További Külföld cikkek
- Elon Musk fokozza a botrányt, lezajlott a beszélgetése az AfD pártvezetőjével
- Börtönt megjárt embercsempész a körözött moldáv ámokfutó
- Többen életüket vesztették egy hindu templomnál kitört tömegverekedésben Indiában
- Horror Japánban: a McDonald’sban késelt tinédzsereket egy férfi, egyikük nem élte túl
- Barack Obama mellé ültették Donald Trumpot Jimmy Carter búcsúztatóján
Gyilkos szagok
A Pentagon stratégái az utóbbi időben komolyan foglalkoznak az emberi életben kárt nem okozó fegyverek kifejlesztésén. Egyik legutóbbi tervük szerint Allah képmását vetítenék Bagdad egére, és a mikrohullámokon megszólaló Mindenható Husszein megbuktatására és azonnali megadásra szólítaná az isteni jelenéstől megrettent iraki népet. A bűz mint fegyver bevetése sem új ötlet. Legutóbb a moszkvai túszdráma idején kísérleteztek orosz kommandósok nem halálosnak szánt gázok bevetésével. A feltehetően ópiátszármazék, titkos összetételű gáz azonban legalább százhúsz túsz halálát okozta.
"Az oroszok nem rendelkeztek megfelelő technológiával ahhoz, hogy emberi életek veszélyeztetése nélkül oldják meg a helyzetet" - véli Larry Erickson, a kansasi egyetem kutatója. Erickson a haditengerészet megbízásából kutatja a szagok katonai felhasználásának lehetőségét. Pamela Dalton szerint a bűz inkább pszichikailag hat. Bizonyos anyagok ugyan irritációt, viszketést vagy heves szívverést válthatnak ki, ez azonban a bennük található kábítószerek miatt van, nem a szagesszencia miatt.
Pánikba estek a tartármártástól
Az emberi agy ugyanis képzeteket társít bizonyos szagmintákhoz. Ezért az ismeretlen, vagy váratlanul felbukkanó szagok akár pánikreakciókat is okozhatnak. A szeptember 11-i terrortámadásokat követően, az antraxpánik idején két maine-i munkás is kórházba került, miután kinyitottak egy fura szagú, nyúlékony anyagot tartalmazó dobozt. A doboz tartalmának laboratóriumi vizsgálata bizonyította, hogy a rejtélyes szubsztancia tartármártás volt.
Hányásszag, olcsó parfüm, vécéájer
Dalton a felismerés után megpróbálta kikísérletezni azt a szagot, ami képzettársítástól függetlenül egyértelmű reakciót vált ki az emberekből. Több népcsoportból származó önkénteseken vizsgálta borzalmas szagmintái hatását. A laboratóriumában található, rothadó mókustetemre, görényodúra, balkáni guggolós vécék összetéveszthetetlen ájerére emlékeztető szagmintáiból sikerült is kiválasztania az ideális keveréket. A győztes a rokfortra emlékeztető hányásszag, egy olcsó áruházi parfüm, egy vanília- és narancsillatú szájvíz és a vécéillatosítók tesztelésére gyártott penetráns vécészag keveréke lett. A bűz egyszerűen leverte a lábáról a tesztelőket. "Végeredményben a nagy világnyelvek összes létező káromkodását váltotta ki a szag" - nyilatkozta Dalton mosolyogva a Cantonrep.com-nak.
Tiltott fegyverprogram?
Kérdéses azonban, hogy a keveréket valóban katonai célokra hasznosítják-e. Az emberi életet megkimélő fegyverek akár a várttal ellentétes hatást is kiválthatnak. A terv kritikusai szerint bár alkalmazásuk humánusnak tűnhet, az ellenséget akár erőszakos cselekedetekre is késztetheti az, hogy nincs veszélyben az élete. Másokat a fegyverek vegyi jellege aggaszt. "Érthető a hadsereg törekvése az erő kevésbé halálos alkalmazására, azonban kerülni kellene bármilyen vegyi vagy biológiai alkalmazás kifejlesztését" - véli Edward Hammond, a Sunshine Project nevű, vegyifegyver-ellenes szervezet tagja. Véleménye szerint a halált nem okozó fegyverek kutatása akár komoly vegyifegyver-programok álcázására is szolgálhat. Hammond véleményével szemben a Nemzeti Kutatási Tanács, az amerikai kormányzat tanácsadó szerve szerint a bűzfegyverek kutatása a legígéretesebb az összes, emberi életet megkímélő fegyverek előállítását célzó program közül. Véleményük szerint a bűzfegyverek nem minősülnek tiltott vegyi vagy biológiai fegyvereknek.