További Külföld cikkek
- Hatalmas kavarás után kiderül, hivatlba léphet-e Ursula von der Leyen bizottsága
- Meghalt a világ legidősebb férfija
- Az ügyészek 20 év börtönbüntetést követelnek a feleségét elkábító és megerőszakoltató férfira
- Újabb kínai–magyar együttműködés: összekapcsolják a keleti és a nyugati digitális fizetési rendszereket
- Oroszország és Kína drámai mértékben növeli nukleáris erejét, Trumpnak azonnal lépnie kell
Drámaian gyors döntés
|
Tenet távozása drámaian gyors volt. Bár az igazgató, baráti köre szerint, már régebb óta tervezte a lemondást, Bush eddig mindig rábeszélte a maradásra. Szerda esti magánbeszélgetésükön azonban a család egy közeli barátja szerint Tenet meggyőzte az elnököt, hogy a családi béke érdekében el kell hagynia hivatalát. Az igazgatót nagyon kimerítette a szeptember 11-i terrortámadások óta tartó állandó nyomás - mondta el a családi barát a New York Timesnak.
Tenet távozása még Bush közeli környezetét is meglephette. Az elnök csütörtök reggel még John Howard ausztrál miniszterelnökkel tartott közös sajtótájékoztatót. Annak végeztével magához hívta pár közeli munkatársát - Cheney alelnököt, Powell külügyminisztert (a CIA hivatalosan a külügyminisztérium alá tartozik), Conoleezza Rice nemzetbiztonsági főtanácsadót, illetve a Fehér Ház hivatali főnökét és kommunikációs igazgatóját - és tájékoztatta őket Tenet lemondásáról. A bejelentést az elnöki helikopter felé tartva, egy pillantra megállva tette meg a Fehér Ház gyepén, majd elindult olaszországi látogatására.
Nem menekült a kritikától
A bejelentés váratlansága azonnali találgatásokat eredményezett. Többek ugyan hitelesnek fogadják el a családi okokra hivatkozást - ismerői szerint Tenet felesége már régebb óta kéri férjét a hivatal feladására -, többen azonban összefüggést látnak a CIA az elmúlt három évben elkövetett hibáit feltáró jelentések közeli nyilvánosságra kerülésével.
Hamarosan a szenátus az iraki tömegpusztító fegyverek kérdésével foglalkozó bizottsága, a CIA iraki fő fegyverzetellenőre és a szeptember 11-ét megelőző elhárítási munkát vizsgáló független bizottság is a titkosszolgálatot elmarasztaló jelentéseket tesz közzé. Ugyanakkor többen is hangsúlyozzák, hogy Tenet már korábban is tudhatott a jelentések tartalmáról, így lemondásával sem kellett volna eddig várnia. "Már hónapok óta tervezte a lemondását, ha az elmarasztalás bármilyen szerepet játszana távozásában, már rég megtette volna" - vélte a Timesnak David Boren. Az egykori demokrata szenátor Tenet mentora volt, csütörtökön személyesen is beszélt a távozó igazgatóval.
Ha valóban a kritikák miatt mondott volna le, Tenet feltehetően nem várta volna meg, hogy vallomást kelljen tennie mind a szeptember 11-ét, mind az iraki fegyverbotrányt vizsgáló bizottság előtt - vélekedett több washingtoni forrás is.
Könnyeket azért nem hullatnak
Tagadhatatlan ugyanakkor, hogy Tenet távozásával nagy terhet vehet le Bush válláról. Az elnök a sokasodó kritikák ellenére sem kívánt senkit felelősként megnevezni az iraki háborút indokló fegyverdosszié tévedései miatt. A felelősséghárítás pedig egyre nagyobb terhet jelentett az újraválasztásért küzdő elnök számára. Tenet távozása legalábbis egy időre elhalaszthatja a problémát.
Pont ugyanezen okokból várható, hogy Bush a távozó igazgató utódjának kinevezését sem fogja elsietni. Az elnöknek semmi esetre sincs arra szüksége, hogy a kinevezés körüli vitákban a választás előtt újra hangsúlyosan előtérbe kerüljön a fegyverbotrány. A kormányzat megkönnyebbülésére utalhat az is, hogy Dick Cheney alelnök ugyan közleményében Tenet "kiváló munkájáról" beszélt, a búcsúüzenet alig hárommondatosra sikeredett. "Könnyeket biztos nem hullattak" - jegyezte meg cinikusan a Timesnak Richard Shelby alabamai republikánus szenátor, Tenet egyik legharcosabb kritikusa. Cheney alelnök az iraki háborút megelőzően gyakorta összetűzésbe keveredett Tenettel, mivel a CIA igazgatója nem vette készpénznek az alelnök kedvenc irakijától, a most kémkedéssel vádolt Ahmed Csalabitól származó, később hamisnak bizonyult jelentéseket.
Jó hír az elméletgyártóknak
Bármi is áll Tenet lemondásának hátterében, az összeesküvés-hívők biztosan felbuzdulnak arra, hogy pénteken várhatóan a CIA külföldi kémkedésért felelős részlegét vezető aligazgatója, James Pavitt is bejelenti lemondását. Pavitt washingtoni források szerint már régóta tervezte távozását, annak semmi rendkívüli oka nincs. Erről azonban nehéz lesz meggyőzni a kétkedőket.