További Külföld cikkek
- Mégsem akar szenátor lenni Donald Trump fiának felesége
- Lezuhant egy kisrepülőgép egy brazíliai üdülővárosban
- Túlélhető az atomcsapás a saját magánbunkerünkben?
- Iszonyatos fegyverkezésbe kezdtek a görögök, Törökországot ez aggasztja
- Még két hónapot csúszik az űrben rekedt kozmonauták hazatérése, akik júniusban indultak egyhetes kirándulásra
Nem lát automatizmust
Szemben az amerikaiak véleményével Schröder szerint az ENSZ 1441. számú határozata "nem tartalmaz semmiféle automatizmust a katonai erő alkalmazására nézve". Mint mondta, a Biztonsági Tanács többsége Németországgal azonos álláspontot képvisel. Schröder kizártnak tartja, hogy a BT háborúpárti határozatott hozzon a fegyverzetellenőrök pénteki beszámolója után - írja a BBC.
Nem háborúznak, de segítenek, ha kell
"Háború nélkül is lefegyverezhetjük Irakot. Ennek a lehetőségnek a megragadása az én felelősségem" - jelentette ki Schröder. A kancellár megismételte választási ígéretét, miszerint Németország nem vesz részt az Irak elleni katonai csapásban. Ennek ellenére véleménye szerint megkérdőjelezhetetlen a szolidaritásuk a NATO-hoz és Törökországhoz. "Ha egy szövetségesünk segítségre szorul, ott leszünk" - mondta.
A franciák és a németek kiállása ismét megakadályozta a döntéshozatalt a NATO állandó tanácsának negyedik napja tartó vésztanácskozásán. A tanács ülését előbb elhalasztották, majd bizonytalan időre felfüggesztették. Egyelőre nincs döntés arról, hogy pénteken folytatódjanak-e a tárgyalások.
Rumsfeld bírálta a hármakat
Újra bírálta csütörtökön Franciaországot, Németországot és Belgiumot Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter, amiért nem szavazták meg a NATO-ban a Törökország védelmére teendo előkészületeket. Úgy vélekedett Washingtonban, szenátusi meghallgatásán, hogy a katonai segítségnyújtásnak még az esetleg kirobbanó iraki fegyveres konfliktus előtt kellene megtörténnie.
"A szövetségnek felelősséget kell vállalnia Törökország biztonságáért, hiszen ez a mérsékelt muzulmán ország az egyetlen NATO-tagállam, amely határos Irakkal. Nem lehet mindent az utolsó pillanatra hagyni, hiszen terveket kell készíteni, hajóval a helyszínre kell szállítani a szükséges katonai eszközöket. Sajnálatos képtelenség e három országnak az az állítása, hogy még korai katonai előkészületeket tenni, és be kell várni az ENSZ újabb határozatát az iraki válság ügyében - idézett Rumsfeld szavaiból az AFP.