Nem tud már újat mondani nekik a Sziget
A Sziget fesztivál üzemeltetéséhez rengeteg ember munkájára van szükség. Vannak, akik egész évben ezzel foglalkoznak, másoknak csak néhány napi elfoglaltságot jelent. 12 dolgozót kerestünk meg, akik mind valamilyen szempontból elengedhetetlen feladatot töltenek be. A színpadmestertől a szakácsig mindenki elmondja, hogy milyen a Sziget az ő szemükön keresztül.
Van néhány ember, akinek a Sziget fesztivál nem tud már újat mondani, Kupsza Péter mindenképp ilyen. 1998 óta dolgozik a Sziget egészségügyi bázisán, sokáig volt ápoló, aztán végigjárta a ranglétrát, vezette a nagyszínpadi elsősegély csoportot, majd a technikai csapatot is. Jelenleg ő a közel 600 főt foglalkoztató egészségügyi bázis vezetője. Az építéstől az üzemeltetésen át, egészen a bontásig, minden az ő felelőssége, vagyis neki a Sziget jóval tovább tart, mint egy hét. Ez egy 0-24 órás munka, bármikor szükség lehet rá. Szerencsére idén az üzemeltetés simán megy, viszont nagyon sok dolguk van a központban dolgozó önkénteseknek és orvosoknak. Mikor vasárnap beszéltünk, már túl voltak az 1300. ellátott fesztiválozón, ami soknak számít. Ez elsősorban a nagy hőségnek köszönhető, ami jobban megviseli az embereket. A munkája miatt a fesztiválból túl sokat nem lát, de mint mondja, 15 éve az összes Sziget Kft. által szervezett fesztiválon ott volt, így eleve nincs túl sok fellépő, akit ne látott volna már valahol. (Fotó:
Szekeres Máté / Index)
Haizer Norina harmadszor van a Sziget fesztiválon és már a második éve dolgozik az önkéntesek koordinátoraként. Egész éves munka ez a számára, hiszen a Szigeten rengeteg az önkéntes, több mint 1000 embert alkalmaznak így különböző feladatokra. Norina a 8 koordinátor egyike, akik feldolgozzák az igényeket, hogy hova hány emberre van szükség, és ők azok, akik kiválasztják és beosztják a jelentkezőket a különböző feladatokra. A Sziget ideje alatt főleg kríziselhárításból áll a napja. Hozzá tartoznak a különböző programhelyszíneken segítő önkéntések, neki kell garantálnia, hogy mindig mindenütt elég ember van, akkor is ha valaki mondjuk betegség, vagy egyéb okok miatt kiesik. (Fotó:
Szekeres Máté / Index)
Szűcs Gergely vendégként négyszer járt már a Szigeten, de az utóbbi két évben elég fontos pozícióban dolgozott, hiszen tavaly ő volt a fesztivál hivatalos Facebook Live riportere, idén pedig ő a special partyk műsorvezetője. Most először van speaker a színpadon, aki felkészíti a több tízezres tömeget az épp aktuális programra, és azon van, hogy a visszaszámlálás során minél nagyobb őrület legyen a Nagyszínpad előtt. A Sziget kreatív csapatával együtt ő is részt vett abban, hogy kitalálják ezeknek az események koreográfiáját. Egyébként is műsorvezetőként, konferansziéként és oktatóként dolgozik, de újabban saját YouTube csatornájának felépítése került fókuszba. A fellépők közül Lykke Li koncertjét várta a legjobban. (Fotó:
Szekeres Máté / Index)
Kálmán Tamás nem emlékszik, mikor járt először a Szigeten, de valamikor 2001-ben vagy 2002 lehetett, és azóta nem hagyott ki egyetlen évet sem. Úgyhogy mikor a 20. Sziget alkalmával már gyakornokként dolgozhatott a szervezésben, akkor egy álma vált valóra. Már a hetedik szezonjában jár és web projekt koordinátorként az ő felelőssége, hogy a szigetes fesztiválok webes felületei rendben legyenek. Ebben benne van a mobilos applikáció is, a héten a Sziget közönségének szánt figyelmeztetéseket ő küldte ki. Egész évben pörgős a munkája, mert minden hónapra jut valami, amivel kiemelten kell foglalkozni, de nyilván a fesztivál ideje a leghúzósabb. Ilyenkor 12 órában dolgozik hivatalosan, utána van ideje kicsit szétnézni a fesztiválon, de természetesen 0-24-ben elérhető, hiszen bármikor szükség lehet a beugrására egy váratlan helyzet miatt. A Szigetes koncertek közül a Mumford and Sonst várta a legjobban. (Fotó:
Szekeres Máté / Index)
Szicsó Zsolt a Nagyszínpad színpadmestere, ami az egyik legnagyobb felelősséggel járó munka. Korábban nagyon sok pozícióban megfordult, volt világosító, hangosító, backline-os. Neki nincsenek műszakjai, csak az számít, hogy mikor érkeznek, illetve mikor távoznak a fellépők, így gyakorlatilag a Sziget ideje alatt folyamatosan készenlétben kell állnia. Mivel ezt nem lehetne bírni, ezért megosztják a munkát finn kolléganőjével, Peppi Lotta Arrimóval. Az ő feladatuk minden, ami technikai dolog a nagyszínpadon. Ezzel egy legalább 80 fős csapat foglalkozik, amiben vannak alpinisták, kameraemberek, világosítók és így tovább, nekik kell az ő munkájukat megszervezni és felügyelni. A Sziget munkájába májusban kapcsolódik be, de egyébként is nagy rendezvényeken dolgozik Magyarországon és külföldön is. A fesztiválból túl sokat nem lát. (Fotó:
Szekeres Máté / Index)
Dr. Csengery Krisztina először vesz részt önkéntesként a Szigeten, látogatóként már ötször vagy hatszor járt a fesztiválon. Két napot tölt el a civil faluban és igyekszik minél több emberrel megismertetni a Greenpeace céljait. Az érdeklődők kétharmada külföld, náluk saját kitűzőt lehet készíteni, illetve különböző játékokat lehet kipróbálni, amikért ajándékot kapnak. Dua Lipára nagyon kíváncsi volt, illetve azt sajnálta, hogy az Ivan and The Parazol fellépésére nem tudott elmenni. (Fotó:
Szekeres Máté / Index)
Gabor Kraft nem is tudta pontosan megmondani, hogy hanyadik Szigetén van már. A Party Arénában kezdte, de mióta van Colosseum, azóta ott csinálja a bulikat. Egyébként is szokott más hazai és külföldi fesztiválokon technobulikat csinálni. A Szigeten azért szeret játszani, mert itt nagyon nyitott a közönség, könnyű DJ-ként kibontakozni és lehet nekik nyugodtan eklektikus szetteket játszani, mindig valami mással kiegészíteni a technót. Nincs külön favoritja az idei felhozatalból, de ahogy mondja a Szigetben pont az a legjobb, hogyha elindul az ember csak úgy, akkor is biztosan talál valami érdekes és inspiráló produkciót. (Fotó:
Szekeres Máté / Index)
Székely Áron negyedik alkalommal dolgozik a Szigeten, mint mentő technikus. Mikor találkoztunk vele, épp az egyik 24 órás műszakjában volt, és szerencsére még nem volt komolyabb dolguk. A fesztivál ideje alatt több csapatnyi mentős áll készenlétben. Van a Szigetnek egy saját mentő koordinátora, ő dönti el, hogy melyik csapatra éppen hol van szükség, így ők hozzák be a Szigeten belülről az itt felállított ambulanciára az embereket, illetve ők viszik őket kórházba is, ha valakinek komolyabb ellátásra van szüksége. A legtöbbször megfázással, kar- és lábsérülésekkel van dolguk, de természetesen az ittasság is gyakori probléma. A Parov Stelar koncertet megnézte volna, de a műszakja miatt sajnos ki kellett hagynia. (Fotó:
Szekeres Máté / Index)
Lovász András harmadszor dolgozik szakácsként a Szigeten, és vasárnap már igencsak fáradt volt. Ők már hétfőn kinyitottak, hiszen már a Szigetet megelőző vasárnap is már rengetegen beköltöztek a fesztiválra, akiket addig is el kellett látni. Mindennap 12 órát dolgozik, és ahogy egyre közelebb a fesztivál vége, úgy lesz egyre stresszesebb a munka. A külföldiek egy része ilyenkorra szemtelenné válik, egyre többen próbálnak meg lopni a pultból. Folyamatosan figyelnie kell, mert többször előfordult, hogy belenyúltak és elszaladtak egy kolbásszal. 12 órázás után nem nagyon van lehetősége arra, hogy bármit is megnézzen. A Gorillazt sajnálja a legjobban, hogy ki kellett hagynia. (Fotó:
Szekeres Máté / Index)
Yamoussa Bangoura először van a Szigeten, társulatával a Cirkusz sátorban adják elő az Afrique En Cirque című előadásukat, aminek ő a rendezője is. Ebben 8 akrobata ad elő egy olyan zenés-táncos műsort, amiben az afrikai tradíciókat keverik az amerikai cirkuszi elemekkel. Minden este óriási érdeklődés van a műsorra, örül, hogy ilyen sokan kíváncsiak rájuk. A fesztivál forgataga igazán lenyűgözte őt, reméli, hogy visszatérhet még. (Fotó:
Szekeres Máté / Index)
Horváth András második éve vezeti a Cserkészek szigetes csoportját. Ez egy körülbelül 33 fős csapat, akik a Civil részlegen való megjelenést biztosítják, továbbá van egy másik csapat, ami a civil kemping őrzését is biztosítja. Ezentúl még a cserkészek segítenek a special party-k során kiosztani a zászlókat, a szemüvegeket, az épp aktuális kellékeket. A cserkészek sátra 11 és este 7 között van nyitva, utána van elég idejük bulira, András pedig azt mondta, hogy nem is a nagyszínpad headlinereit várták igazán, hanem a Necc Party-t, ahova az összes cserkész elment. (Fotó:
Szekeres Máté / Index)
Rost Ádám már hatodszor pultozik a fesztiválon. A mixer munkát szereti, főleg mikor koktélos vödröket készíthet úgy, hogy közben egy csoport külföldi hangosan énekel neki. Az A38 közelében egy elég frekventált pultban dolgozik, így műszak közben ritka az üresjárat. Azt nem annyira szereti, mikor ingyen piáért kuncsorognak az emberek, de ez is viszonylag gyakran előfordul. Mindennap 11-től 11-ig dolgozik, utána még van egy kis ideje szétnézni a fesztiválon. A legjobban Zara Larrson koncertjére volt kíváncsi, szerencsére a fellépés az A38-ban volt, így legalább hallhatta. (Fotó:
Szekeres Máté / Index)
Rovataink a Facebookon