További Külföld cikkek
- Legkevesebb két halálos áldozata van a Los Angeles közelében pusztító erdőtüzeknek
- Lövöldözés történt az elnöki palotánál Csádban, ahova hamarosan magyar katonák is mehetnek
- Gyanús jármű miatt lezárták London több belvárosi utcáját, mindenkit evakuáltak
- Újra egymásnak feszült Donald Trump és Justin Trudeau
- Változnak a beutazási szabályok, az Európán kívüli utasok már csak engedéllyel léphetnek be Nagy-Britanniába
Jó szabályok, rosszul betartva
A jelentés szerint a fogolykínzás "nem rendszeres probléma" a seregben, csupán egyéni kihágások történtek. Paul Mikolashek altábornagy, a hadsereg fővizsgálója szerint az Irakban és Afganisztánban elfogadott kihallgatási módszerek teljes mértékben törvényesek, "amennyiben azt kiképzett katonák a biztonsági intézkedéseket betartva, figyelmesen hajtják végre".
A problémát pont az okozhatta, hogy a kínzásokról elhíresült abu-grébi börtönt felügyelő 205-ös katonai hírszerző dandár tagjai nem voltak megfelelően felkészítve - állapította meg a jelentés, a felelősöket meg nem nevezve.
Brutális gyilkosságok
A februárban, a kínzásbotrány kirobbanása előtt két hónappal megkezdett, az afganisztáni háború 2001 októberi kezdetétől a napjainkig tartó szakaszt áttekintő vizsgálat megállapításai szerint egyéni kihágások miatt kínoztak meg 94 foglyot. Az esetek között több brutális gyilkosság is előfordult.
Egy iraki tábornokot két kihallgatója például egyszerűen megfojtott - írja az AP. A Denver Post értesülései szerint Lewis Welshofer és Jeff Williams tiszthelyettesek ellen büntetőeljárást kezdeményezett a hadsereg.
Gondatlanul vízbe folytották
Az AP birtokába került jelentés szerint egy szakasznyi katona január harmadikán két irakit hajított a Tigris folyóba Bagdad egyik hídjáról, az egyik iraki megfulladt. Három katona ellen gondatlanságból elkövetett emberölés miatt emeltek vádat, bár feltételezhető, hogy sejthették tettük következményeit. A megmenekült irakit vízbe lökő katona ellen is vádat emeltek - írja az AP.
A kihágások ellenére a hadsereg vezetése nem lát problémát. "Ezek a cselekedetek szégyenletesek bár, de csak aberrációk voltak" - jelentette ki az AP-nek Les Brownlee, a szárazföldi haderőt felügyelő miniszter. A hadsereg vezérkari főnöke, Peter Schoomaker ennél is elnézőbben nyilatkozott. Szerinte érthető, bár megbocsáthatatlan cselekedetekről van szó. "Nagy zűrzavar közepén történtek ezek a dolgok" - nyilatkozta a hírügynökségnek.
Hitetlenkedő ellenzék
Bár a hadsereg jelentése nem találta felelősnek a parancsnokokat, a kongresszus demokrata frakciója ezt nem tartja túl hitelesnek. "Nehéz elhinni, hogy nem volt alapvető probléma a fogolytartási rendszabályokkal" - nyilatkozta az AP-nek Carl Levin, a szenátus Fegyveres Erők Bizottságának rangidős demokrata tagja. A Demokrata Párt meg is támadta a hadsereg jelentését, az ügyet a kongresszusi bizottságok tárgyalják tovább.