További Külföld cikkek
- Volodimir Zelenszkij hajlandó területekről lemondani, és befejezni a háborút, ha Ukrajnát felveszik a NATO-ba
- A szíriai lázadók betörtek Aleppóba, sokan meghaltak
- Senki nem táncolt még úgy a meleghimnuszra, mint Donald Trump
- Potyautassal a fedélzetén repült a New Yorkot Párizzsal összekötő járat
- Megszavazták az aktív eutanáziáról szóló törvénytervezetet Londonban
Irakba csalogatták
A két nő annak idején két fivérhez, Huszein Kámil Haszánhoz és Szaddám Kámil Haszánhoz ment feleségül. 1995-ben a házaspárok összesen hét gyermekükkel együtt Jordániába menekültek, s ott nem titkolt terveket szőttek rokonuk, Szaddám uralmának megdöntésére. 1996 februárjában sikerült őket hazacsalogatni Irakba, s ott a két férfi, harmadik fivérük, húguk és annak gyermekei, valamint apjuk gyilkosság áldozatai lettek, miután a rezsim hazaárulással vádolta őket.
A két asszony - akiket férjeik megölése előtt válásra kényszerítettek - azóta a világtól elzárkózva élt anyjukkal együtt. Nemrég ugyan felröppentek olyan hírek, hogy Nagy-Britanniában kérnek menedékjogot, de azután a brit kormány cáfolta, hogy azt megadná nekik.
A legnagyobb jutalom
Colin Powell amerikai külügyminiszter csütörtökön személyesen hagyta jóvá annak a harmincmillió dollárnak a kifizetését, amelyet Szaddám Huszein két fia, Udaj és Kuszaj nyomravezetőinek ígértek az amerikai hatóságok - jelentette be a külügyminisztérium szóvivője. Richard Boucher közölte: az Egyesült Államok szándékosan határozta el a jóváhagyási folyamat felgyorsítását, mert ezzel is ösztönözni kívánja az irakiakat arra, hogy magáról a megbuktatott iraki diktátorról is megbízható információkat nyújtsanak.
Boucher megerősítette azt is, hogy a múlt hét elején Moszulban megölt két Huszein-fiúért járó 15-15 millió dollár a legnagyobb összeg, amit az amerikai hatóságok valaha is kifizettek ilyen jellegű jutalom céljából. A szóban forgó program keretében egyébként azok a személyek részesülnek jutalomban, akik nemzetbiztonsági szempontból fontos információkat szolgáltatnak ki az Egyesült Államoknak, ahol menedékben is részesülhetnek. A szóvivő azonban nem utalt arra, hogy Udaj és Kuszaj nyomravezetője elhagyja-e Irakot, mint ahogy nevét sem említette. Sajtóértesülések szerint ugyanakkor arról a Navaf al-Zeidane nevű üzletemberről van szó, akinek moszuli házában a két Huszein-fiú megpróbált elrejtőzni.
Az amerikai hatóságok Szaddám Huszein esetében jócskán megemelték a tétet, s 25 millió dollárt ígértek a megbuktatott diktátor nyomravezetőjének. A volt diktátor az amerikai védelmi minisztérium szerint szakállt növesztett és megváltoztatta hajviseletét is.