Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMKatinka lemaradt a versenyről
További Kultúr cikkek
- Addig halogatsz, amíg egy kórteremben találod magad, és elmúlik feletted az élet
- Kiderült, milyen veszteség érheti a magyar kultúrát
- Meghalt Kalmár Márton szobrászművész
- Az olasz playboy, aki elképesztő nélkülözés után vált legendává
- Sokan estek áldozatul a csonkításnak, amelyet ráadásul saját maguk hajtottak végre
Egy előfesztiválnak is nevezhető sikeres és hangulatos filmpiknik után másodszor rendezik meg a Veszprém-Balaton térségben a Magyar Mozgókép Fesztivált, ahol az elmúlt egy év filmtermését tekinthetik meg a nézők. A művek versenyeznek is, az Oscar-gálához hasonlóan számos kategóriában – a legjobb játékfilmtől a legjobb rendezőn, női és férfi főszereplőn, maszkmesteren és vágón át a legjobb dokumentum- és animációs filmig – díjazzák az alkotókat. Érdekesség, hogy Kálomista Gábor producer Elk*rtuk című filmje egyik kategóriában sem került a legjobb öt közé, de a programban szerepel.
Az Index Kultúra rovata arútluK podcastjának vendége ezúttal Lukácsy György, a rendezvény fesztiváligazgatója, aki elmondja többek között, hogy a Balaton-parti helyszíneken, Füreden és Almádiban még a strandon is filmet vetítenek, de arra azért figyeltek, hogy ott ne drámát adjanak, inkább könnyedebben befogadható alkotásokat, a komolyabb programok pedig a veszprémi Hangvillában zajlanak. A premierek között három egész estés alkotás szerepel, két nagyjáték- és egy dokumentumfilm:
- A játszma
- Szia, Életem!
- Bereményi kalapja
Az első A vizsga című kultfilm folytatása, különlegessége, hogy látható benne Kulka János, ráadásul „személyre szóló” szerepben. A második, a Szia, Életem! főszereplője a ma talán legtöbbet foglalkoztatott színész, Thuróczy Szabolcs (Kulkát és Thuróczyt is jelölték a legjobb férfi főszereplő díjára), a harmadik pedig Papp Gábor Zsigmond egész estés filmje Bereményi Gézáról, sok zenével.
Bereményi Géza nemcsak kulturális ikon sokunk számára, de a Balaton-felvidékhez is kötődik, a film egyik jelenete Ábrahámhegyen játszódik egy baráti társaságban, sok ismerős arccal
– mondja Lukácsy György.
A fesztiválon levetítenek a nagy sikerű A besúgó című sorozatból is két részt, az alkotókkal pedig többek között azokról a dilemmákról is beszélgetnek, amelyekről az Indexen is lehetett olvasni, például, hogy a valóság hogyan ütközik a fikcióval. A szervezők azért szenteltek ennek is külön programpontot, mert hot topic, mindenki erről beszél.
A beszélgetésen még szóba kerül:
- Hogyan zajlott a díjra jelöltek kiválasztása és is ki dönt a győztesekről?
- Miért az egyik legérdekesebb kísérőprogram a Filmre vele! fórum?
- Hogyan találkozik Bereményi Géza kiskori „önmagával”?
- Miért nem szerepel a Katinka című film a díjra jelöltek között?
- Hány életműdíjat adnak át a fesztiválon?
- Mi áll Mel Gibson és Harrison Ford fotózkodásai mögött?
- Milyen fejlesztések zajlanak a magyar filmiparban?
- Hogyan mosódnak el a határok a film, a tévéfilm és a stream között?
- Miért vetítik le a Dögkeselyű című filmet?
- Milyen Ákos közönségvonzó hatása?
- Mi az igazság Jávor Pálról a sármőr szerepen túl?
- Milyen gasztronómiai programok kapcsolódnak a fesztiválhoz?
Aki pedig lemaradt volna róla vagy újra meghallgatná, miről mesélt Kolonics Zoltán, a Málna The Pastry Shop cukrásza, az itt megteheti.
(Borítókép: Lukácsy György. Fotó: Karip Tímea / Index)