A 2020-as Oscar-díj-átadón a legjobb színésznek járó díjat átvevő, lehengerlő tehetségű művész a világban uralkodó igazságtalanság ellen szólalt fel. A Joker című filmben nyújtott alakításáért több rangos díjat – BAFTA, Golden Globe és az Oscar – besöprő színész jól kihasználta az alkalmat, hogy felhívja a figyelmet különböző globális problémákra a környezetünk elpusztításától a nemi egyenlőtlenségeken, a homoszexuálisok és az állatok bántalmazásán és a rasszizmuson keresztül az emberi kegyetlenségig, mellyel a borjak elől elvesszük a tejet, és a kávénkba vagy a müzlinkbe tesszük. Phoenix azt is nehezményezte, hogy nem bocsátunk meg egymásnak, és nem adunk társainknak még egy esélyt.
Azt hiszem, nagyon elszakadtunk a természetes világtól, és sokan bűnösek vagyunk az önző világnézetünkért, hogy azt hisszük, mi vagyunk a világegyetem közepe. Feljogosítva érezzük magunkat, hogy mesterségesen megtermékenyítsünk egy tehenet, és amikor életet ad a borjának, ellopjuk tőle a kicsinyét annak ellenére, hogy gyötrelmes sírása nyilvánvaló. (...) Félünk önmagunk megváltoztatásának gondolatától, mert azt gondoljuk, fel kell áldoznunk valamit, holott emberi létünkben a legjobb az, hogy mennyire leleményesek, kreatívak és eszesek vagyunk.
A második esélyt neki is megadták sokan, pedig sokszor volt kegyetlen, önző, és tudja, hogy rossz vele dolgozni. „Gazember voltam egész életemben” – mondta. Beszéde végén pedig könnyeivel küzdött, amikor fiatalon, tragikus körülmények között elhunyt bátyját emlegette.
Joachim Phoenix beszédét rengeteg üdvözölték, egyesek ezzel is megerősítve látták, hogy igazán megérdemelte az Oscar-díjat. És olyan is volt a teremben, aki nem tapsolt, mert vagy annyira megdöbbent, vagy mert érintve érezte magát.
Utóirat: természetesen Phoenix is részben magyar származású, édesanyja rendelkezett magyar gyökerekkel.
Terítéken a főbb kategóriák, a cikkben a lista, csak klikkelni kell és szavazni. Ebből legalább kiderül, hogy az Index olvasói mire vagy kire szavaznának. Hajnalban pedig majd összevetjük a díjazottak listájával.
Papíron természetesen az Oscar-gálákra is vonatkozik egy bizonyos dress code, ami az átadó esetében a formális öltözetet takarja. A férfiaknál ez fekete öltönyt és nyakkendőt jelent, míg a nőknél nagyestélyit.
Az évek során azonban egyre lazultak a szabályok, a férfiak sokkal gyakrabban viselnek színes ruhát, például sötétkék és tengerészkék zakót. A hölgyek is bátran játszadoznak a ruhák hosszával, sőt néha már ők is zakóban és nadrágban jelennek meg a vörös szőnyegen.
Ha a leírtak alapján nem tudnánk elképzelni, hogyan fest egy „oszkáros″ öltözék, íme egy válogatás a legjobb és a legrosszabb ruhákból.
Nagy pánik lett úrrá 2000-ben az Akadémián, mert három nappal a díjkiosztó előtt eltűntek az Oscar-szobrocskák. Az utolsó pillanatban egy hajléktalan találta meg őket a szemétben három kivételével, neki hálából két tiszteletjegyet adtak a gálára. A hajléktalan meg is jelent, a közönség állva ünnepelte, arról viszont nem tudni, mi lett az illető sorsa a későbbiekben.
Egy szobor értéke 2008 körül 500 dollár körül volt, de egy konkrét sztár szobrocskája dollár százezrekben mérhető. Az Amerikai Filmakadémia 1950 óta előírja, hogy a díjazottak a szobrot nem adhatják el. Korábban persze már rengeteg régebbi szobrot eladtak különböző árveréseken.
Az Oscar-gálák a filmünnepély elmaradhatatlan eseményei. Igazi gasztronómiai orgiának számít. Az ételekről az utóbbi negyed évszázadban egy osztrák séf, Wolfgang Puck gondosodott. Ez idén is így van, csak éppen dobozokban szállítja a finomságokat. Degusztátor rovatunkban erről írt Vajda Pierre. Most mindenki belekóstolhat...
Összeállítottunk egy kis szájbarágót, vagyis ebben a cikkben csupa olyan kérdésre adunk választ, ami biztosan az eszünkbe jut az Oscar-díjátadóról. Vagy nem jut az eszünkbe, de most jó olvasni róla.
Az Index kulturális rovatának tagjai élőben figyelik a 93. Oscar-díj-átadó eseményeit, és percről percre bejegyzésekkel jelentkeznek minden olyan hírrel és témával, amely valamilyen módon kapcsolódik az Oscar-díjhoz.
Töltsék velünk a hajnalt, a későn ébredők pedig hétfőn olvassák, nézzék vissza az eseményeket itt az Indexen!