Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMSzemcsés másolat
A New York Post a film végleges vágás előtti verzióját szerezte meg egy, a cikk szerint szemcsés, rossz minőségű, többször átmásolt kazettán, ezért a felkért szakértők néha az arámi nyelvű film angol feliratait is nehezen tudták elolvasni.
Az újság cikkben közölte le a szakértők elmarasztaló véleményét, amelyben a nézők közül négyen, a katolikus pap, a rabbi, filmkritikus, és a vallástörténész is erőszakosnak, és antiszemitának nevezik a Jézus utolsó tizenkét óráját feldolgozó filmet. Mel Gibson ügyvédje útján tiltakozott a cikk miatt, és nyilatkozataiban hangsúlyozta: gyalázatosnak és felháborítónak tartja a New York Post eljárását. A lap az Oscar-díjas rendező sajtónyilatkozatának hatására visszaadta a kazettát a filmet gyártó Icon Enterainmentnek, de Gibson ennek ellenére nem hajlandó elállni a pertől.
Hollywood szinte egyhangúan kiált Gibson mellett, a filmgyárak vezetői sorra etikátlannak, és megengedhetetlennek nevezték a New York Post módszerét, és például Sidney Pollack a Variteynek adott interjújában kijelentette: ha ezt az ő filmjével tették volna, most úgy érezné magát, mintha megerőszakolták volna. Nem lehet ellopni egy művész még el sem készült alkotását. – hangsúlyozta a Távol Afrikától Oscar-díjas rendezője.
Vádak és könnyek
Már a forgatókönyv alapján is többen antiszemitának nevezték Mel Gibson, akkor még The Passion munkacímen futó filmjét. Az amerikai Rágalmazás Elleni Liga nyilatkozata szerint a The Passion "veszélyes tanításokat" tartalmaz, amelyek szerint zsidók és keresztények egymás ellen munkálkodtak a múltban. "Úgy véljük, hogy a film a jelenlegi formájában a gyűlölet és az antiszemitizmus táptalaja lehet", nyilatkozta augusztusban Abraham Foxman, a szervezet igazgatója.
Billy Graham Amerika-szerte híres evangélista azonban egyáltalán nem tartja antiszemitának az alkotást, sőt miután Mel Gibson engedélyével megtekintette a filmet, azt nyilatkozta, hogy a könnyei is kicsordultak a meghatódottságtól.