Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMTovábbi Cikkek cikkek
Eddig öt film kapott visszatérítendő támogatást, azaz kölcsönt a Magyar Mozgókép Közalapítványtól idén: összesen 110 millió forintot. Ebben az évben több pénzt osztottak ebben a szekcióban, amivel Tóth Erzsébet, az MMK főtitkára szerint a „felmerült igényekhez igazodtak”. Tavaly nem volt népszerű ez a kategória, akkor négyen jelentkeztek, idén már hatan. (Ebből hárman a vissza nem térítendőre is jelentkeztek: közülük ketten, Goda Kriszta és Herendi Gábor szándéklevelet kaptak - 60-60 millióról -, Kabay Barna viszont ott hiába pályázott.)
„Visszatérítendő támogatást nem kizárólag magas nézőszámra számító filmek kaphatnak - mondta még a kölcsönről a főtitkár. - A tartalmat is figyelembe vettük, és azt, hogy a filmek meg tudnak valósulni, majd a pénzt vissza tudják fizetni. Ez vagy a moziforgalmazásból vagy a normatív támogatásból lehetséges, ami elért nézőszám vagy fesztiválszereplés útján pályázható” – tette hozzá. A két éve bevezetett, tavaly kölcsönné alakított közönségfilmes támogatást a nevéhez híven eddig a nézettségre hajtó közönségfilmek igényelték és kapták. De jó tudni, hogy állami kölcsönt részben újabb támogatásokból is visszafizethetnének a produkciók, bár ez valójában csak a művészfilmekre jellemző, amik ugye a vissza nem térítendő támogatás nem szándékleveles részének 97 százalékát kapják. A közönségfilmes kölcsönben részesülők közül eddig - a Lora kivételével - egyik sem vett részt fesztiválokon a Filmunió tájékoztatása szerint: sem a Macskafogó 2, sem a Kis Vuk sem az Idegölő.
A stábon is lehet spórolni
Fotó: Gőzsy Kati
Az olvasóink szerint is gyatra minőségű remake-eket (Egy bolond százat csinál, Egy szoknya, egy nadrág) jegyző Kabay-Gyöngyössy páros ezúttal 20 millió forint kölcsönt kapott egy vígjátékra, bár két éve 20 millióval támogatták a Kölcsönkért kastély remake-jüket, amit még el sem kezdtek forgatni. „Erre az MMK határidőt hosszabbított” – magyarázta Kabay Barna, aki a forgatókönyv hosszan tartó csiszolásával indokolta a csúszást. A most forgó Papírkutyákban producerként vesz részt, a rendező ezúttal Gyöngyössy Bence.
„Kuplung és Csumpi két kisstílű megélhetési bűnöző, akik Kárpátaljáról kerültek Magyarországra – vázolta a Kapa-Pepe párosra épülő sztorit. - A legváltozatosabb munkákból próbálnak általában kevesebb sikerrel megélni, az ő kalandjaikról szól a film.” „1980 óta nagyon sok játékfilmet csináltunk, ami nem remake volt”- mentegetőzött kérdésünkre Kabay. Az más kérdés, hogy a Kapa-Pepe sorozatok sikerére építeni sem túl eredeti ötlet.
A Papírkutyák forgatásából már kevesebb mint két hét van hátra, igaz, tavaly akartak kezdeni. 2007-ben már leszerződtek a TV2-vel és 30 milliót kaptak az MMK koprodukciós pályázatán, „finanszírozási nehézségek miatt” kellett elhalasztani a forgatást. A filmbe harminc százalékkal egy német koprodukciós partner is beszállt, ezért az ottani moziforgalmazáshoz német verzió is készül. A film teljes költségvetése viszont Kabay meghatározása szerint "még nem világos", és információink szerint a stábtagok nem is kaptak még fizetést. A magyar bemutatót ennek ellenére 2008 decemberére tervezik, és Kabay azt reméli, hogy túlszárnyalják Az egy bolond százat csinál 156 ezres nézettségét.
Osvárt Andreát Svájcban kísértik
Forrás - andreaosvart.com
A Félelem völgye című Osvárt Andreával forgatott népi horrortól 80 és 100 ezer közötti nézettséget vár Sipos Áron producer, aki a Marozsán Erika kádjelenete miatt emlékezetes Szomorú vasárnapnak is a producere volt. "Ez nem a szó klasszikus értelmében vett horror, hogy megy az ember, levágják a fejét, és folyik a vér. Itt népi hiedelmek elevenednek meg, és így jönnek elő a horrorszerű elemek" - finomított a műfajmeghatározáson. Arra a kérdésünkre, hogy ezt a népi vonalat már a magyar filmtörvény új változatának kulturális pontrendszere miatt vették-e a forgatókönyvbe (mely szerint 32 pontot kell elérni különböző európai és/vagy magyar vonatkozásokkal, más feltételek mellett 16 pontot), egyértelmű "nem" volt a válasza, hisz "a költségvetésünk már így is összeállt". A módosított filmtörvény egyébként sem lépett még életbe: csak a parlament fogadta el hétfőn, Brüsszelben még ezután döntenek róla.
"A falusi gyerekek fönt az Alpokban három különös történetet mesélnek el a városból érkezett Matteónak" - vázolta a Győrik Mihály-film történetét, amit Janisch-mozikra emlékeztető hangulattal spékelnek meg. "Törőcsik Mari egy öreg hölgyet játszik, aki egy vízimalomban él, és számtalan titok övezi. Ez egy kísértetsztori de nem szeretném a poénokat lelőni. Osvárt Andrea a másik epizód főszereplője: ő játssza a városi nőt, aki a helyiek tanácsa ellenére nyaralót épít magának a völgyben, és mindenféle érdekes dolgok történnek vele.”
Május utolsó két hetében forgattak Andreával Svájcban, még július elején is lesz itthon pár felvétele. "Olaszországban nagyon híres, az olasz koproducer vetette fel, hogy ő legyen a főszereplő, aminek én is nagyon örültem, mert nagyon becsülöm: hihetetlenül kedves és természetes nő - mondta a producer, majd még hozzátette: Láttam a musztereket, nagyon jók. Ilyen komoly színészi feladata eddig még nem volt." (Andrea egyébként májusban Clive Owennel és Julia Robertsszel is forgatott egy jelenetet Rómában a Duplicity című filmben.)
Az olasz-svájci-magyar koprodukció az egyetlen film, ami a most kihirdetett pályázaton nem húsz, hanem harmincmilliót kapott. A svájci részeit már leforgatták, még a magyarországi forgatás, az utómunka, és a digitális trükkök maradtak hátra. „A költségvetés nem publikus, de az MMK-tól korábban a koprodukciós pályázaton kaptunk 60 milliót, és az Eurimagestól 300 ezer eurót (72 millió forintot) – tudtuk még meg. - A pénz 40 százalékát adja a svájci partner, 25-öt az olasz, és 35 százalék a magyar, ami nem mind állami pénz.” A Félelem völgyét valószínűleg a 2009-es szemlén láthatjuk, és a magyar mellé egy olasz kópia is készül belőle.
A tankrobbantás még hátra van
A most kapott húszmilliós kölcsönnel befejezhetik Vágvölgyi B. András két éve húzódó 56-os filmjét is. A Kolorádó Kid összesen 300 millióból készül, és még a legnagyobb jelenetek felvétele hátra van. „Ez az a rész, amikor egy viharos szerelem kellős közepébe becsap egy bomba: bezuhan a főhősök ágyába, de nem robban fel – mondta Csáky Attila producer. - A főszereplők aztán belekeverednek az utcai harcokba, itt komoly kaszkadőrjelenetek vannak, emberek zuhannak ki az ablakon, tankok robbannak fel."
„Nagyon nehéz volt összeszedni a pénzt, 2006-ban indítottuk el a filmet, és most 2008 van - tette hozzá. - Egyre nagyobbak a költségek, gyakorlatilag ez alatt a két év alatt minden a duplájára drágult, a támogatásokat meg kicsi részletenként kapjuk meg." A Kolorádó Kidre az 56-os filmekre szánt keretből korábban már kaptak 60 milliót, a miniszteri különkeretből is érkezett pénz, a Magyar Televízió kapacitással szállt be, és magyar koproducereket is kerítettek.
"Várhatóan jó nézettsége lesz, van már a kampányra büdzsénk – bizakodik a producer. - A Temetetlen halott című filmnek is én voltam a producere, ott közel 150 ezer nézőt értünk el, és most is hasonlóra törekszünk."
A Valami Amerika 2-t reklámokkal hígítják
Fotó: Huszti István
Ezen kívül még Herendi Gábor és Goda Krisztina most forgatott filmje is kapott 20-20 milliót. A Kaméleon forgatását múlt héten néztük meg a Korda stúdióban. Az 558 millióból készülő szélhámostörténet Kálomista Gábor producer szerint a díszletépítéssel és a bérleti díjjal is olcsóbb, mint a budapesti területfoglalások, ráadásul zavartalanul dolgozhatnak napi 12 órában. A Terézanyu színészgárdájával (Csányi Sándorral, Nagy Ervinnel és Hámori Gabival) készülő filmre 500 000-es nézettséget várnak, mivel 20-30 százalékos állami támogatással együtt is csak ennyivel lesz nullszaldós a film.
A Valami Amerika 2-ről Havas Ágnes producer árulta el, hogy a költségvetést sok állami támogatás ellenére sem volt egyszerű előteremteni: „Pénzt szerezni az első Valami Amerikánál sem volt könnyű, de nagyon felmentek azóta az árak, azt még 180 millió forintból forgattuk, a második részt 320 millióból.” A rendező Herendi Gábor szerint épp ennyit romlott a forint, így a költségvetés ugyanannyi.
A mostani húszmillión kívül az MMK-tól kaptak 60 millió nem visszatérítendő, és a Lora százezer feletti nézettsége után normatív támogatást. „A koprodukciós partnerünk a TV2, és ők is tettek bele igen komoly pénzt - mondta még Havas. – A teljes költségvetés ezzel még nem állt össze., így Herendi ötlete alapján különleges termékmegjelenítési megállapodások keretében gyűjtöttük össze a maradékot különböző cégektől. Még a forgatás előtti pár hétben is tárgyalások folytak.”
"A Valami Amerikának 540 ezer volt a nézettsége. Reméljük, hogy most legalább 300 ezer nézőnk lesz, és merész álmainkban még 400 ezerben is gondolkozunk - tette hozzá. - A közönség ma is a Herendi Gábor-filmek legnagyobb szövetségese." A Valami Amerikának az MMK honlapja szerint 529 ezer volt a nézettsége, a következő filmeknek már kevesebb: Magyar vándor 460 515, míg a Lora 106 726 nézőt hozott a pénztárakba.
Míg a tavaly 173 millióval támogatott három film nézettsége (Pánik, Majdnem szűz, Nyugalom) összesen nem érte el az 50 000-et, ha a cikkünkben bemutatott 110 millió kölcsönnel és 120 millió forinttal támogatott öt közönségfilmnek összejönne a kívánt nézőszám, akkor az összesen 1,2 millió nézőt jelentene. Ez megközelíti a tavaly bemutatott összes magyar film nézettségét, ami 1,478 millió volt a Nemzeti Filmiroda összesítése szerint.