További Külföld cikkek
- Meghalt John Prescott
- Szardínián köthetnek ki a Donald Trump által elüldözött amerikaiak
- Gigantikus pert akasztanak a Netflix nyakába a Jake Paul–Mike Tyson-meccs miatt
- Kiszivárgott egy titkos orosz dokumentum, így osztaná fel a Kreml Ukrajnát a háború után
- Bombaciklon sújtott le az Egyesült Államokra, többen meghaltak
|
Ugyanakkor a Bush adminisztráció azt állítja, hogy négyszemközt több olyan ország is támogatásáról biztosította őket, akik eddig nyilvánosan nem álltak ki az Egyesült Államok mellett.
Szemrehányások Németországnak
Joschka Fischer német külügyminiszter szerint először a szakértőknek kell elemezniük mindazt, amit Colin Powell amerikai külügyminiszter szerdán az ENSZ Biztonsági Tanácsában ismertetett a tanácstagokkal az iraki fegyverprogramról, megtévesztési manőverekről, valamint Irak és a terroristák kapcsolatairól. Fischer vezette a Biztonsági Tanács szerdai miniszteri szintű ülését, mivel február elsejétől egy hónapig a nem állandó tag Németország elnököl a testületben. A német kormány szóvivőjén keresztül már Powell előadása előtt tudatta, hogy az amerikai prezentációtól függetlenül kitart elutasító álláspontja mellett. Gerhard Schröder kancellár számára elképzelhetetlen a német részvétel egy esetleges Irak elleni háborúban - közölte Béla Anda szóvivő.
Közben az Egyesült Államok berlini nagykövete súlyos szemrehányásokkal illette Németországot az iraki válságban tanúsított magatartásáért a Berliner Zeitung című német lap csütörtöki számában. Daniel Coats nagykövet sejteni engedte, hogy a berlini kormány magatartásának gazdasági következményei lehetnek Németországra nézve. "Elvárjuk egy baráttól és szövetségestől, hogy legalább ne akadályozzon bennünket" - mondta az amerikai nagykövet.
Franciaországnak tények kellenek
Németország és Franciaország továbbra is szorosan egyeztetni kíván az ENSZ BT-ben, s újabb telefonbeszélgetés volt Schröder és Jacques Chirac francia elnök között. Dominique de Villepin francia külügyminiszter szerint a háború csak a végső megoldás lehet. "Nem alapozhatjuk elemzésünket pusztán gyanúra, tényekre van szükségünk" - mondta szerda esti beszédében a francia külügyminiszter.
Az amerikai külügyminiszternek nem sikerült meggyőzően és összefüggően bizonyítania, hogy Irak valóban rendelkezik célba juttatható tömegpusztító fegyverekkel, s valódi veszélyt jelent a nemzetközi biztonságra. Ebben foglalta össze véleményét az a három francia katonai és diplomáciai szakértő, aki a párizsi LCI hírtelevízió szerda esti műsorában kommentálta Colin Powell másfél órás beszédét.
Irak csütörtökön válaszol
Az iraki elnök legfőbb tudományos tanácsadója szerint az amerikai külügyminiszter beszéde nem más, mint szándékos kísérlet a fegyverzetellenőrzés aláásására és egy háború megindoklására. Amir asz-Szaadi tábornok szerint - aki tudományos tanácsadói minőségében a fegyverzetellenőrökkel való kapcsolattartás egyik legfőbb iraki felelőse - "ez egy tipikus amerikai show volt, tele nagy feltűnést keltő mutatványokkal és különleges effektusokkal". A tábornok bagdadi sajtóértekezletén azt is közölte: szerinte mindez a közvéleménynek szólt s azon belül is főleg a közvélemény tájékozatlan részének.
Muhammad Szaid asz-Szahaf iraki tájékoztatási miniszter szerint a bemutatott bizonyítékok komolytalan állítások, amelyekben semmi új nincs a korábbi CIA-jelentésekhez képest. A Powell által nyilvánosságra hozott műholdas fényképeket "rajzfilmfelvételekhez" hasonlította, s közölte: Nadzsi Szabri iraki külügyminiszter csütörtökön Kofi Annan ENSZ-főtitkárhoz küldött levélben válaszol majd Powell "hazugságaira és vádaskodásaira". Bagdad egyébként csütörtökön válaszol részletesen az amerikai külügyminiszter beszédére.
ENSZ: világos üzenet
Kofi Annan ENSZ-főtitkár szerint az ENSZ világos üzenetet küldött Bagdadnak, amelyet az iraki diktátornak meg kell értenie. Tony Blair brit kormányfő hétfőn megbeszéléseket folytat az ENSZ fegyverzetellenőreinek vezetőjével Hans Blix-szel, aki még aznap Bagdadba utazik. Közben a Pentagon nyilvánosságra hozta, hogy már 110 ezer amerikai katona állomásozik a Perzsa-öböl térségében.
Izrael: elemi erejű bizonyítékok
Izrael szerint viszont Powell "elemi erejű" bizonyítékokat szolgáltatott arra, hogy Irak betiltott fegyverprogramokon dolgozik, s ENSZ-beszéde számos olyan "füstölgő fegyvert" (azaz letagadhatatlan tényt) tartalmazott, amelyek meggyőzhetik az eddig kétkedő megfigyelőket. Benjamin Netanjahu izraeli külügyminiszter szerint az elhangzottak alapján egyértelmű, hogy Szaddám Huszein iraki elnök szándékosan megsérti az ENSZ-határozatokat, és megpróbál titokban vegyi, biológiai és atomfegyverekhez jutni.
Ellentétes olasz vélemények
Colin Powell amerikai külügyminiszter bebizonyította, hogy Szaddám Huszein iraki elnök nem működött együtt a fegyverzetellenőrökkel - mondta szerda esti sajtóértekezletén Rómában Silvio Berlusconi olasz miniszterelnök. Szerinte az amerikai diplomácia vezetőjének előterjesztéséből kiderült: Szaddám Huszein nem működött együtt a fegyverzetellenőrökkel, nem tudott hiteles bizonyítékokat nyújtani arra nézve, hogy felszámolta a birtokában lévő biológiai fegyvereket, s leállította nukleáris programját.
Piero Fassino, a Baloldali Demokraták (DS) főtitkára elmondta az ülés után adott nyilatkozatában: az Olajfa az Európai Parlament által vallott állásponton van. Eszerint egy háború végzetes következményekkel járna, a katonai akció egyáltalán nem elkerülhetetlen, és bármiféle politikai megoldás csakis az ENSZ keretében képzelhető el. A baloldali ellenzék azt várja az olasz kormánytól, hogy az iraki válság politikai rendezését mozdítsa elő, és ne tekintse még bizonyosnak a háború kitörését.