Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEM- Kultúr
- oasis
- liam gallagher
- noel gallagher
- per
- botrány
- rajongó
- koncert
- rajongók
- jegy
- anglia
- zene
- zenekar
Perrel fenyegetőznek az Oasis-rajongók a jegybotrány miatt
További Kultúr cikkek
- Egy parkolóházban lőtték agyon a híres rappert
- Kétmilliárd forintot csengettek ki egy kődarabért, amit egykor útburkolatként használtak
- Csonka András: Pár éve kussoltam volna, de ez most fáj
- Galkó Balázs súlyos baleseteket szenvedett, közösségi oldalán osztotta meg kálváriáját
- Addig halogatsz, amíg egy kórteremben találod magad, és elmúlik feletted az élet
A zenekar szerelmeseit sokkolta, hogy 148 fontról 355 fontra nőtt a normál jegyek ára néhány óra alatt a hivatalos jegyértékesítő oldalon. A rajongók órákon keresztül álltak a virtuális sorban, mire bejutottak a vásárlófelületre, sokan azonban döbbenten látták, hogy egészen más ár van kiírva, mint amiről korábban tájékoztatták őket.
Hatalmas lelkesedéssel ostromolta a Ticketmaster oldalát az a több millió ember, aki látni szerette volna az Oasis egyesült királyságbeli koncertjeit, amelyekre 15 év szünet után kerül sor. Az első pofon akkor jött, amikor órákon keresztül kellett várakozniuk az embereknek, mert volt olyan is, aki előtt több mint félmillióan álltak a sorban. Mivel az ember általában nem csak egy jegyet vesz, elkezdett csökkenni az esély a sikeres vásárlásra.
Ez már nem a zenéről szól
Sokan hosszú órák elteltével jutottak be a platformra, sőt még jegyek is voltak, azonban a mosolyuk mégsem volt őszinte. A korábbi jegyár több mint kétszereséért lehetett akkor már megvásárolni a belépőket. Mivel minden jegy elkelt, ezt sokan valószínűleg rossz szájízzel ugyan, de kifizették, mások azonban ezt az összeget már nem engedhették meg maguknak, és több órányi várakozás után, jegyek nélkül, csalódottan csukták le a laptopot.
Mint megírtuk, a repülőjáratoknál és szállodaszobáknál megszokhattuk a folyamatosan változó árakat, Európában egyelőre kevésbe bevett szokás a jegyeknél alkalmazott „dinamikus árképzés”, amivel az eladók a kereslet-kínálat elve alapján folyamatosan újraszabják az árakat. Így lehetséges az, hogy a korábban 150 font (70 ezer forint) körüli állójegyek az újraegyesült Oasis koncertjére szinte pillanatok alatt ugrottak 350-re (160 ezer). Most már keresni kell, ha egy sima állójegyet 500 font alatt szeretne megvenni az ember, de van olyan show, ahol 800 fontra (370 ezer forintra) rúg ez az szám.
Persze nem feltétlenül jelent törvénytelenséget az ilyesfajta árképzés, hisz az Egyesült Királyság jogszabályai nem tiltják a dinamikus árazást, azonban szigorúan megmondják, hogy erről tájékoztatni kell a vásárlókat, hogy ne a fizetéskor derüljön ki, hogy
hirtelen háromszor annyit kéne kiadniuk, mint amennyivel eredetileg számoltak.
Ebből alakult ki a közfelháborodás: az emberek megveszekedetten mindent elolvastak, hogy milyen módon tudnak majd jegyet szerezni, de azt senki sem látta előre, hogy ebben a rendszerben kell majd belépőket váltani.
Az Advertising Standards Authorityhoz eddig 450 panasz érkezett be az Oasis rajongóitól. Az Egyesült Királyság reklámszabályozó hatóságának szóvivője szerint azzal érvelnek, hogy a hirdetések félrevezető állításokat tartalmaztak a rendelkezésre álló jegyekről és azok áráról.
A Ticketmaster erre azt válaszolta, hogy nem ők határozzák meg az árakat, a honlapjuk szerint ez a rendezvényszervező dolga, aki a piaci értékük szerint árazta be a szóban forgó jegyeket – írja a The Sun.
Az egész iparágra kihat
A jogászok úgy látják, hogy jelen esetben nem volt megfelelő a tájékoztatás, ez pedig megsérthette a fogyasztóvédelmi törvényt. Ennek ellenére óvatosságra szólítják fel a perrel fenyegetőző rajongókat, ugyanis hiába nyernék meg a jogi csatát,
a perköltség jóval magasabbra rúghat, mint az esetleges pár száz fontos nyereség.
Az Egyesült Királyság kormánya még vasárnap jelentette be, hogy a Munkáspárt korábban tervezett jegyértékesítési felülvizsgálata, amelyben a nyerészkedésnek szeretnének gátat szabni, új ponttal bővült. A dinamikus árképzést is beépítik a vizsgálati tervbe, kiemelt figyelmet fordítva rá.
Az ír államvezetés sem hagyta szó nélkül a történteket. Mícheál Martin miniszterelnök-helyettes arról nyilatkozott, hogy ledöbbent az áremelkedésen, amit a jegyeknél tapasztalt, így lehet, hogy az ír fogyasztóvédelmi testület újabb üggyel néz majd szembe.
Az egyik jegyértékesítő oldal főnöke azt mondta az üggyel kapcsolatban, hogy ez a rendszer az egész iparágra kihat, ugyanis így az embereknek jóval kevesebb pénzük marad más rendezvényekre, ezáltal
több koncert, fesztivál és szabadidős program is veszélybe kerül.
Ezt pedig semmiképpen sem szeretné a szakma.