Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMZávada Pál: Tömeges szülői tiltakozásra van szükség
Závada Pál Kossuth-díjas író szerint „felháborító, hogy a kortárs magyar irodalom kimarad a jövőben a középiskolai irodalom oktatásából”, de ez csak az egyik baja a Nemzeti Alaptanterv új tervezetének, nyilatkozta a Szeged.hu portálnak.
Az új alaptanterv többek között kihagyná Ottlik Gézát és Kertész Imrét is a tananyagból. A döntés miatt tanárok több csoportja is tiltakozni kezdett. Az alaptantervről részletesebben ebben a cikkben írtunk.
Závada egyebek mellett azt nyilatkozta, hogy „korszerűtlen a középiskolai irodalomtanítás egész szemlélete és módszere”, de szerinte beleillik a jelenlegi kormány eddigi oktatás- és kultúrpolitikájába, ezért ilyen értelemben meglepetésnek nem tartja, de szomorúnak igen.
Óriási hiány, hatalmas lyuk keletkezik így
– mondta az író.
Szerinte a legmodernebb irodalomtanítás a kortárs művekkel foglalkozik, ennek a „kikapcsolása” azért is káros, mert „így képtelenség lesz összekapcsolni a múltat a jelennel”.
Závada szerint a tanárelit ugyan szerveződik, de ez kevés, neki az elmúlt tíz év „talán legnagyobb csalódását” az okozza, hogy a szülők közönnyel nézik végig, ahogy az oktatási kormányzat „megpróbál (...) versenyképes tudással nem rendelkező, nacionalista, soviniszta, önálló gondolkodásra képtelen zombikat nevelni a gyerekekből”.
Tömeges szülői tiltakozásra van szükség ebben a helyzetben
– ezzel az idézettel végződik az interjú.
Závada nem az egyetlen író, aki felszólalt az alaptanterv miatt. Pár napja Dragomán György a Facebook-oldalán közölt egy írást, amit az Indexen is el lehet olvasni.