Donald Trump republikánus elnökjelölt „alacsony IQ-val rendelkező személynek” nevezte ellenfelét, Kamala Harrist, majd megígérte, hogy megmenti a gazdaságot a „teljes megsemmisüléstől”.
Megállítom az ország bűnös megszállását
– fogalmazott beszédében Trump, aki egy „új aranykort” ígért Amerikának. Szerinte „ha Kamala győzne, egy 1929-es stílusú depresszióba süllyednének”.
A bevándorlással kapcsolatban a rendezvényen lejátszottak egy fájdalmas videót egy anyáról, aki leírta lánya meggyilkolását, és Harrist hibáztatta, amiért engedélyezte, hogy a vádlott engedély nélkül lépjen be az Egyesült Államokba. A The Guardian szerint azonban fontos megjegyezni, hogy a tanulmányok túlnyomórészt cáfolják Trump állítását, miszerint a bevándorlók aránytalanul nagy arányban felelősek az Egyesült Államokban elkövetett bűncselekményekért.
Azon a napon, amikor hivatalba lépek, véget ér a migránsinvázió
– fogalmazott, és azt ígérte, elindítja „Amerika történetének legnagyobb deportálási programját”.
Liz Cheney volt republikánus kongresszusi képviselő felszólította George W. Bush volt elnököt, hogy törje meg a hallgatást és támogassa Kamala Harrist az elnökválasztáson.
Cheney azt mondta, nem volt nehéz apjának, Dick Cheney volt alelnöknek bejelenteni, hogy támogatja Harrist, és felszólította Busht, hogy kövesse példáját.
Nem tudom megmagyarázni, hogy George Bush miért nem szólalt meg, de azt hiszem, itt az ideje, és azt kívánom, hogy megtegye
– mondta Cheney a The New Yorker Radio Hour podcast élő interjújában, írja a Sky News.
A volt elnök hivatala szeptemberben közölte, hogy Bush nem tervezi, hogy támogat egy jelöltet sem a mostani választáson, mondván, hogy „már évekkel ezelőtt visszavonult az elnöki politikától”.
Washington állam kormányzója közölte, hogy „aktiválja” a Nemzeti Gárda tagjait, hogy készenlétben álljanak, ha esetleg szükség lenne rájuk a közelgő választásoknál, amennyiben erőszakos megmozdulásokat tapasztalnak.
Jay Inslee kormányzó elmondta, hogy a döntést azután hozta meg, hogy információkat kapott az esetleges erőszakkal kapcsolatban.
A parancs hétfőn lép életbe, és csütörtök éjfélig tart.
A közvélemény-kutatások szerint Kamala Harris könnyedén legyőzi Donald Trumpot az államban.
A hivatala közölte: „ez csupán egy elővigyázatossági intézkedés, amelyet az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériumának a választási infrastruktúrát érintő fenyegetésekkel kapcsolatos országos figyelmeztetéseire és más, Washington délnyugati részén a közelmúltban történt tevékenységekre válaszul hoztak”.
A választási hajrára fordulva nemcsak Donald Trump, hanem Kamala Harris is új reklámmal jelentkezett. A reklámban az idei választáson kiemelt fontosságú csatatérállam, Pennsylvania demokrata kormányzójával, Josh Shapiroval együtt szerepel.
Shapiro azzal érvel Harris mellett, hogy a mostani elnökválasztás nagyobb náluk, az a jövőről szól és az amerikaiak a káosz, vagy a józan ész közül választhatnak – Shapiro szerint előbbi Trumpot, utóbbi Harrist jelenti.
Harris a reklámban azt ígéri, elnökként új munkahelyeket teremt, csökkenteni fogja a költségeket, valamint minden nap harcolni fog a családokért.
A reklámot Pennsylvaniában fogják vetíteni. Miután Harris lett az elnökjelölt, sokáig úgy tűnt, hogy majd Shapiro lehet az alelnökjelöltje, ő azonban végül Tim Walz Minnesota-i szenátor mellett döntött. Ez elég rizikós döntés is lehet, ugyanis Shapiro helyben népszerű, Pennsylvania pedig fontos csatatérállam az idei választásokon.
NEWS: Today, the Harris-Walz campaign launched a new ad featuring Gov. @JoshShapiroPA and VP @KamalaHarris together highlighting the choice Pennsylvanians face in this election.
— Manuel Bonder (@manuel_bonder) November 1, 2024
Airing all across the Commonwealth 📺 ––> pic.twitter.com/IHxhDUWUWT
Az European Greens (Európai Zöldek) arra kérték Jill Steint, az amerikai Zöld Párt elnökjelöltjét, hogy lépjen vissza a jövő heti választásoktól, és arra ösztönzik, hogy támogassa Kamala Harrist, hogy megakadályozza Donald Trump elnökké választását.
A kérés 16 európai ország zöld pártjaitól érkezett, Magyarország (Párbeszéd−Zöldek) nincs közöttük.
Egyértelmű számunkra, hogy Kamala Harris az egyetlen jelölt, aki megakadályozhatja, hogy Donald Trump és antidemokratikus, tekintélyelvű politikája bejusson a Fehér Házba
− áll a pénteken kiadott közleményükben.
Stein aktivista és orvos, a Zöld Párt jelöltjeként indult a 2012-es és a 2016-os választásokon is. A 78 éves politikus megfogadta, hogy harcolni fog a klímaváltozás ellen, valamint megvédi az abortuszhoz való hozzáférést és a transzneműek jogait. Nemrégiben letartóztatták egy Gázai övezetért szervezett diáktüntetésen is.
Mindössze három nap maradt az elnökválasztásig, a jelöltek mellett pedig a szavazók is aktívak: a Floridai Egyetem választásokkal foglalkozó részlege szerint eddig
több mint 68 millióan szavaztak az elnökválasztáson.
Az eddig leadott szavazatokból 36 397 988 szavazatot személyesen adtak le a korai választás során, míg 31 941 931 szavazatot levélben adtak le.
Mint arról beszámoltunk, Elon Musk azt kérvényezte, hogy a pennsylvaniai főügyész ellene indított eljárását szövetségi bíróság tárgyalja, ugyanakkor pénteken ezt egy szövetségi bíró elutasította.
Musk ellen azért indított eljárást Pennsylvania főügyésze, mert szerinte illegális, hogy a milliárdos Trumpot támogató szervezete naponta egymillió dollárt osztana ki regisztrált szavazók között az államban, hogy így próbálja növelni a választáson való részvételt.
Musk pénzosztása a főügyész szerint illegális, emiatt bíróságon szeretné kiharcolni, hogy hagyjon fel a gyakorlattal.
Észak-Karolina egyike annak a hét csatatérállamnak, amelynek eredménye eldöntheti, ki lesz a következő elnök, és mind Donald Trump, mind pedig Kamala Harris oda tart a választás előtti utolsó szombaton.
Az állam 10,7 millió lakossal büszkélkedhet, és győztese 16 elektori szavazatot kapna az 538-ból. Donald Trump 2020-ban 74 ezer szavazattal nyerte meg ezt az államot.
A BBC beszámolója szerint az állam fekete szavazói az egyik fő oka annak, hogy a demokraták majdnem megnyerték az államot a legutóbbi választáson, Harris kampánya pedig most erősen célozza ezt a demográfiai csoportot a kampánykörúton.
Szakértők szerint a demokratáknak a fekete szavazók újabb magas részvételére lenne szükségük ahhoz, hogy megnyerjék Észak-Karolinát. A republikánusok számára a győzelem kulcsa az, hogy pártjuk szavazói továbbra is magasabb arányban regisztráljanak.
J.D. Vance pénteken Michiganben tartott kampánygyűlést, ahol Kamala Harris demokrata elnökjelöltről, valamint az utóbbi napokban a Trumpot támogató nőket kritizáló Mark Cuban milliárdosról beszélt.
Bárcsak Mark Cuban és Kamala Harris és az egész kampányuk abbahagyná azok sértegetését, akikkel nem értettek egyet, és esetleg egy kicsit Kamala Harris eredményeiről beszélnének. De azt hiszem, azért döntöttek úgy, hogy megsértik az embereket, mert nincs eredmény, amit fel tudnának mutatni
– fogalmazott Vance a Fox News tudósítása szerint, aki ezután azzal folytatta, Harris csak szlogeneket mond, és nem őszinte retorikát folytat.
Vance szerint Harris semmit nem tett az elmúlt három és félévben a Michiganben élő munkásokért, ez pedig akkor sem változna, ha előléptetnék az Ovális Irodába.
Ami a produkciókat illeti, Donald Trump kampányrendezvényei általában zökkenőmentesen zajlanak. Nem volt ez így ezúttal Milwaukee-ban, ahol hangproblémákra panaszkodtak az emberek. Tíz perc elteltével a tömeg már azt kiabált, hogy nem hallják, mit mond Trump.
Ez felbosszan. Ez a mikrofon büdös
− mondta Trump, és azzal fenyegetőzött, hogy nem fizet a vállalkozóknak.
Michigan legnagyobb városában, Detroitban kampányolt pénteken Tim Walz demokrata alelnökjelölt. Szerinte Donald Trump valójában nem a munkásosztályt képviseli, mivel semmit sem tud a gyártásról és valójában csak kizsákmányolni tudja őket, amire a demokrata alelnökjelölt szerint Trump büszke is. Emellett szerinte Trump elnöksége a megszegett ígéretekből állt.
Trump arra bátorította az autógyártókat, hogy költözzenek ki az olyan államokból, mint Michigan, és költözzenek szakszervezet-ellenes államokba, hogy pénzt takarítsanak meg, és kevesebbet fizessenek a dolgozóiknak
– vádolta meg a republikánus elnökjelöltet Walz, aki szerint az egyetlen ellenszer Trump ellen, ha Kamala Harrisre szavaznak.
Üdvözöljük olvasóinkat az amerikai elnökválasztásról szóló szombati percről percre tudósításunkban!
Az előző nap legfontosabb történései az alábbiak voltak:
Pénteki élő hírfolyamunkat ide kattintva tudják visszaolvasni.Tartsanak velünk ma is!
Rovataink a Facebookon