Újra régészeti lelőhely lett Verespatakból
További Külföld cikkek
-
Donald Trump felszólítást küldött Ukrajnának: Azonnal írják alá a megállapodást
- Németországban tűntek fel Vlagyimir Putyin motorosai, ezúttal lóháton
- Őrizetbe vettek egy bírónőt Wisconsinban, elmulasztott egy migránst letartóztatni
- Giorgia Melonival tárgyalt Orbán Viktor Rómában
- Tarjányi Péter: Zelenszkij a rossz és a még rosszabb közül választhat jelenleg
Kedvezően fogadta a román kulturális miniszter, hogy ismét régészeti lelőhellyé nyilvánította a gyulafehérvári fellebbviteli bíróság a Verespatak környéki Carnic-hegységet, ahol nyílt színi aranybányát tervez a kanadai-román Rosia Montana Gold Corporation, jelentette pénteken a román sajtó.
A táblabíróság csütörtöki döntését az előzte meg, hogy a bányaprojektet ellenző verespataki Alburnus Maior szervezet megtámadta a bíróságon a román művelődési minisztérium tavalyi határozatát. Ebben a tárca úgy rendelkezett, hogy a hegység nem tekinthető régészeti lelőhelynek. Mindez azt jelentette volna, hogy a térséget megfosztják a különleges védelemtől, és szabad utat kap a természetvédelmi és környezetvédelmi szempontból is aggályos bányaberuházás, írta pénteken az erdélyi Krónika.
Mint azt az Index helyszíni riportjaiban megírta, a gold corporation máris
Az Alburnus Maior lokálpatrióta szervezet felhívta a figyelmet, a Carnic-hegység a nemzeti kulturális örökség része, ahol négy évvel ezelőtt francia régészek páratlan római kori leleteket tártak fel.
"Az igazságszolgáltatásnak talán alkalma nyílik elvágni a gordiuszi csomót Verespatak ügyében" - fejezte ki reményét Mona Musca kulturális minister a bírósági döntés után. Eugen David, az Alburnus Maior elnöke a szervezet győzelmeként értékelte a bírósági határozatot. Szerinte a döntés azt bizonyítja, hogy a román igazságszolgáltatás számára a környezetvédelem és a kulturális örökség megóvása többet nyom a latban a pénznél és a politikánál.
Közeledik az állam és a zöldek álláspontja
A Zöld Erdély Egyesület (ZEE) két képviselője a román környezetvédelmi és vízgazdálkodási minisztérium tanácsadóival találkozott szerdán, adta hírül a Szabadság című kolozsvári lap. A zöldek képviselői átadták a bányaterv elleni tiltakozó leveleket, hogy megalapozzák az egyesület és a minisztérium együttműködését.
Kovács Zoltán Csongor, a ZEE elnöke elmondta, maximálisan elégedett a minisztérium hozzáállásával. A tanácsadók ígéretet tettek, hogy a jövőben nagyobb gondot fordítanak a civil szervezetek és a nyilvánosság tájékoztatására. A miniszter szerdán nem tudta fogadni a zöldek képviselőit.