddigi legmeggyőzőbb bizonyítékát adták annak, hogy a legszigorúbban védett létesítményekbe is képesek beszivárogni.

Mahmúd al-Masadani parlamenti elnök bejelentette, hogy a törvényhozás pénteken rendkívüli ülésen készül elítélni a terrorizmust. Az iraki parlament péntekenként rendszerint nem ülésezik, e nap ugyanis a muzulmán világban munkaszüneti nap.

Bush is elítélte a merényletet

Az amerikai kormányzat és az Arab Liga is elítélte a parlamenti merényletet. George Bush amerikai elnök leszögezte, hogy az Egyesült Államok kitart a bagdadi kormány mellett. Szavai szerint a robbantás bizonyítja, hogy indokolt az a stratégia, amelyet Washington Irakban követ egy olyan ellenséggel szemben, amelyik "kész pokolgépet bevetni ártatlanok ellen a demokrácia jelképéül szolgáló épületben".

"Ugyanez az emberfajta kész eljönni ide (az Egyesült Államokba), hogy ártatlan amerikaiakat gyilkoljon" - mondta az amerikai elnök azon gyakran hangoztatott érvére utalva, amely szerint Amerikának Irakban kell megvívnia a terroristákkal, hogy ne amerikai földön kelljen ugyanezt tennie.

Kirkúkban is merénylet volt

Condoleezza Rice külügyminiszter szerint a támadás nem jelenti azt, hogy a Bagdad pacifikálásra kidolgozott Bush-terv kudarcot vallott volna. "Lesznek jó és rossz napok is... A Bush-terv még csak a kezdetén tart" - mondta. Az Arab Liga felszólította az irakiakat, hogy egyesült erővel vessenek véget az erőszaknak.

Folytatódtak a merényletek Észak-Irakban is, ahol Kirkuk olajvárosban, egy autóbusz útvonalán rejtettek el aknát. A buszon diákok és munkások utaztak. Hatan közülük meghaltak, 21-en megsebesültek. Kirkuk, ahol szunniták, síiták kurdok, és törökök élnek, különösen instabil helyzetben van, s fokozza a belső ellentéteket, hogy a kormányzat népszavazást akar rendezni arról, hogy a várost a kurd autonómiához csatolják-e.