További Külföld cikkek
- Csaknem ezer halálbüntetést hajtottak végre Iránban egy év alatt
- Orbán Viktor osztrák szövetségese megerősítette, kivel tervez koalícióra lépni
- Donald Trump bejelentette, hogy igényt tart Grönlandra
- Radikális váltás Németországban: a bűnözőket és terroristákat a lehető leggyorsabban kitoloncolják
- A magyar kormány reakciójában Pressman személyes, pitiáner bosszújáról beszél
Dárdákkal és nyilakkal támadtak a segélyszállító helikopterekre az Andaman és Nicobar szigetek őslakosai. A támadást az indiai hatóságok pozitívan értékelték, hiszen korábban attól tartottak, hogy a térséget végigpusztító cunami teljes egészében kiirtotta a világtól elzárt szigetek kőkorszaki szinten élő civilizációját.
Egyértelmű üzenet
A félelmekre rácáfolva a szigetlakók túlélték a szökőárt, kedden nyílzáporral fogadták az indiai partiőrség segélyszállító helikopterét. A támadás - mely a hatóságok szerint azt jelzi, hogy az őslakosok nem látják szívesen az idegeneket - nem okozott komolyabb károkat.
Az Indiai-óceán közepén, Thaiföldhöz közelebb fekvő szigeteken legalább hatezren vesztették életüket vagy tűntek el, írja a BBC. A primitív törzsek túlélése azonban arra utal, hogy az őslakosok egyfajta előjelző rendszert használhattak, feltehetően az állatok és a madarak mozgását figyelték meg. Viselkedésüket most tudósok kívánják tanulmányozni, a tapasztalatokat a cunami-előrejelzésben használnák, írja a BBC.
Legközelebb figyelmeztetnének
A mintát a Csendes-óceánon már működő rendszer adhatja, India már be is jelentette egy hasonló rendszer telepítésének megkezdését. A Csendes-óceánon hawaii központtal működik a cunami-előrejelző központ. A központ minden, az óceán térségét érintő, a Richter-skála szerinti 7,5-es erősséget meghaladó földrengés esetén figyelmeztetőjelzést ad ki. Ezután a mélytengeri földlemezeken elhelyezett nyomásérzékelők jelzései alapján adhatnak ki teljes riasztást. A jelzőrendszer akár a tengerszint egy centiméteres változását is képes észlelni.
Életeket menthet
A jelzőrendszer kiépítését az ENSZ szakosodott szervezete, a Katasztrófacsökkentési Stratégiák csoportja (ISDR) is támogatja. "Egy időben kiadott jelzés az élet és a halál, a gazdasági pusztulás és a túlélés közötti különbséget jelentheti", nyilatkozta a BBC-nek Salveno Briceno, az ISDR vezetője. Véleménye szerint a jelzőrendszer egy éven belül üzembe helyezhető.