- Kultúr
- moholy-nagy művészeti egyetem
- mome
- alapítvány
- stefan lengyel kiválósági ösztöndíj
- ösztöndíj
- böszörményi-nagy gergely
- fülöp józsef
- vékony anna
- viski noémi
Bárki képes úgy gondolkodni, mint egy művész?
További Kultúr cikkek
A sikeres művészekben mindig van valamiféle elegancia. Bár a szenvedő művész karaktere közismert, nem minden alkotó halt meg éhezve vagy magányosan. Sokan elsajátították a siker művészetét, amihez szinte mindig párosult egyfajta éles vagy éppen hanyag elegancia. Elegáns a küllem, a tartás, a megjelenés. Elegáns a kifejezésmód, a karakter, a gondolkodás. Elegáns a kiállítóterem. Elegáns a műhely. Ez az elegancia nem mindig kölcsönöz hitelt a művek tartalmának, mégis esztétikai erőt ad, ami miatt jó a közelükben lenni.
Változó világ, változó kihívások
Talán ezért is jó érzés a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen járkálni. Elegáns, modern, letisztult, mégis érzem, hogy nem említhető egy lapon a hasonlóan jól felépített gazdasági vagy tudományos egyetemekkel. Van benne valami különleges. Az ördög a részletekben rejlik, itt pedig sok helyen elbújhat. Ilyen új kiállításuk, a Challenging Futures élménytere is. Az elsőre szokatlannak tűnő forma egy öt lépcsőre lebontott válogatás, amely mintegy 50 művész alkotásait tartalmazza. Az öt kulcskifejezés, az alkotásokat köréjük gyűjtötték:
- Az együttélés kihívásai
- Társadalmat tervezünk
- Újragondolt hagyományok
- Nézőpontváltás
- Kis lépésekkel a nagy változások felé
A műveket a kiállítótérben fehér dobozokba rejtették, az érdeklődőknek gombnyomásra fedik fel lényegüket. A megnyitón sokat meséltek a művek keletkezési körülményeiről, ám a legérdekesebb játéklehetőséget talán ők maguk sem vették észre – vagy csak nem tértek ki rá.
A dobozokon ugyanis többnyire feltüntetik az alkotót és a koncepciót is, ami alapján az adott mű megszületett. Abból ugyan még semmit sem láttunk, de koncepciónk már van róla. Ezután megnyomjuk a gombot, feltárul az alkotás, és megláthatjuk, milyen érdekes a különbség aközött, ahogyan a művet magunk elképzeltük a leírás alapján, és ahogyan azt az alkotó elképzelte. Különféle emberek, világról alkotott különféle látásmódok, és megértjük,
belül MENNYIRE MÁS MINDEN EMBER, MÉG AKKOR IS, HA VALAMI SOKSZOR EGYÉRTELMŰNEK HAT.
A kiválóságok díja
A kiállítás más fontossággal is bír, hiszen a megtekinthető művek alkotói, a hallgatók mind a Stefan Lengyel Kiválósági Ösztöndíj nyertesei. A programot még 2020-ban hívta életre a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány, hogy teljesítményalapon díjazhassák azokat a hallgatókat, akik ötleteikkel és továbbfejlesztési koncepcióikkal túllépnek saját korlátaikon. A bemutatott alkotások olyan kísérleti koncepciók, amelyekkel megtették az első lépést, de még lehetőségük van a további fejlődésre.
A kiállítás megnyitóján elhangzott beszédében Böszörményi-Nagy Gergely, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány elnöke, valamint Fülöp József, az egyetem rektora is kiemelte, hogy fontos az átlag feletti teljesítményeket díjazni, ezáltal ösztönözni és biztatni a hallgatókat a további munkára,
főként egy olyan világban, amely túlcsordul a középszerűségtől.
Vékony Anna, az egyik díjazott is hasonló véleményen van, szeretné, ha társai megértenék, hogy ez a díj azt is mutatja, hogy gondolataik és érzéseik fontosak, ezért nem szabad megállniuk. Végül a kiállítás kurátora, Viski Noémi ismertette
A CHALLENGING FUTURES MÖGÖTT REJLŐ KONCEPCIÓT.
A kiállításon a hallgatóknak az urbanizáció fenntarthatóságával, a múlt kritikai értelmezésével, a társadalmi szakadékok áthidalásával, a design jelenkori kihívásaival, valamint a kreatívipar fejlesztési lehetőségeivel kapcsolatban megfogalmazott kérdéseit és válaszait ismerhetjük meg.
A műveket a nagyközönség október másodikáig tekintheti meg Budapesten, a MOME-n.
(Borítókép: Szabó Réka / Index)