- Külföld
- Fehér ház
- usa
- elnökválasztás 2012
- dél-karolina
- newt gingrich
- mitt romney
- ron paul
- rick santorum
- republikánus
Gingrich berobbant Dél-Karolinában
További Fehér ház cikkek
- Elfogadták az Egyesült Államok költségvetését, nem áll le a kormányzat
- Az elektori kollégium is megválasztotta Donald Trumpot az Egyesült Államok következő elnökének
- Donald Trump változásokat ígért, a NATO-ból való kilépést is megfontolná
- Az FBI új igazgatója szerint Amerikát sátánimádó pedofilok összeesküvése irányítja
- Hunter Biden megúszhatja a felelősségre vonást, elnöki kegyelmet kapott az apjától
Fölényes győzelmet aratott a dél-karolinai előválasztáson a Chuck Norris támogatását is megszerző Newt Gingrich, akinek egy hét alatt sikerült megfordítania a versenyt az első déli államban, ahol korábban a New Hampshire-t besöprő Mitt Romney sima menetre készülhetett. Gingrich győzelmével egyben először fordult elő 1980 óta, hogy három különböző jelölt nyerje meg a három kezdő államot a republikánus előválasztási küzdelemben.
Gingrich ugyan bizonyította már korábban, hogy a sírból is vissza tud jönni, amikor decemberben az összes felmérés élére ugrott, pedig nyáron egyszer már összeomlott a kampánya, ennek ellenére az elmúlt hetekben még úgy tűnt, könnyen vége lehet az esélyeinek. Nem bírt az ellenfelek össztüzével decemberben, és a választók sem voltak annyira vevők a pozitív kampányt hangsúlyozó üzenetére, ezért az előválasztási időszak kezdetére már alaposan visszacsúszott.
Iowában és New Hampshire-ben is csak a csalódást keltő negyedik helyen tudott végezni, innentől pedig Dél-Karolina volt az utolsó esélye az életben maradásra. Gingrich-nek azonban egy hét elég volt arra, hogy újra felélessze reményeit, a déli államban rendezett mindkét tévévitából megerősödve került ki, csütörtökön pedig a kampányát felfüggesztő Rick Perry texasi kormányzó támogatását is elnyerte.
Végül közel húsz százalékot erősödve 41 százalékkal tudott győzni, 14 pontot vert legnagyobb riválisára, Mitt Romneyra az előválasztáson. (A dél-karolinai előválasztás eseményeinek alakulását, a jelöltek beszédeit a blog korábbi posztjaiban követheti percről percre>>>) A szombati hatalmas győzelem után mindenképpen nála a momentum: miközben a nagy visszatérőként is beállíthatja magát, nem mellesleg újabb dollármilliókat gyűjthet, ami kulcsfontosságú a hirdetések szempontjából az egyik legdrágább Floridában, ahol január 31-én a következő előválasztást tartják.
Az este nagy vesztese Mitt Romney volt, aki az előző héten besöpört New Hampshire-i győzelem után már az elnökjelöltség közvetlen közelében érezhette magát. A héten azonban Gingrich erősödésével párhuzamosan üzleti múltja miatt is védekeznie kellett, és és azért is ostorozták, mert még mindig nem hozta nyilvánosságra adóbevallásait. A volt massachusetts-i kormányzónak az sem jött jókor, hogy éppen csütörtökön derült ki, valójában nem ő, hanem Rick Santorum nyerte meg szorosan január 3-án az iowai kaukuszt.
Visszaesett a támogatása, ugyanakkor Dél-Karolina alapvetően a kezdetektől idegen terep volt Romneynak, az előválasztáson a szavazók kétharmada a konzervatív bázist képviselte. A volt massachusetts-i kormányzó beszédében gyorsan maga mögött is hagyta volna az államot, hangsúlyozta, hogy nem fél a versenytől, és minden egyes szavazatra koncentrálni fog a következő hetekben.
A dél-karolinai történésektől függetlenül még mindig Romney a republikánus verseny legnagyobb esélyese, de az már biztos, hogy innentől történelmet kell írnia, ha el akarja nyerni a jelöltséget. 1980 óta ugyanis mindig a dél-karolinai győztes indulhatott végül a Republikánus párt színeiben az elnökválasztáson.
Ennél nagyobb problémát jelenthet neki, hogy a dél-karolinai eredmények is jelzik, a konzervatív szavazók nagy része még mindig nem barátkozott meg a gondolattal, hogy ő legyen a republikánus jelölt. Az elmúlt fél év nagyrészt arról szólt, hogy egymás után próbáltak életképes anti-Romneyt találni maguknak, ezért veszélyes lehet Romneynak, ha esetleg összezárnak egy jelölt mögött. Láthatóan nem jött jól a volt massachusetts-i kormányzónak, hogy a vallásos konzervatív tábor egyre kevesebb jelölt között oszlik meg.
A négy megmaradt jelölt közül a libertariánus Ron Paul jelezte, hogy a neki túl drága Floridát kihagyva még sokáig versenyben lesz, és a februárban kaukuszt rendező államokban gyűjtögeti majd a delegáltakat. Sokkal fontosabb kérdés lehet, hogy az önmagát az egyetlen következetes konzervatív választásként beállító Rick Santorum meddig tervez. Gingrich állítólag a héten a háttérben arra sürgette riválisát, hogy lépjen vissza a javára.
A volt pennsylvaniai szenátornak ugyan nem sikerült sokat profitálnia a héten bejelentett iowai fordulatból, 17 százalékkal végzett a harmadik helyen Dél-Karolinában, de szombat este arról beszélt, hogy elhúzódó előválasztásra készülnek kampánycsapatával. Habár a pénzügyi forrásai szűkösek, de Santorum az előválasztási küzdelem következő állomásáig, Floridáig feltehetően még biztosan kitart, és megvárja, hogy Gingrich-nek sikerül-e átmentenie lendületét a Dél-Karolinánál mérsékeltebb államba.
Az is kérdéses, hogy terítéken marad-e például Gingrich exfeleségének a nyilatkozata, amely Dél-Karolinában láthatóan nem befolyásolta a választókat, de több elemző szerint akár kicsit később még érződhet a hatása. A nő azzal vádolta az azóta harmadik feleségével élő volt házelnököt, hogy nyitott házasságot javasolt neki, mielőtt másnap a családi értékek fontosságáról szónokolt.
Romney szombatig tetemes előnnyel vezetett Floridában, a RealClearPolitics összesítése alapján 40,5 százalékával szemben a második Gingrich csak 22 százalékon állt, míg Santorum 15 százalékkal harmadik. A dél-karolinai példából tanulva kulcsfontosságú szerep juthat a hétfőn és csütörtökön rendezett floridai elnökjelölti vitáknak, de egyáltalán nem biztos, hogy Gingrich az ottani szavazókat is olyan hatékonyan tudja majd megszólítani, mint a dél-karolinaiakat.
Romney a többieknél jóval több pénzt költött hirdetésekre, és állítólag a népszerű volt kormányzó, Jeb Bush támogatását is próbálja megszerezni Floridában, amely egyébként is fekszik neki. A következő napokban hamar kiderül, hogy számíthatunk-e abban az államban is fordulatra.
Rovataink a Facebookon