Trump: Amerika kivonul a Közel-Keletről
További Fehér ház cikkek
-
Elfogadták az Egyesült Államok költségvetését, nem áll le a kormányzat
- Az elektori kollégium is megválasztotta Donald Trumpot az Egyesült Államok következő elnökének
- Donald Trump változásokat ígért, a NATO-ból való kilépést is megfontolná
- Az FBI új igazgatója szerint Amerikát sátánimádó pedofilok összeesküvése irányítja
- Hunter Biden megúszhatja a felelősségre vonást, elnöki kegyelmet kapott az apjától
Donald Trump ezekben a napokban épp egy köszi-turné keretében ünnepli meg választási győzelmét, a turné egyik állomásaként magyar idő szerint kedd éjjel az észak-karolinai Fayetteville városában tartott nagygyűlést. Beszédének legfontosabb üzenete az volt, hogy
A megválasztott elnökjelölt ezt azzal magyarázta, hogy az amerikai nemzeti érdekek szempontjából nem létfontosságú konfliktusokban nincs értelme részt venni,
Véget kell vetni a beavatkozások és az utánuk maradó káosz pusztító körforgásának (...) abbahagyjuk a rohanást, hogy külföldi rezsimeket döntsünk meg, amelyekről semmit sem tudunk.
![2016-12-07T012959Z 1742437056 RC16523A9F50 RTRMADP 3 USA-TRUMP](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/1420/14203/142036/14203622_c7e4c99793b9fd488111acea193eb388_wm.jpg)
Trump azonban megígérte, hogy az Iszlám Állam és a terrorizmus ellen továbbra is harcolni fognak – vállalkozó korában többször elárulta, hogy rendelkezik egy titkos tervvel az IS legyőzésére, de ebből semmilyen részletet nem árult el. Donald Trump korábban sokszor, és nem alap nélkül kritizálta a republikánus kormányzat alatt indított iraki háborút (melyet annak idején egyébként támogatott) és Obama katonai intervencióit is.
Azonban a Kaddafi-rendszer 2011-es megbuktatása óta az Egyesült Államok igencsak visszafogta magát a kormánybuktatósdiban, és pont Trump leendő hadügyminisztere, James Mattis kritizálta Obamát amiatt, hogy a polgárháború első három évében elszalasztotta a lehetőséget Aszad elűzésére. Ráadásul a Kongresszusban és a leendő Trump-kormányzatban is sokan követelik az iráni regionális terjeszkedés megállítását, ami az iráni érdekszféra komplexitása miatt megint csak nem jósol egy csendes ciklust.
A leendő elnök arra is ékes szavakkal tett ígéretet, hogy a háborúkon megspórolt pénzt az amerikai infrastruktúra fejlesztésére kívánja fordítani.
Hatezer milliárd dollárt költöttünk el a Közel-Keleten, miközben az útjaink tele vannak kátyúval, az országútjaink szétesőfélben, a hídjaink bedőlnek, alagútjaink nincsenek jó állapotban, a repülőtereink pedig olyan szörnyűek, mintha a harmadik világban volnának.
Ígéretének azonban rögtön ellent is mondott azzal, hogy megígérte az amerikai hadsereg teljes modernizálását, a katonaság jobb ellátását, kiképzését, egészségügyi ellátását is. Az amerikai katonai kiadások egyébként 2015-ben a világ összes katonai kiadásának 37 százalékát tették ki, az USA fegyveres erői több pénzt emésztenek fel, mint az utána következő 7 országé összesen. A kormányzat ráadásul Obama alatt is vevő volt – nyilván a mindkét házában republikánus többségű Kongresszus támogatásával – a haditechnikai cégek összes korszerűsítési ötletére, idén állt szolgálatba az összesen másfél billió dollárba kerülő F-35-ös vadászgép, és a gyerekbetegségek sorát produkáló USS Zumwalt lopakodó-romboló.
Rovataink a Facebookon