Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMTovábbi Gasztro cikkek
Akárcsak a halfogyasztással, a pezsgőivással is úgy vagyunk, hogy december utolsó 10 napjában vesszük magunkhoz az éves mennyiség nagyobbik részét. A maradékot meg az év első napjain, tehát mostanság. A buborékos ital tekintetében azonban árnyalja a képet, hogy az utóbbi időben a nyári pezsgőfogyasztás is némiképp fellendült, köszönhetően az Aperol Spritz, a Hugo, a Bellini és társai térhódításának.
Mindezek ellenére az év utolsó éjszakája a palackos durrogtatás leghangosabb csúcsidőszaka. És nem véletlenül említjük meg a jelentős hanggal járó palacknyitást, hiszen
a pezsgő dugójának amúgy halk szisszenéssel illenék elhagynia az üveg száját.
Ezt pedig úgy érhetjük el, ha
- a palackot kellő hőmérsékletűre hűtjük,
- 45 fokos szögben tartjuk,
- a dugót a fémkosárkával együtt fogva egyik kezünkkel szorosan tartjuk, a másikkal finoman csavargatva az üveg alját a parafát lassan eltávolítjuk.
A kellő hőmérséklet és annak elérése igencsak megosztós kérdés. Sokan teszik a pezsgőt mélyhűtőbe, hogy gyorsan lehűtsék, de ezt nem érdemes követni, mert megfeledkezve róla, könnyen pezsgőkásával tölthetjük meg a fagyasztót. Ha fontos a gyorsaság, ajánlatosabb egy pezsgős- vagy bármilyen vödörbe tenni az italt 2/3 jég, 1/3 víz és némi só társaságában.
Az igazi élvezet eléréséhez az a legmegfelelőbb mód, ha időben gondoskodunk a pezsgőről, és lassan hűtjük le a hűtőszekrényben (ez pár órát vesz igénybe).
Ideális hőfok és pohárforma
Vannak, akik a 6-8 Celsius-fokra esküsznek, mások a 12-13 Celsius-fokot tartják megfelelőnek. Utóbbi talán a nagyon gazdag ízekkel rendelkező, drága Champagne-okra igaz lehet, mégis azt javasoljuk, hogy a hűtőszekrény ajtajába tett (ez max. 2-3 nap legyen), lehűtött, majd onnan a poharakba szervírozott pezsgő a maga 8-9 Celsius-fokos hőmérsékletével ideális.
Ha már a pohárnál tartunk, jó kérdés, milyet használjunk. A XIX. század kehely alakú pezsgőspoharai a szájhagyomány szerint
- Madame Pompadour mellének formáját követték.
- Vagy Marie Antoinette,
- esetleg Madame du Barry,
- Diane de Poitiers,
- netán Josephine császárné domborulatait.
A vélemények, ahogyan az ízlések megoszlanak. Mindenesetre a huszadik század válasza az volt a kibogozhatatlan problémára, hogy hosszúkás, „flőtés” poharakba töltette a nemes ital, így teret engedve a buborékok szemet gyönyörködtetően hosszú úszásának.
Napjainkban azonban azt valljuk sokan, hogy szép kelyhű, borospohárból érdemes kortyolgatni a pezsgőt, mert így mutatja meg legszebb aromáit.
Az évköszöntő pezsgőbontás tekintetében már csak egy kérdés maradt: Champagne vagy tankpezsgő?
- Az nem kérdés, hogy a fanatikusok klasszikus francia italra szavaznak, ami a tradíciók, a technológiai szigor és a borsos ár nyújtotta pluszélvezet miatt érthető is. A Méthode Traditionnelle alapján készült pezsgőknél egy kiváló, alacsony alkohol, de magas savtartalmú alapbort tirázslikőr (cukrozott alapbor) és élesztőgombák hozzáadásával újabb erjesztésre késztetnek. Ez palackokban történik, ahol megjelennek a buborékok és a seprőn tartás mellett (ez több év is lehet) kialakulnak a gazdag ízek. Hogy a seprő aromái tovább gazdagítsák a rázóállványokon tartott italt, alkalmanként megforgatják a palackokat (ezt régebben kézzel, ma már inkább gépekkel végzik). Legvégül eltávolítják a lefagyasztott seprőt a palack nyakából (degorzsálás), majd az expedíciós likőrrel beállítják a kész ital cukortartalmát. Vagy nem is adnak hozzá, hogy igazán száraz, ún. nyerspezsgőt kapjanak.
- A másik véglet a legolcsóbb technológiával készülő tankpezsgő. Itt az alapbor hatalmas tartályokba kerül, ott történik a második erjedés, a cukortartalom beállítása is a likőrözéssel, majd szűrés után kerül a palackokba (Méthode Charmat).
Ár-érték arányban talán a Méthode Transvasée adja a legjobb eredményt, ahol az erjesztés palackokban történik, és csak a likőrözés tartályban, majd hidegkezelés és szűrés után kerül a pezsgő a palackokba. Az ilyen pezsgők jellemzően elérhető áron találhatóak meg a boltok polcain, ezért most mi is ezekből választottuk ki a kedvenceinket.
- Hungária Rosé Extra Dry – tiszta, gyümölcsös illat, könnyed, ribizlis-málnás íz, némi elegáns krémességgel. A 2020-as Vinagora Nemzetközi Borversenyen Silver díjat nyert.
- Cava Brut (Tesco Finest) – finoman gyümölcsös illat, jellegzetesen élesztős aromák. Ízében egyensúlyban a gyümölcsösség és a savasság.
- Pannon Imperial (LIDL) – tradicionális érleléssel készült friss és meggyőzően gyümölcsös pezsgő, finom, élesztős illattal. A 2020-as Vinagora Nemzetközi Borversenyen Champion díjat nyert.
- Törley Excellence Chardonnay Extra Sec – igazi Blanc de Blanc 100 százalék Chardonnay szőlőből. Friss pezsgő, üde savakkal.
- Hungária Grand Cuvée Brut – évek óta megkerülhetetlen klasszikus. Almás-barackos ízjegyek finom savakkal.
(Borítókép: Shutterstock)