Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMNem csak Mátyás királyt szeretné megtalálni a Magyarságkutató Intézet
További Kultúr cikkek
- Ez volt a tíz legjobb film 2024-ben a magyarok szerint
- Nehéztüzérséget is bevetnek az idei előszilveszteri műsorban
- Ennyit keresett az első Deadpool rendezője, sokkolta az összeg
- 36 év után visszatért Salman Rushdie műve az indiai könyvesboltokba
- Van egy ország, ahol az emberek boldogok azért, mert oda születtek
A székesfehérvári Osszáriumban nemrég megkezdődött az Árpád-házi királyok földi maradványainak azonosítása – idézte fel az InfoRádiónak Horváth-Lugossy Gábor, a Magyarságkutató Intézet főigazgatója.
Hozzátette: annak köszönhetően, hogy Horvátországban, a lepoglavai pálos kolostorban Corvin Jánostól és Corvin Kristóftól – Mátyás király leszármazottaitól – is sikerült mintát venni, hamarosan meg lehet majd határozni, hogy pontosan mely csontok tartoznak Mátyás királyhoz.
A többi magyar királyt csontját pedig a nyugati-európai sírokban található maradványokkal vetnék össze.
Ezekkel a csontokkal úgy szeretnénk sikerre jutni, hogy akár Nyugat-Európából – például Nápolyból, Olaszországból – […] származó csontokból veszünk egy picike mintát
– mondta Horváth-Lugossy Gábor, hozzátéve: az ezt követően elvégzett vizsgálatok révén azonosítani lehet a többi királyt is.
Ezáltal megépíthető lesz egy nemzeti panteon, ahol a királyaink a föld alatt már nem azonosítatlanul, kis fémládákban fekszenek
– fejtette ki a Magyarságkutató Intézet főigazgatója, hozzátéve, hogy olyan királysírokat is létre lehetne hozni, amilyenekkel a nyugat-európai dinasztiák rendelkeznek.
Részletezte továbbá, hogy a magyar királyoknak egy nemzeti emlékhelyet is létre lehetne hozni Székesfehérváron, de ennek ötlete még csak most körvonalazódik.
Elmondta továbbá, hogy azt is megszeretnék vizsgálni, hogy a királyoknak voltak-e a közös ősei, és ezáltal
a magyarság eredetére vonatkozóan is újabb ismereteket szeretnének nyerni.
„Az egész nemzetnek az eredetét próbáljuk azonosítani interdiszciplináris módon” – mondta, hozzátéve: a magyar történelem és mondavilág már most is gazdag, de az új kutatások által
még büszkébbé tudjuk tenni ezt az egész magyar eredetet.
Ezenfelül arról is beszámolt, hogy Abasáron – amely Aba Sámuel király uradalmi központja volt – jelenleg is zajlanak a régészeti feltárások. Elmondta: bízik benne, hogy sikerül bemutatni majd,
hogy az első, választás útján a trónra került magyar király egy hívő keresztény uralkodó volt, aki a bencéseknek is kolostort ÉPÍTTETETT.
„Ha minden jól megy, akkor az Eucharisztikus Világkongresszusra például egy helyszínként ki tudja Magyarország ajánlani, hogy »nézzék meg, az ország nem ma kezdett ismerkedni a kereszténységgel, hanem már 1000 évvel ezelőtt«” – tette hozzá.