További USA cikkek
![]() |
Bush elfogadta pártja jelölését |
,,Együttérző konzervativizmus"
A beszéd, bár gazdagabb volt általánosságokban, mint konkrétumokban, komoly kihívással ajándékozza meg a demokrata ellenfelet, Al Gore-t. Bush láthatólag komolyan gondolja a sokak által túlzottan ideologikusnak, túl konzervatívnak tartott republikánusok középre kormányzását. Védjegye, kedvenc szlogenje, az ,,együttérző konzervativizmus" ezúttal is központi szerepet foglalt el retorikájában.
![]() |
Nagy az öröm |
Nehéz persze elmulasztott lehetőségekről beszélni, amikor Amerika gazdaság az egész évtizedben növekedni tudott, amikor polgárai módosabbak, mint valaha. Amikor a jelenlegi adminisztrációval többé-kevésbe mindenki elégedett. De elhanyagolt területek mindig vannak, és Bush azzal, hogy nem átallott a republikánusok számára ilyen ,,tabutémákról" beszélni, ráadásul látszólag el tudta fogadtatni elképzeléseit talpig konzervatív pártjával, valóban lépéselőnybe került. ,,Jó időkben nagy célokat kell kitűzni" - mondja Bush, utalva Amerika a világban betöltött szerepére, világpolitikai felelősségére is.
Bush visszaállítaná az elnöki hivatal méltóságát
![]() |
Bush visszaállítaná az elnöki hivatal méltóságát |
Egységes, mérsékelt, együttműködésre hajló pártot akar az elnökjelölt
Annak ellenére, hogy nem mulasztotta el Gore-t, annak kampányát, személyét, politizálását támadni, Bush igyekezett száműzni a republikánusok retorikájából a megszokott ,,háborús" formulákat, a demokraták öncélú kritizálását. Sőt, kétpárti együttműködést szorgalmazott fontosabb kérdésekben, emlékeztetve arra, hogy kormányzóként remekül együtt tudott működni pártja ellenzékével Texasban is. Ez is enyhülésnek számít.
Az igen ügyesen és alaposan megszervezett konvención Bush emberei gondoskodtak róla, hogy az egyébként roppantul sokszínű republikánus párt egységesnek tűnjön, és a kormányzó programjával szemben álló, elképzeléseibe nem illő emberek vagy ne jussanak szóhoz, vagy ott se legyenek. Hiányzott a résztvevők közül például Newt Gingrich, a Clinton-éra meghatározó republikánus vezetője is, a párt jobbszárnyának sokáig ideológiai vezetője. Mégis lehet, hogy az egységesnek szánt kampányon Bush alelnökjelöltje, Dick Cheney rést üthet.
A barátságos image és az egység még illúziónak bizonyulhat
![]() |
Dick Cheney, alelnökjelölt |
Nincs garancia tehát Bush győzelmére. A konvenció mesterien megkomponált volt - de az amerikaiak csütörtök este nem politikai műsorokat, hanem a ,,Friends" aktuális részét nézik; a vízió nagyszerű - de a részletekkel még adós Bush; az image barátságos - de az elfogadott, hagyományosabb hangú programmal gyakran ellentétes; a párt egységesnek, mérsékeltnek mutatkozik - de a mélyben sokkal színesebb, és egy másik éra dinoszauruszaival van tele; Bush ügyesen közelít meg fontos hazai kérdéseket - de a külpolitikához alig konyít; új embernek, kívülállónak tűnik, aki két lábbal áll a földön - valójában privilegizált politikusdinasztia gyermeke, akit apja tanácsadói és barátai vesznek körül, sokan a lenézett Washington pártkatonái. Mégis, a demokratákhoz intézett kihívás nagyon komoly. Bush sikeresen és lendületesen tör előre, népszerű, pártja pedig látszólag ellenkezés nélkül ad fel komoly tabukat. Gore két hét múlva felveheti a kesztyűt, a demokraták konvencióján, Los Angelesben.