További Külföld cikkek
- Elraboltak egy csecsemőt egy bécsi kórház szülészeti osztályáról
- Pattanásig feszült a hangulat a Külügyi Tanács brüsszeli ülése előtt
- Szijjártó Péter szerint szégyenletes, abszurd és elfogadhatatlan ez a döntés
- Oroszország azzal támadja az Egyesült Királyságot, hogy Ukrajna oldalán belépett a háborúba
- Vlagyimir Putyin belebukhat, ha meghozza ezt a súlyos döntést
Nem lát automatizmust
Szemben az amerikaiak véleményével Schröder szerint az ENSZ 1441. számú határozata "nem tartalmaz semmiféle automatizmust a katonai erő alkalmazására nézve". Mint mondta, a Biztonsági Tanács többsége Németországgal azonos álláspontot képvisel. Schröder kizártnak tartja, hogy a BT háborúpárti határozatott hozzon a fegyverzetellenőrök pénteki beszámolója után - írja a BBC.
Nem háborúznak, de segítenek, ha kell
"Háború nélkül is lefegyverezhetjük Irakot. Ennek a lehetőségnek a megragadása az én felelősségem" - jelentette ki Schröder. A kancellár megismételte választási ígéretét, miszerint Németország nem vesz részt az Irak elleni katonai csapásban. Ennek ellenére véleménye szerint megkérdőjelezhetetlen a szolidaritásuk a NATO-hoz és Törökországhoz. "Ha egy szövetségesünk segítségre szorul, ott leszünk" - mondta.
A franciák és a németek kiállása ismét megakadályozta a döntéshozatalt a NATO állandó tanácsának negyedik napja tartó vésztanácskozásán. A tanács ülését előbb elhalasztották, majd bizonytalan időre felfüggesztették. Egyelőre nincs döntés arról, hogy pénteken folytatódjanak-e a tárgyalások.
Rumsfeld bírálta a hármakat
Újra bírálta csütörtökön Franciaországot, Németországot és Belgiumot Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter, amiért nem szavazták meg a NATO-ban a Törökország védelmére teendo előkészületeket. Úgy vélekedett Washingtonban, szenátusi meghallgatásán, hogy a katonai segítségnyújtásnak még az esetleg kirobbanó iraki fegyveres konfliktus előtt kellene megtörténnie.
"A szövetségnek felelősséget kell vállalnia Törökország biztonságáért, hiszen ez a mérsékelt muzulmán ország az egyetlen NATO-tagállam, amely határos Irakkal. Nem lehet mindent az utolsó pillanatra hagyni, hiszen terveket kell készíteni, hajóval a helyszínre kell szállítani a szükséges katonai eszközöket. Sajnálatos képtelenség e három országnak az az állítása, hogy még korai katonai előkészületeket tenni, és be kell várni az ENSZ újabb határozatát az iraki válság ügyében - idézett Rumsfeld szavaiból az AFP.