Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMTovábbi Média cikkek
- Puzsér Róbert és a Fókuszcsoport is nekiment Dancsó Péternek
- Ahol egy démon simán elmegy gyorsétterembe dolgozni
- Az Apatigris inkább házimacska, de kandúrkodni vágyik
- Meghalt Joe Ruby, a Scooby-Doo rajzfilmsorozat egyik alkotója
- Van olyan fajtája a szexuális erőszaknak, amiről én is most hallottam először
Turkáló
A szerkesztői beköszöntőben Werner Péter azt magyarázza, hogy már mér lenne más zsebében turkálás egy ilyen lista publikálása. A védekezés értelmetlen, hiszen azért veszünk meg egy ilyen nyomdaterméket 960 forintért, mert szeretünk más zsebében turkálni. Werner azt is mondja, hogy a listára nem vették fel azokat a milliárdosokat, akik nem bizniszelésből gazdagodtak meg, hanem mondjuk örököltek. A szerkesztő eszerint nem lapozott tovább, özvegy Fenyőné Kristyán Judit ugyanis a top 20 egyetlen női tagjaként ott villog a 15. helyen.
Eltérő becslések
|
Jó ötlet, hogy Wernerék körkérdést intéztek magukhoz a listán szereplő milliárdosokhoz arról, hogy szerintük ki a leggazdagabb magyar. Több mint 80 százalékuk szerint az OTP-s Csányi Sándor, akiről még a pórok is úgy tartják, hogy ő a legvagyonosabb ember a rumos meggyel töltött kókuszgolyók földjén. Hogy akkor miért csak ötödik a rangsorban jelentéktelen 30 milliárddal? Mert nem lehet többet bebizonyítani a nyilvános cégadatok alapján - mondja a szerző. Teljesen érthetetlen viszont, hogy a lista összeállítói azt már nem kérdezték meg a milliárdosaiktól, hogy a leggazdagabb néhánynak szerintük mennyije is van.
Hol a pina?
Most már vessük be magunkat a toplistába, fél szemmel arra figyelve, hogy a szöveg alapján akkor itt lopásról van-e szó.
A Ringier listáján harmadjára is Várszegi "Fotex" Gábor a leggazdagabb magyar 46 milliárddal. Ehhez képest azzal a nehezen értelmezhető mondattal indul a róla szóló rész, hogy A Fotex alapítója továbbra is az ország egyik leggazdagabb embere. (Ehhez képest a Managernél ő csak harmadik, hatmilliárddal laposabb zsebbel.) Utána viszont kellemesen pletykálkodó-bulváros leírást kapunk, sok ténnyel és informatív ismertetéssel vegyítve. Ahhoz képest, hogy a bevezetőben még mosakodtak, hogy ez a lista nem kukkolás, simán leírják azt a pletykát, hogy Várszegi Amerikában bekerült a gyémántkereskedők zárt világába. Következetességből egyes, viszont olvasóként semmit sem szeretünk jobban a zaftos, bizonyítatlan feltételezéseknél. Kár, hogy a szex-pina-vonal egyelőre tabu a gazdaglistáknál.
Ugyanaz, mínusz nyalás
Derricket rákötötték a kompresszorra - kiáltottam fel a 45 milliárddal második Demján Sándor fotója láttán, aztán akkor kiáltottam legközelebb, amikor világossá vált, hogy a legendásan elhanyagolt ruházatú ingatlanmogulról szóló rész gyakorlatilag egy az egyben megegyezik a Manager Magazin kiadványának vonatkozó cikkelyével. Kihúzták a legfelháborítóbban benyalós jelzőket, kicsit átfogalmazták a mondatokat és egy-két bekezdést máshová raktak, de a vérrokonság nehezen tagadható.
Megegyező mondatok
|
A demjános részben például a következő két mondat: A TriGránit csoport magyarországi beruházásainak értéke meghaladja az 1,5 milliárd dollárt, amely tartalmazza a most formálódó Milleniumi Városközpont tervezett költségeit is., illetve E nagyszabású külföldi beruházásokra a cégcsoport összesen mintegy 3 milliárd eurót kíván költeni. szó szerint azonos. A Ringiernél hatodik (29 milliárd) , a Managernél hetedik (27 milliárd) Nagy "Vegyépszer" Elek ismertetője előbbinél az utóbbi átfogalmazott, de azonos felépítésű klónja. Futó Péter Fundy-alapító befektetési- és ingatlanmogulról a két toplista ugyanazt írja, a Ringier-féle kicsit átfogalmazva közli a pár hete megismert szöveget. Kristyán Juditról is majdnem szó szerint ugyanazt gondolja a Werner- és a Kertész György-féle csapat.
Azért ezzel együtt messze nem mindenkiről írja ugyanazt a Ringier listája. Feltűnő, hogy a budapesti tőzsdén aktív mágnásokról érdekes és informatív anyagokat hoznak, szerencsére pletykáktól sem mentesen. Napi Gazdaságos tőzsdei újságírókat gyanítunk a háttérben. Az arany fedeles újdonság frissebb híreket tartalmaz, pedig elvileg nem lehetett óriási különbség a lapzárták időpontja között. Mégis jó néhány olyan eset van, ahol a Ringier kiadványa múlt időben beszél, ahol a Manager Magazin még jövő időt használt. Például a Vegyépszer tervezett romániai útépítőcég-vásárlásáról a most vizsgált listából már megtudhatjuk, hogy Nagy Elekék hoppon maradtak. A Ringier listája összetételében eléggé hasonlít a másikra, ami egyfelől természetes. Az első húsznál a sorrend persze nem ugyanaz, de az élmezőny összetétele szinte megegyezik a két helyen. Akad azért érdekes eltérés. Ahhoz képest, hogy a becsült vagyonok a két helyen általában majdhogynem megegyeztek, az ugyanabban a cégben tulajdonos Petrusz Béla-Bakonyi Árpád-Tolnay Lajos trió az új listán 4,6-4,6 és 6 milliárd forinttal a 47., 46. és 32. helyre volt jó, a Managernél a 18. és 12. helyen állnak 12,5-12-5, illetve 16,5 milliárd forinttal. Vagyis majdnem háromszoros a különbség a becsült vagyonokban a két lista között. Vannak még további különbségek is, de azokat bogarássza ki Ön, ha van olyan lelkes, hogy pár hét eltéréssel két hasonló toplistára is kiad majdnem ezer forintot.