További Külföld cikkek
- Matteo Salvini odaszúrt egyet az Európai Bizottságnak
- Kiderült, miért omlott le a tragédiát okozó előtető az újvidéki állomáson
- A libanoni tűzszünet semmit nem old meg, csak elodázza a közel-keleti válságot
- FBI: Bombatámadással fenyegették meg Donald Trump kabinetjelöltjeit
- Véget ért Marine Le Pen tárgyalása, de csak márciusban derül ki, indulhat-e a következő elnökválasztáson
Csak végső esetben
A miniszter ugyanakkor azonnal hozzátette, hogy a katonai akció csak a legvégső esetben jöhet szóba, és bármilyen hadművelethez az ENSZ felhatalmazása szükséges. Mivel Szaúd-Arábia is az ENSZ tagja, az alapokmány hetedik fejezetének értelmében az ENSZ nemzetközi békefenntartó hadműveleteihez rendelkezésre kell bocsátania területét. A herceg, több más arab országgal egyetértésben, újból felszólította Irakot, hogy engedje vissza a fegyverzetellenőröket.
|
Colin Powell külügyminiszter és Condoleezza Rice nemzetbiztonsági tanácsadó elvárja az ENSZ-től, hogy gyakoroljon nyomást Irakra a fegyverzetellenőrök visszatérése érdekében, mert ha az ENSZ gyorsan cselekszik, elkerülhető a háború. Powell hangsúlyozta, hogy valóban gyors ENSZ-intézkedést várnak - csak hetekben hajlandók gondolkodni -, és megismételte Bush kijelentését, miszerint az Egyesült Államok kész egyedül fellépni Irak ellen, ha az ENSZ kudarcot vall.
Az amerikaiak harciasak
A legutóbbi közvélemény-kutatások szerint az amerikaiak 68 százaléka támogatna egy Irak ellenes akciót, 12 százalékkal többen, mint augusztusban. Ha azonban az Egyesült Államoknak szövetségesek nélkül kellene megvívnia a háborút, akkor már csak a megkérdezettek 51 százaléka támogatná az akciót.