További Cyb cikkek
|
Ugyanakkor a VR nem limitálható a cybertérre: magában foglalja, de lényegesen több annál. Terület utáni helyek - globális, nem lokalizálható közszférák, digitális valóságok - összessége.
Mindez megváltoztatta a valós terekhez fűződő viszonyunkat: másképp lakjuk be azokat, a teret és az időt nem a hagyományos euklídészi rendszerben, hanem többdimenziós, görbült téridőként érzékeljük.
|
Információ és matéria, virtuális és kézzel fogható, lehetséges és tényleges szétválaszthatatlanul egymásba mosódtak. A szintézist a globális tele-jelenlét tette lehetővé. Testünk és (architekturális) környezetünk kölcsönösen aktiválják egymást. Az interaktív mindenütt-levés azzal a következménnyel is jár, hogy énünket a virtuális valóságokban választott és / vagy fiktív, mutáns avatárákkal képviseltessük. Azaz, az építésznek nem csak az új, nem-fizikális tereket kell megszerkesztenie, hanem az ott lakó lényeket is. "Nem korlátozza magát a formák manipulálására, hanem az eseményeket és a kapcsolatokat is manipulálja" - fűzi hozzá Novak. Konstansok helyett variánsokat gyárt.
Navigálható zenét, testetlen táncosokat, lakható mozit - egyfajta "digitális kabukit". Sztochasztikus és turbulens rendszereket, algoritmikus meta-formákat: mesterséges életet és transz-architektúrát.
(A "transz" örökös változásra, a megszokottból az ismeretlenbe történő átmenetre utal. Modern és posztmodern után jön a transz-modern. A transz-reális a transz-modern kultúra "idegen" jellegét hangsúlyozza ki. A transzdiszciplinaritás nem tévesztendő össze az inter- vagy a multidiszciplinaritással, és a transzfizikális jelző se a posztfizikálissal!
Egyéb adalékok: a divatos transzgresszió kifejezés a határ-átjárást, határsértést, az alkimista bölcselet transzmutációja az arannyá alakítást, az átlényegítést jelöli.)
Transz-architektúra
Az új urbanisták a transzfizikális várost építik.
Felejtsük el a kizárólagosságot, a vagy-vagy alapú ellentéteket. Az intelligens környezetekhez más alapképletekből kell kiindulnunk. Novak Howard Gardner hét intelligencia-típusát (vizuális, verbális, matematikai, testi, zenei, inter- és intraperszonális) veszi alapul. A környezeteket három csoportba (valós, virtuális, hibrid) osztja. Az intelligencia környezetre történő alkalmazásai szintén felsorolhatók: benne, rajta, mellette, onnan. "Ha mindezt egy koordináta-rendszerbe helyezzük, megtudhatjuk, mit jelent az intelligens környezet, milyen tervekbe kezdhetünk, és milyen irányokba vizsgálódjunk."
|
A variációk és a kérdések nyugodtan sorolhatók tovább, eredményt viszont csakis komplex feldolgozásuk által érhetünk el. Akkor viszont már új dimenziókban (is) gondolkodhatunk...
Városaink hálózati interface-ek lesznek, és akkor már a virtuális és a valós érintés közötti különbségen is kár merengenünk.
A transz-urbanizmus szakít a statikus geometriával, Novak és követői kvantummechanikából, fraktálokból és káosz-matematikából indulnak ki.