Hosszú ideig tarthat még az amerikai vízumkényszer
További Külföld cikkek
- Matteo Salvini odaszúrt egyet az Európai Bizottságnak
- Kiderült, miért omlott le a tragédiát okozó előtető az újvidéki állomáson
- A libanoni tűzszünet semmit nem old meg, csak elodázza a közel-keleti válságot
- FBI: Bombatámadással fenyegették meg Donald Trump kabinetjelöltjeit
- Véget ért Marine Le Pen tárgyalása, de csak márciusban derül ki, indulhat-e a következő elnökválasztáson
Szigorú feltételrendszer
Kerry egy másik nyilatkozatában is utalt a magyar vízummentességre, tudta meg az Index Polgár Viktortól, a Külügyminisztérium szóvivőjétől. A demokrata elnökjelölt egy lengyel napilapnak nyilatkozva beszélt arról, hogy Lengyelországot és az iraki háborúban szerepet vállaló többi kelet-európai szövetségest is be kéne vonni a vízummentes utazást biztosító amerikai programba.
Javuló tendencia
Pedig ahhoz, hogy egy ország csatlakozhasson a VWP-hez, alapvetően csak a három százalékos feltételnek kell megfelelnie. Ez az arány Magyarországon huszonöt százalék, legalábbis Colin Powell amerikai külügyminiszter budapesti látogatásán tett kijelentése szerint. Az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége nem vezet naprakész nyilvántartást az elutasítások arányáról. Ugyanakkor az amerikai követség szerint a magyar gazdasági helyzet javulásával egyre csökken az elutasított vízumkérelmek aránya. Bővebb tájékoztatást a követség nem tudott adni a témában.
Az elutasításnak leginkább a kérelmező gazdasági háttere lehet az oka, de figyelembe veszik azt is, hogy hány magyar sértette meg az amerikai bevándorlási szabályokat. A vízumkérelmek elutasításában azonban van némi esetlegesség is, a cikk egyik szerzőjének három évvel ezelőtti vízumkérelmét rendezett anyagi körülményei, biztos állása és korábban már kiadott, de időközben lejárt amerikai vízuma ellenére elsőre visszadobták. Az elutasítás okairól a követség, ahogy sosem, nem adott információt.
Tájékozottabban jobban menne
Mivel az elutasítások okai nem ismertek, a magyar Külügyminisztérium sem tud sokat tenni az arány csökkentéséért. Illetve, Polgár szerint ez ügyben mégis sikerült előrelépni az elmúlt időszakban egyre rendszeresebbé váló konzuli egyeztetéseken. A legutóbbi tárgyalási körben az amerikaiak elfogadták azt a magyar felvetést, hogy részletesebb tájékoztatót adjanak a vízumszerzés feltételeiről. Polgár szerint a feltételek pontosabb ismeretében jobb eséllyel adhatnák be vízumkérelmüket az igénylők, így drasztikusan csökkenhet az elutasított kérelmek száma is. A szóvivő szerint a jobb tájékoztatás a vízumelbírálások embertelen folyamatát is elviselhetőbbé tenné.
Nem remél gyors változást
Ha egy ország teljesíti a háromszázalékos előírást, további feltételeknek is meg kell felelnie. A vízummentességnek kölcsönösnek kell lennie - ez Magyarország esetében adott. Ahogy a magyar útlevél is megfelel a gépi beolvashatóság követelményének. Elvárás még a gazdasági és politikai stabilitás, illetve a határok szigorú őrizete. Magyarország az Európai unió tagjaként mindkét követelménynek megfelelhet.
Ennek ellenére Polgár szerint a vízummentesség "nem holnap fog eljönni". A külügyi szóvivő szerint a kérdést igazán az amerikai elnökválasztás sem befolyásolja. Bár Kerry kétszer is ígéretet tett rá, hogy a magyar vízummentességen fog dolgozni, és ugyan az amerikai elnöknek joga van módosítania a vízumkérelmek elbírálásának módosítására, Polgár szerint "merő spekuláció lenne" következtetéseket levonni a demokrata elnökjelölt nyilatkozatából.