Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMCsikos Sándor lett a Nemzet Színésze
További Kultúr cikkek
A Nemzet Színésze címet azon művészek kaphatják meg, akik betöltötték a 62. életévüket, 40 évet a színészi pályán vagy legalább 20 évadot – évadonként legalább egy szerepben – a Nemzeti Színház színpadán töltöttek. A címet legfeljebb tizenketten viselhetik egyszerre, akik – a jelenlegi szabályozás szerint – életük végéig havi nettó 630 ezer forint juttatásban részesülnek életjáradékként.
Ha közülük valaki meghal, a megüresedett helyre a cím többi birtokosa egyhangú döntés alapján választhat csupán új színészt. Nő helyére mindig nőt, férfi helyére férfit választanak. A címet 2000. augusztusa óta ítélik oda a magyar színjátszás legkiválóbb művészeinek. Legutóbb, Csomós Mari halálát követően Pogány Judit lett a Nemzet Színésze.
Ezúttal rendhagyó módon csupán tízfős grémium választotta ki az új tagot,
mivel Benedek Miklós 2024. január 9-i halálát követően – az új Nemzet Színésze megválasztása előtt –, március 30-án eltávozott Tordy Géza is. A mostani döntés azért is jelentős, mert rekordot döntöttek: 86 napig nem választottak új Nemzet Színészét, amely a korábbi 71 napos csúcsot is felülmúlta.
Csikos Sándor az új Nemzet Színésze
Csikos Sándor Jászai Mari- és Kossuth-díjas színész, érdemes és kiváló művész lett az új Nemzet Színésze. 1941-ben született Karcagon, édesapja kisgazdapárti parlamenti képviselő volt. A debreceni Fazekas Mihály Gimnáziumban érettségizett – később a debreceni Ady Endre Gimnázium drámatagozatán oktatott.
1965-ben végzett a Színház- és Filmművészeti Egyetemen, ahol 2009-ben a doktorival egyenértékű művészeti fokozatot szerzett. Játszott a Miskolci Nemzeti Színházban, az Irodalmi Színpadon, a debreceni Csokonai Színházban, a győri Kisfaludy Színházban, a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színházban – amelynek igazgatója is volt –,
majd visszatért a Csokonai Színházba.
Számos szerepben láthatta a közönség. Többek között játszott Shakespeare Macbeth, Hamlet, Csehov Sirály, A három nővér, Madách Imre Az ember tragédiája, valamint Molnár Ferenc Játék a kastélyban műveinek adaptációiban.
(Borítókép: Csikos Sándor. Fotó: Cseke Csilla / MTI)