Nevetséges javaslat
Nevetségesnek minősítette ellenben az amerikai kormányzat azt az iraki javaslatot, mely szerint egy kongresszusi képviselőcsoport számára engedélyeznék, hogy tömegpusztító fegyverek után kutasson az országban. A javaslatot egy héttel megelőzően Irak az ENSZ fegyverellenőreit is meghívta.
Két kongresszusi képviselő utazik a sivatagban
"El sem tudok képzelni viccesebbet egy csapat képviselőnél, amint fel-alá járkál Irakban. Ötven évig kutakodhatnának, akkor sem mutatnának meg nekik semmit" - válaszolta Donald Rumsfeld védelmi miniszter az iraki kezdeményezésre. Hasonlóan vélekedet Tom Daschle, a szenátusi többségi demokraták vezetője. "Nem meghívást várunk, azt kérjük Iraktól, hogy biztosítsa az ENSZ megfigyelőinek, hogy bárhova bejuthassanak" - mondta a BBC-nek.
Mindent átvizsgálhatnak
Az amerikai küldöttség az "összes intézményt átvizsgálhatja, melyről azt feltételezik, hogy ott tömegpusztító fegyvereket gyártanak, gyárthatnak, vagy tárolnak" - írta meghívólevelében az iraki parlament elnöke. Irak 1998-as távozásuk óta nem engedte vissza az országba az ENSZ fegyverellenőreit. Az ellenőrök akkor azért hagyták el az országot, mert Irak akadályozta őket a vizsgálatok szabad lefolytatásában.
Az iraki külügyminiszter mindeközben találkozón vesz részt a támadás terve miatt aggodalmát kifejező Abdullah jordán királlyal és a török külügyminiszterrel Jordániában. A közel-keleti ország régóta az Egyesült Államok szövetségesének számít a térségben, most azonban a régió stabilitását félti egy esetleges támadástól. A NATO-tag Törökország, melyre mint lehetséges katonai bázisra is számítottak az amerikaiak, szintén ellenzi az Irak elleni háború.