Trump meghekkelte Amerikát

További Fehér ház cikkek
-
Nem csak Amerikát, az egész világot felkavarta a Trump-hurrikán első hónapja
- Bemutatta a Fehér Ház Melania Trump hivatalos portréját
- Donald Trump ígéretével összhangban tömeges kitoloncolásra készülnek Chicagóban
- Beiktatták Donald Trumpot, óriási tömeg előtt írta alá első elnöki rendeleteit
- Donald Trumpot beiktatták, máris kihirdette első elnöki rendeletét
Donald Trumpról tavaly júniusban senki nem tudta elképzelni – mi sem –, hogy 2016 áprilisára a republikánusok összes mérsékelt riválisát kiüti a nyeregből, és szinte már csak egy óriási párt-összeesküvéssel lehet elütni attól, hogy ringbe szálljon az Egyesült Államok elnöki székéért.
Sikerét a Republikánus Párttól az amerikai munkásosztályig politikai és társadalmi válságok sora alapozta meg. De Trump sikere annak is köszönhető, hogy a szabad és plurális sajtó erőtlenné, sőt eszköztelenné vált az ingatlanmágnás/reality-celeb erőszakos tempójával szemben.
Van egy pont, amikor a politikai kommunikáció maga mögött hagyja az utolsó sebességfokozatot, amikor még lehetséges a demokratikus mérlegelés, a kormányzottak valódi beleegyezése. A képernyőkön egy választási vita közben felugró közvélemény-kutatások a hirtelen és magányos ítélkezés felé hatnak – pontosan az ellenkező irányba, melybe a jó állampolgárnak tartania kell. A demokráciához idő kell. És állampolgári kötelékek, közintézmények meg szabad sajtó.
Ezt a sejtést Jill Lepore történész fogalmazta meg a New Yorkerbe írt kampányriportjában; a sejtés mögött pedig az a félelem lapul, hogy a választóknak lényegében esélyük sincs a kampány során felmerülő témák, dilemmák, problémák megemésztésére, mérlegelésére – a valódi demokratikus döntésre. A választás lehetősége nem vész el, de elsorvad a választás képessége.
A folyamat fizikája egyszerű: a választók felé érkező tömény impulzusáradat mellett a visszajelzés és megbeszélés helyét átveszi az újraközlés. És ez a jelenség nyit kaput egy olyan neopopulista politika számára, mely túlterheléses támadást hajt végre politikai befogadókészségünk ellen.
Mindig is voltak – és lesznek is – olyan választók, akik politikai kérdésekben érzéseik, indulataik és felszínes benyomásaik alapján döntenek. Ez nem számít újdonságnak. Ami viszont igen, azt valahogy úgy lehet megfogalmazni, hogy
Kétmilliárd dollárnyi ingyenreklám
Ez a borús diagnózis ráadásul nem egy Adorno vagy egy Marcuse megállapításain, hanem a főleg szikár adatújságírással foglalkozó fivethirtyeight.com médiaelemzésén alapul. Az elemzés a Memorandum nevű program algoritmusa által dobott adatokkal dolgozik, mely azt mutatja meg, egy adott napon mi volt a fő sztori az egész amerikai médiát tekintve.

Ha politikáról van szó, akkor az elmúlt tíz hónapot tekintve viszonylag egyszerű a válasz: Donald Trumpról volt szó. Amióta bejelentette indulását, minden harmadik nap ő generálta a nap fő hírét, ha pedig történetesen valamilyen republikánus versengéssel kapcsolatos téma izgatta legjobban a sajtót, akkor azok kétharmada (68 százaléka) Trumpról szólt – pedig a pártban vagy tucatnyi esélyesebb politikus indult a jelöltségért.
És ez nem volt véletlen; Trump ugyanis minden riválisát, sőt az összes politikai szereplőt azzal nyomta és nyomja le, hogy több és szaftosabb sztorit szállít a médiának, mint bárki más. Hogy ezek a sztorik miről szólnak? Egy szóval összefoglalva:
Balhé a tévében, balhé a vitákon, balhé a kampányrendezvényeken, balhé a Fox műsorvezetőnőjével, balhé a muszlimokkal és persze balhé a Twitteren.
Az tény, hogy ehhez a stratégiához Trumpnak a kezdőlendületet celebstátusza, extravagáns üzleti és médiavállalkozásai adták meg. De kellett hozzá az online média azon sajátossága, hogy egy idő után egyszerűen nem engedhette meg magának, hogy a legtöbb kattintást vonzó politikai témáját negligálja (kicsit így van ez Orbánnal és a magyar sajtóval is).
Ezért Trump mindig biztos lehet abban, akármit posztol, akármit mond, az óriási médianyilvánosságot kap. Miközben riválisai a New York Times március közepén publikált összesítése szerint 1,2 milliárd dollárt költöttek azért, hogy nézeteiket eljuttassák választóikhoz, addig Trump csaknem 2 milliárd dollár értékű műsoridőhöz jutott úgy, hogy ő maga összesen 10 millió dollárnyi hirdetést vásárolt.
A pápa is csak egy gumicsont
Trump felismerte – talán a Rolling Stone kampányriportjában prímán bemutatott saját médiafogyasztási szokásaiból leszűrve –, hogy minden botrány zaját el lehet nyomni egy másik botránnyal. Ezért soha nem várja meg, hogy egyes kijelentéseit körüljárják, mérlegeljék, kritizálják, hanem azonnal dobja is be az újabb balhét – tudván, hogy a médiának is szüksége van az újabb táplálékra. Egy olyan szintű megnyilvánulás, mint amikor Trump kiosztotta a pápát, kevesebb mint másfél napig volt csak vezető téma a sajtóban, utána gyorsan lekerült az archívumba.
Azzal, hogy a republikánus oldalon a sztorik nagyjából 62 százaléka Trumpról szólt, a többi jelölt ígéretei, fogadkozásai, de még sikerei is csak annyiban számítottak, amennyiben ezt Trumphoz lehetett kötni. Ezért csődölt be az a kezdeti konszenzus, hogy mindenki negligálja a trollstratégiával támadó Trumpot, hiszen a sajtó számára még ha negatív módon is, de ő vált a republikánusok egyetlen érdekes témájává.
Az elemzés megállapítja, hogy Trump sikeréhez azért kellettek olyan külső események is, melyek szerencsésen rezonáltak a vállalkozó menekültellenes narratívájára. Ilyen volt a párizsi, majd a San Bernardinó-i merénylet. Trump erre adott reakciói – például a muszlimok beutazási tilalmának belengetése – felszították az addigra már lankadó érdeklődést. A politikai realitásokra nem sokat adó radikalizmusa pedig a biztonságpolitikában is viszonyításai alappá tette őt – amiatt pedig nem sokat fájt a feje, hogy negatív kontextusban.
Átlátszó, mégis működik

Ahogy a Szicíliában apácazárdát alapító, majd több nővért is feláldozó feketemágus, Aleister Crowley egyszer állítólag megjegyezte:
Nincs olyan, hogy rossz hírnév. Csak hírnév van.
Ez azonban a politikában egészen eddig nem volt egészen igaz: a hírnév mellé mindig oda kellett tenni valami bizonyítékfélét, ami a jelölt tisztességéről, vezetői képességeiről és alkalmasságáról tanúskodott. Az „eddig”-ből gondolhatják, hogy Trump ezen is csavart egyet, miután megsejtette, hogy a „bizonyítás”, a „tények” a média egésze szempontjából messze nem számít olyan érdekesnek, mint a show. Az idézett elemzés szerint
A szerző, Nate Silver önkritikusan meg is jegyzi, hogy a sajtó sokszor a nyilvánvaló bizonyítékok ellenére sem merte nevén nevezni Trump beszólásait, nem merte a gyűlöletkeltést gyűlöletkeltésnek, a rasszizmust rasszizmusnak, a hazugságot hazugságnak nevezni:
Trump esete komoly kihívást jelent a médiának abból a szempontból, hogy mit is jelent „objektívnek” lenni.
Akármit el tud adni, ha a politikát akarja, akkor azt is

Trump ráadásul feje tetejére állította azt a politikai bölcsességet is, hogy nem szabad olyat mondani, amit később a politikus fejére lehet olvasni. Ahogy egy mára klasszikussá vált elemző videóban elhangzik:
Miközben a politikában mindenki hiper-elővigyázatos, mert tudja, hogy szavait ízekre fogják szedni és fel fogják ellene használni, Trumpot ez nem érdekli. (...) Egész életében valamilyen üzlettel házalt, valamilyen érzést akart eladni. És ennek az érzésnek a sulykolásában nem zavarta azt sem, hogy ha a tények ellentmondanak, vagy a meggyőzéshez rasszista érveket kell előrántania.
Trump tehát lényegében egy politikai porszívóügynök, aki történetesen saját brandjének kidolgozásán és eladásán dolgozik. A Trump-brandhez a következő értékeket igyekezett hozzárendelni:
- a siker
- az erő
- és a lázadás
A brand alakításában nagy szerepe volt a médiának, mely a politikájánál sokkal nagyobb terjedelemben tárgyalta sikerét. 2015 nyarán például a híreket 9 napon át uralta botrányos kijelentéseivel, de 13 napon át közvélemény-kutatási eredményeivel – ahogy azt az előbb is írtam, a szembesítések vagy leleplezések ennél sokkal kisebb nyilvánosságot kaptak.
A közvélemény-kutatásokról szóló sztorik rendszerint rá nézve kedvező adatokat tartalmaztak, melyek megmutatták, hogy valójában nem egy könnyen leírható, „futottak még” kategóriás jelölt; és ez újabb, még megdöbbentőbb eredményeket eredményezett, még nagyobb hírveréssel, és így tovább. Kezdetben Trump be-beszólogatott a nagy kutatócégekre, de ha megnézik, ma már posztjainak jelentős része a számára kedvezően alakuló adatokról szól. Ellenfeleire pedig általában olyan jelzőket aggat, hogy „gyenge” vagy „enervált”.
Ráadásul azzal, hogy minden előzetes elvárásra rácáfolva sikerült esélyes elnökjelöltté válnia, Trumpnak sikerült egyedüliként elhitetnie azt, hogy ő az, aki az általános bizalmatlanságnak örvendő elittel is képes szembeszállni, aki fel tudja és fel is meri rúgni a szabályokat – ez utóbbi meghatározó értéknek számít támogatói szemében.
És aki egyszer már megmutatta, hogy felül tud emelkedni a mainstream szabályain és várakozásán, arról könnyebben lepereg a kritika is – Trumpra tényleg jogosan ragadt rá az, hogy ő az igazi „teflonjelölt”. Az erő imázsa azonban igen törékeny, mert ahogy a sikerek híre kitermelte az újabb sikereket, úgy a megingás sztorija is beindíthat egy öngerjesztő folyamatot. A legutóbbi wisconsini vereség és a republikánus elnökjelölő konvenció körüli spekulációk máris egy mini-lavinát eredményeztek – ez utóbbiról egészen biztosan írni fogunk, a lényeg, hogy Trump a relatív többség birtokában is elbukhatja a jelöltséget, mivel küldöttei nem feltétlenül támogatói is.
Trump lefektette a neopopulista kánont
Tehát: a neopopulista politikusnak arra van szüksége, hogy önmagát sikeresként, erős emberként és a – pontosan nem körülírt – „rendszerrel” szembeni lázadóként tudja eladni.

Ennek a törekvésnek paradox módon az amúgy plurális és szabad média felhasználásával tud megágyazni. A médiapiaci versenyben ugyanis a karakter és a karaktert övező botrányok számítanak a legértékesebb terméknek, és a neopopulista kész arra, hogy ezeket a híreket napi rendszerességgel szállítsa, és arra is, hogy megnyilvánulásaival felrúgja azokat a politikai konszenzusokat, melyekből ő amúgy sem profitálhat.
Trump kommunikációja pusztán mennyiségénél fogva is kizárja a kritikát, finomítást, megfontolást. Silver szerint a média a politikával együtt olyan helyzetbe került, melyre az amerikai előválasztási rendszer 70-es évekbeli elterjedése óta nem volt példa:
Trump jelöltsége precedens nélküli eset, ami azt jelenti, hogy mindannyiunknak menet közben kell kibogoznia, mi is folyik. (...) De azt is mondhatnám, Trump meghekkelte a rendszert, kihasználva az amerikai politikai intézmények gyengeségeit.
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Külföld
Szijjártó Péter: Magyarország kisebbségben van az EU-ban
A külügyminiszter szerint külső beavatkozásra szerveződtek a tüntetések Szerbiában.
március 23., 18:24
- Külföld
Létezik egyáltalán ellenzék Ukrajnában?
Felkavarta az állóvizet a hír, miszerint Donald Trump csapata ukrajnai ellenzéki politikusokkal tárgyal.
március 23., 18:42
- Külföld
Felfüggesztették hivatalából Isztambul bebörtönzött ellenzéki polgármesterét
Ekrem Imamoglunak korrupción kívül terrorvádak miatt is felelnie kell.
március 23., 19:32
- Mindeközben
Titokban összeházasodott Henry Kettner és párja, gyönyörű helyen keltek egybe a szerelmesek
40 perce
- Mindeközben
Ez az a videó, amit inkább nem akartunk látni: így bánnak a csomagjainkkal a reptereken
1 órája
- Külföld
Irán külügyminisztere: Washington gondolja újra a politikáját
Donald Trump még március elején írt levelet Irán legfőbb vallási és politikai vezetőjének.
március 23., 15:12
- Külföld
Párizsban tüntettek a Budapest Pride betiltása ellen
Az eseményen több francia párt is részt vett.
március 23., 20:17
- Külföld
Előrehozott választásokat jelentett be a kanadai miniszterelnök
Mark Carney erősebb mandátumot akar az amerikai vámintézkedések miatt.
március 24., 05:50
- Címlapon
Döntött a kormány, ez már csak ráadás volt a forintnak Donald Trump után
Nincsenek jó napjai a magyar gazdaságnak.
38 perce
- Címlapon
Az EU vészhelyzetre készítené fel a lakosságot, de mit mondanak a magyar prepperek?
Megnéztük, hogyan éljük túl a 73. órát.
5 órája
- Külföld
Ez lehet az utolsó békés nyarunk – véli a német hadtörténész
Borús jövőt vizionál Sönke Nietzel.
március 23., 19:43
- Címlapon
Robbanás Moszkvában: lángokban Vlagyimir Putyin limuzinja
Az orosz titkosszolgálat főhadiszállásánál történt az incidens.
tegnap, 17:11
- Címlapon
Százmilliós luxusautótól búcsúzhat Putyin flottája, mutatjuk, mit veszíthetett Oroszország vezetése
Rolls-Royce-külső, hibrid hajtás, éjjellátó rendszer – ilyen az orosz csúcslimuzin.
tegnap, 19:58
- Címlapon
Karácsony Gergely kidőlt a Fővárosi Közgyűlés ülése után
Ferenc pápa, Yes Minister, South Park és Bud Spencer – ilyen volt a márciusi közgyűlés.
1 órája
- Mindeközben
Egymásba szeretett a Megasztár énekesnője és a Hogyan tudnék élni nélküled? színésze
tegnap, 19:22
- Címlapon
Pusztító dróncsapás érte Ukrajna egyik legnagyobb városát, egy kórházat is eltaláltak
5 órája
- Címlapon
Valóban akkora hős volt Hunyadi János, mint ahogy azt gondoljuk?
Életkora merő találgatás, karrierjét csupa rejtély övezi.
2 órája
- Külföld
„A Hamász csak örül, ha minél több palesztin hal meg”
A háborúk hadászati kérdéseinél talán csak etikai, erkölcsi vonatkozásai jelentenek súlyosabb dilemmát. Hidas Judit írása.
március 23., 06:15
- Külföld
Romba döntött egy római kori hidat az árvíz Spanyolországban
Több mint száz ingatlanból evakuálták a lakókat.
március 23., 13:45
- Külföld
Csaknem egy millió dollárt érő ékszereket nyelt le egy férfi Floridában
Azt hazudta, hogy az Orlando Magic egyik játékosa nevében vásárol.
március 23., 14:46
- Mindeközben
Előkerült egy férfi, aki jobban hasonlít a Harry Potter sztárjára, Rupert Grintre, mint maga Rupert Grint
tegnap, 17:48
- Címlapon
Bill Gates szerint ez a három szakma éli túl a mesterséges intelligenciát
Szerinte teljesen átalakulhat a gazdaság.
tegnap, 15:37
- Mindeközben
Emilión nevet a TikTok népe, aki hagyta, hogy a lánya megszépítse, minden az énekes arcára van írva
tegnap, 14:37
- Címlapon
Tucatjával gyújtják fel a Teslákat Amerikában
Nagyon rájár a rúd Elon Muskra, még kanadai állampolgárságát is elveszítheti.
tegnap, 18:32
- Címlapon
Túl vagyunk az óraátállításon, de ma még bőven érhetik meglepetések
Óra előre, vonatok hátra.
2 órája
- Címlapon
Traffipaxba száguldott a CDU egykori vezetője, azt állítja, üldözték
A büntetést azért kifizette.
30 perce
- Külföld
Újabb országokban fedezték fel a kémprogramot, amivel magyarokat is megfigyeltek
Tizenhárom uniós tagállamban azonosították a megfigyelések áldozatait – Magyarország most nincs köztük.
március 23., 08:15
- Külföld
Hivatalosan is letartóztatták az isztambuli polgármestert
Többen kerültek a rácsok mögé korrupció vádjával.
március 23., 07:13
- Külföld
Beindult a cenzúra Elon Musk platformján, sorra tűnnek el a török ellenzéki oldalak az X-ről
Egy többmilliós elérésű oldalt is érint a döntés.
március 23., 11:26
- Külföld
Donald Trump kitiltott egy brit punkzenekart az Egyesült Államokból
Egyre többen járnak így.
március 23., 10:49
- Külföld
Tovább forrong Isztambul, ezrek vonultak utcára a letartóztatott polgármester miatt
március 24., 06:34
- Mindeközben
Kiara Lord után egy másik versenyző is a Farm VIP feladását fontolgatja: „Lehet, hogy én is hazamegyek”
tegnap, 13:01
- Külföld
Hajuknál fogva rángatta egy orosz óvónő a kislányokat egy óvodában
Börtönőrként viselkedett a gyermekekkel, a szülők már vallomást tettek az ügyben.
március 23., 07:34
- Külföld
Éjszaka is forrtak az indulatok Isztambulban, a több tízezer tüntető ellen könnygázt vetettek be
március 23., 07:46
Rovataink a Facebookon