Tömeges elbocsátásokat tervez Elon Musk az amerikai adminisztrációban

2024.11.24. 17:28
Elon Musk és Vivek Ramaswamy „tömeges létszámcsökkentést” ígér az amerikai kormányzatban. Donald Trump megválasztott elnök új testületének vezetői a szövetségi szabályozás, a kiadások és a személyzet létszámának széles körű csökkentését szorgalmazzák.

Elon Musk és Vivek Ramaswamy „tömeges létszámcsökkentést” ígért a szövetségi kormányzatban a The Wall Street Journal hasábjain megjelent véleménycikkükben. Az írás az eddigi legrészletesebben vázolta fel Donald Trump megválasztott elnök „kormányzati hatékonysági minisztériumának” vízióját.

A két üzletember kifejtette tervét a szövetségi szabályozások lefaragására, a kormányzati kiadások csökkentésére és a szövetségi alkalmazottak számának jelentős csökkentésére. Trump a múlt héten bízta meg őket az újonnan létrehozandó Kormányzati Hatékonysági Hivatal  (Department of Government Efficiency, DOGE) vezetésével. Az alapvető kérdésekről – beleértve a célokat, a működést és a hatásköröket – még csak találgatni lehet – írja a The Washington Post

Miközben esszéjük sok mindent homályban hagyott, Musk és Ramaswamy – Trump riválisa a Republikánus Párt 2024-es előválasztásán – elkezdte megfogalmazni azokat a jogi és technikai lépéseket, amelyekkel a szövetségi rendszer működésének átalakítását tervezik.

A DOGE-bizottság, írták, először „a kormányzati ügynökségekbe beágyazott jogi szakértőkkel” fog dolgozni, hogy azonosítsa azokat a rendeleteket, amelyeket Trump hatályon kívül helyezhet. Ez az erőfeszítés a „fejlett technológiára” támaszkodik majd, mondták, ami a mesterséges intelligenciára utalhat.

Több ezer szabályt törölhetnek el

Musk és Ramaswamy azzal érvel, hogy a konzervatív többségű Legfelsőbb Bíróság (amely az Egyesült Államokban az alkotmánybíróság szerepét is betölti) által a közelmúltban eldöntött ügyek lehetővé teszik a szövetségi szabályozások jelentős csökkentését. Miután Trump „több ezer ilyen szabályozást semmisnek nyilvánít”, a DOGE ezután a szövetségi ügynökségek „beágyazott kinevezettjeivel” együtt fog dolgozni azon, hogy „meghatározzák a minimális létszámot”, amely egy szervezet számára szükséges ahhoz, hogy ellássa alapvető feladatait. Úgy tűnik, hogy ez Musk szélesebb körű üzleti filozófiáját és korábbi gyakorlatát tükrözi; ő felügyelte a Twitter, a később X-re átnevezett közösségimédia-platform személyzetének nagyjából 80 százalékos csökkentését, miután megvásárolta azt.

A DOGE vezetői azt sugallják, hogy Trump egyoldalúan csökkentheti a szövetségi alkalmazottak számát, mert sokukra már nem lesz szükség, ha a szabályozások megszűnnek.

„A szövetségi szabályozás drasztikus csökkentése szilárd ipari logikát biztosít a bürokráciában való tömeges létszámcsökkentéshez” – írják. Hozzáteszik, hogy „a leépítendő szövetségi alkalmazottak számának minimálisan arányosnak kell lennie az érvénytelenített szövetségi szabályozások számával”.

Musk és Ramaswamy nem részletezi, hogy az általuk tervezett lépések hány szövetségi alkalmazott leépítésével fognak járni. Azt írják, hogy a „jelenlegi törvények” adhatnak a szövetségi alkalmazottaknak „ösztönzőket a korai nyugdíjba vonulásra”. 

Ezek a javaslatok nemcsak számos szövetségi műveletet érinthetnek, hanem Washington térségét is, ahol több százezer szövetségi alkalmazott dolgozik.

A legyszegényebbek nagyon rosszul járhatnak

A szövetségi kiadások csökkentése érdekében Musk és Ramaswamy olyan programok megszüntetését is javasolta, amelyeket eddig a kongresszus finanszírozott. Ez az elképzelés olyan kritikus intézkedéseket jelentene, mint a veteránok egészségügyi ellátása, a külügyminisztérium és az igazságügyi minisztérium kezdeményezései, a NASA költségvetése, valamint több jelentős szociális program.

Egyes költségvetési szakértők szerint ez az elképzelés azt mutatja, hogy a páros félreérti a kormányzat működését. Egy finanszírozási engedély gyakran pro forma gyakorlat; a jóváhagyás újbóli hivatalos engedélyezés nélkül az egyik módja annak, hogy a kongresszus hatékonyabban működjön.

A kritikusok rámutattak, hogy a szövetségi költségvetés egyensúlyba hozása vagy sokkal magasabb adókat, vagy a társadalombiztosítás és a Medicare csökkentését igényelné. Ezekről Trump azt ígérte, hogy megvédi őket. A volt elnök 2024-ben több mint 7 ezer milliárd dollárnyi adócsökkentéssel kampányolt, és első kormányzása nagyjából 8 ezer milliárd dollárral növelte az államadósságot.

Egyes szakértők azt is megjegyezték, hogy a szövetségi munkaerő leépítése nem változtatna érdemben a költségvetési hiány összegén. A szövetségi kormány évente mintegy 305 milliárd dollárt költ a szövetségi alkalmazottak bérére és juttatásaira, a katonai személyzetet nem számítva, ami a több mint 6 ezer milliárd dolláros szövetségi költségvetés nagyjából 4 százalékát teszi ki – mondta Brian Riedl, a Manhattan Intézet, egy jobbközép agytröszt vezető munkatársa a Fehér Ház statisztikáira hivatkozva.

Ha Musk és Ramaswamy valamennyi szövetségi alkalmazott 25 százalékát leépítené, a szövetségi kiadások nagyjából csupán 1 százalékkal csökkennének – tette hozzá Riedl. Véleménye szerint valószínűleg még ez a becslés is magas, mivel a kormánynak ki kellene szerveznie az elbocsátott dolgozók által ellátott funkciók egy részét. 

Az is kérdés, hogy miként tudják Muskék csökkenteni a szövetségi szabályozásokat. Musk és Ramaswamy jelezte, hogy széles körű szövetségi felülvizsgálatot végeznének, hogy eltöröljék a túlzónak tartott előírásokat.

Lépéseik indoklásaként a Legfelsőbb Bíróság közelmúltbeli döntéseire hivetkoztak, amelyek nagymértékben korlátozták a szövetségi hatalmat – beleértve a bírák azon döntését, hogy visszavonják a Chevron-doktrína néven ismert, évtizedes jogi precedenst, amely széles körű politikai mozgásteret biztosított a szövetségi ügynökségeknek. A páros azonban azt nem részletezte, hogy pontosan miként érnék el céljukat, ami számos jogi kérdést és politikai kihívást vet fel.

Trump első kormányzásának utolsó heteiben a Fehér Ház olyan ellentmondásos intézkedést terjesztett elő, amely lehetővé tette volna az elnök számára, hogy több tízezer köztisztviselőt elbocsásson, és hozzá lojális emberekkel töltse fel a státuszokat. Russell Vought, a Fehér Ház irányítási és költségvetési hivatalának akkori vezetője ezt egyébként azzal indokolta, hogy a szövetségi alkalmazottak az ő politikájuk ellen dolgoznak.