További Klassz cikkek
Rockenbauer Zoltán kulturális miniszter beszéde után, mielőtt Orbán Viktor kormányfő ünnepélyesen átadta volna az épületet, a karzatról háromszáz röplapot szórtak a közönség közé.
A cédulákon az egylet tagjai, elmondásuk szerint a filmes támogatások elosztásának igazságtalan voltára akarták felhívni a nyilvánosság figyelmét. A jelenlegi kormány nagyságrendekkel több pénzt költ az általa favorizált produkciókra, mint a magyar filmszakma egészére- tartják az egylet tagjai. Míg a Káel Csaba rendezte Bánk bán 766 millió forintból, a Hídember 1,8 milliárd forintból készült, a miniszterelnök útjainak dokumentálását pedig 586 millió forintért végezte az Ezüsthajó Kft, addig 84 filmterv vár elbírálásra a Magyar Mozgókép Alapítványnál, amelyek támogatására összesen 420 millió forint áll rendelkezésre -állt a röplapokon.
A felhívás aláírói között van például az idei filmszemle győztes első filmes alkotását, a Hukkle-t jegyző Pálfi György, a Moszkva tér című filmet rendező Török Ferenc vagy a Macerás ügyeket rendező Hajdu Szabolcs is. Az akció után az egylet tagjai távoztak a moziból.
'Otthonra lelt a filmművészet'
A magyar filmes hagyományok, s legfőképpen a magyar közönség már nagyon megérdemelte, hogy a filmművészet is erős, képviselni és bemutatni képes nemzeti kulturális intézményre, azaz otthonra leljen - idézi az MTI Rockenbauer Zoltánt. A kulturális miniszter szavai szerint a nemzeti filmszínház, hivatásához méltóan, a piac változékonyságától érintetlenül, erős vára lehet a művészetek legifjabbikának.
Két kamaraterem
Az Uránia mozi rekonstrukciója 1,2 milliárd forintos beruházással valósult meg. Ács Tamás, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának helyettes államtitkára a nemzeti filmszínház megnyitása előtt tartott sajtóbejáráson elmondta, hogy a rekonstrukció terveit a Mányi István építész vezette stúdió munkatársai készítették; a beruházás fővállalkozója az Architekton Rt. volt. Az 1999 májusában bezárt Urániában a régi nagyterem mellett két kamaratermet is kialakítottak a mozi alagsorában; a kamaratermekben egy időben 60-an tudják megtekinteni az előadásokat. A nemzeti filmszínház mozitechnológiájára hozzávetőlegesen 250 millió forintot költöttek.
Új magyar filmek
Az Uránia mozi a jövőben számos új magyar film premierjének ad majd otthont. Április 8-án tartják A Hídember című, gróf Széchenyi István életéről szóló film ősbemutatóját, 16-án a holokauszt-emléknapon mutatják be a magyar zsidók ezreit megmentő, Giorgio Perlascáról készült filmet, Egy igaz ember címmel. Április 20-án Szabó Ildikó Chacho Rom című filmjének lesz a műsoros díszbemutatója, április 17-20. között pedig az Urániában tartják az első alkalommal megrendezendő Dialektus néprajzi-antropológiai fesztivált.
|