Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!
155 éve, 1866. augusztus 9-e óta van Magyarországon állatkert. A budapesti Fővárosi Állat- és Növénykert egyike a világ legrégibbjeinek, a ma is létező intézmények közül csupán 25 fiatalabb a Városligetben találhatónál.
Bár a vadállattartás már évszázadokkal korábban megjelent Magyarországon, a reformkorban merült fel először gondolata, hogy létesítsen egy nagy állatkertet Pest. A Fővárosi Állat- és Növénykert akkor még Pesti Állatkertként végül 1866 nyarán nyitotta meg kapuit, az ötszáz lakó legtöbbje a Kárpát-medence élővilágából került ki. Első igazi különlegesség Erzsébet királyné ajándéka, a zsiráf volt, de érkeztek Schönbrunnból papagájok és barnamedve is. A medvék azóta is állandó lakói a Városligetnek.
Az állatoknak sokkal kevesebb bemutatótér jutott, az állatkert ugyanis inkább volt akkoriban egy nagy közparkhoz hasonló létesítmény. Az állatkertben éppen ezért többször megfordultak távoli népek is, köztük például egy afrikai törzs, amely a millennium évében hetekig sátorozott a Városligetben.
A két világháború súlyosan megrongálta a budapesti állatkertet és a lakókat is megtizedelte. A nyomorúságos körülmények azonban a világégés után is megmaradtak az állatok számára, a szocializmusban ugyanis mennyiségi elvek vezérelték az állatkert irányítóit, így összezsúfolva, nem megfelelő körülmények között tartották a bemutatott fajokat. Erre 1958-tól a veszprémi állatkert pozitív ellenpéldaként szolgált, a Kittenberger Kálmán Növény- és Vadaspark, főleg Kasza László igazgató munkájának köszönhetően hatalmas felelősségtudattal viszonyult az állattartás iránt, tanácsaival pedig segítette a többi vidéki állatkertet is.
Az állatkert látogatói 155 éve imádják a különleges fajok látványát, a lakók pedig viszonozzák az érzést az állatkerti látogatók iránt. A pandémia okozta lezárások alatt például az oroszlánfókák vagy a páviánok kifejezetten szomorúak voltak, amiért nem produkálhatták magukat közönség előtt.
Budapest, 1961. augusztus 3.
Látogatók állnak sorban a Fővárosi Állatkert főbejárati pénztáránál. Fővárosi Állat és Növénykert: A Fővárosi Állat- és Növénykert egyike a világ legrégebbi állatkertjeinek: 1866. augusztus 9-én nyitotta meg kapuit. 1907-től a főváros irányítása alá került, az új neve Budapest Főváros Állat- és Növénykertje lett. Átépítették, ekkor épült a két műszikla is. Az újjáépített Állatkert 1912. május 20-án nyitott ki. A második világháború hatalmas károkat okozott a kertben, de 1945. május elsején újra megnyitották.
Fotó: Bereth Ferenc / MTI Nemzeti Fotótár
Veszprém, 1968. augusztus 6.
Böbe, a veszprémi állatkert csimpánza gondozónőjével, Keresztes Ferencnével sétál. Böbe 1963-ban született Afrikában, Guineában. Anyját orvvadászok lőtték le. A kis csimpánzt először egy ott dolgozó magyar mérnök fogadta be, később a veszprémi állatkertbe került. Hihetetlen tanulékonysága, játékossága miatt az ország leghíresebb állatává vált. 1970. november 10-én pusztult el. 2004 óta áll egy fából készült szobor a sírja mögötti területen.
Fotó: Bereth Ferenc / MTI Nemzeti Fotótár
Budapest, 1962. november 21.
Repicki Józsefné szakácsnő és Bakonyi Emil tudományos munkatárs 25 féle élelmiszerből állítja össze az emberszabású majmok egynapi táplálékát a Fővárosi Állat- és Növénykert konyháján. Az étrendet az állat jellegének megfelelően, tudományos alapon állítják össze.
Fotó: Mikó László / MTI Nemzeti Fotótár
Budapest, 1958. május 2.
Vass Imre főápoló átadja a születésnapi tortát a két éves III. Jónásnak a Fővárosi Állat- és Növénykertben. A Fővárosi Állat- és Növénykert egyike a világ legrégebbi állatkertjeinek: 1866. augusztus 9-én nyitotta meg kapuit. 1907-től a főváros irányítása alá került, az új neve Budapest Főváros Állat- és Növénykertje lett. Átépítették, ekkor épült a két műszikla is. Az újjáépített Állatkert 1912. május 20-án nyitott ki. A második világháború hatalmas károkat okozott a kertben, de 1945. május elsején újra megnyitották.
Fotó: Bartal Ferenc / MTI Nemzeti Fotótár
Veszprém, 1979. április 20.
Iskolások nézegetik a madarakat a veszprémi Kittenberger Kálmán Növény- és Vadaspark kétszázhúsz négyzetméteres új madárházában. Az új részlegben természetes környezetben csaknem ötszáz madarat figyelhetnek meg az érdeklődők.
Fotó: Rózsás Sándor / MTI Nemzeti Fotótár
Budapest, 1960. május 18.
Kisgyermekek nézik a kifutóban lévő elefántot a Fővárosi Állat- és Növénykertben. A Fővárosi Állat- és Növénykert egyike a világ legrégebbi állatkertjeinek: 1866. augusztus 9-én nyitotta meg kapuit. 1907-től a főváros irányítása alá került, az új neve Budapest Főváros Állat- és Növénykertje lett. Átépítették, ekkor épült a két műszikla is. Az újjáépített Állatkert 1912. május 20-án nyitott ki. A második világháború hatalmas károkat okozott a kertben, de 1945. május elsején újra megnyitották.
Fotó: Pálfai Gábor / MTI Nemzeti Fotótár
Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEM
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!
Rovataink a Facebookon