Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMÚjra lehet enni Budapest első Michelin-csillagos éttermében
További Kultúr cikkek
- Ennyit keresett az első Deadpool rendezője, sokkolta az összeg
- 36 év után visszatért Salman Rushdie műve az indiai könyvesboltokba
- Van egy ország, ahol az emberek boldogok azért, mert oda születtek
- Rendkívüli turnéra indítják Olaszország egyik legféltettebb gyűjteményét
- Tilda Swinton rangos elismerést vehet át
Éppen két éve, 2020 márciusában a Costesben ünnepelték az első hazai Michelin-csillag megszerzésének tizedik évfordulóját a régi-új portugál séf, Miguel Vieira új menüjével, és másnap bezárt a világ a járvány miatt. Pedig az országban elsőként, a régióban másodikként kiérdemelt nemzetközi elismerés nemcsak feltette Budapestet a gasztroturizmus térképére, de lökést adott a szakma hazai fejlődésének is.
A fine dining vendéglátás Ráday utcai fellegvára tizenkét éve őrzi a csillagát, de a pandémia alatti korlátozások, a turizmus visszaesése és a vendéglátást sújtó munkaerőhiány őket sem kímélte, ezért két éven keresztül csak azok élvezhették az étterem fogásait, akik házhoz rendelték az étterem személyzetét, hogy otthonukban, a saját konyhájukban készítsék el és tálalják fel a különleges ételeket.
Az elmúlt hónapokban aztán a Costesben történt egy komplett konyhafelújítás, és a vendégtérben is sok mindent megváltoztattak. „A korábbi koncepción is egy csomó mindenben módosítanunk kell, mert továbbra sem merünk azzal számolni, hogy az a gasztroturista-réteg, amely a válság előtt hozzánk járt, látványosan visszatér a következő hónapokban” – nyilatkozta korábban az Indexnek Gerendai Károly tulajdonos.
Gyorsan kellett dönteni, hogy meg akarjuk-e tartani a csillagunkat, mert ha nem nyitunk újra, akkor biztosan el fogjuk veszíteni. Persze ha újranyitjuk, akkor sem biztos, hogy meg tudjuk tartani, de legalább esélyt adunk magunknak. Attól tartottunk, ha még a csillag is elveszik, akkor minden eddigi befektetésünk kárba veszhet a Ráday utcai étteremmel kapcsolatban, ezért próbálunk inkább előre menekülni
– mondta Gerendai.
Az eddigi eredményeik elismeréseként a Magyar Turisztikai Ügynökségtől elnyertek a felújításra, az újranyitásra és további fejlesztésekre egy 70 millió forintos támogatást, „ez adta meg a végső lökést, hogy merjünk újabb kockázatokat vállalni egy eléggé kivéreztetett időszak után”.
Március 20-án aztán újra kinyitott a Costes: nagy újdonság, hogy chef patronként a médiából is jól ismert Rácz Jenő fogja felügyelni és irányítani a konyhát. A tulajdonosoknak ezzel az együttműködéssel nem titkolt célja, hogy a korábban főleg gasztroturisták által látogatott Ráday utcai étterembe ezentúl jobban bevonzzák a magyar vendégeket is.
A Costes az első időszakban egy hatfogásos kóstolómenüvel várja a modern európai konyhát kedvelőket. A hangsúly az alapanyagok minőségén és a kompromisszummentes gasztronómiai élményen van. A tányérokat a Rácz Jenőtől megszokott látványos tálalás, valamint ízgazdagság, bohó elegancia és avantgárd, meghökkentő kombinációk jellemzik majd.
A konyhában Koppány Levente áll a kapitányi hídon, aki már a korábbi séf, Palágyi Eszter vezetése alatt is dolgozott itt. A szakember a fiatal szakácsok legnevesebb nemzetközi megmérettetésén, a San Pellegrino Young Chef versenyen megnyerte a közép-európai elődöntőt Hamburgban, majd a milánói döntőn a világ 9. legjobb fiatal séfjeként végzett. Budapest mellett Londonban dolgozott több csillagos helyen is.
Nemcsak a konyhai csapat újul meg, de az étterem hangulata, stílusa is kicsit lazább lesz a korábbinál. Az első időszakban még csak három napra lesznek nyitva, amelyből a szombat megszokottnak mondható, viszont a másik két nap a vasárnap és a hétfő lesz, amikor szinte senki sincs nyitva a minőségi éttermek közül.
(Borítókép: Seregélyes Gábor/ Costes)