Lassan mindenkinek lesz egy Quimby-élménye Magyarországon. Valakinek ez az első angol nyelvű felvételek egyike vagy a budapesti éjszakában, a föld alatt adott első koncertek valamelyike, és persze van, akinek az X-Faktorban hallott Most múlik pontosan. Nekem éppen egyik sem. A Quimby nekem fesztiválzenekar. Évről évre szinte minden fesztiválon látni lehet őket, és bár nyilván intimebb tud lenni egy klubkoncert, ennek a zenének szinte új életet ad a szabad levegő, a napsütés, és a vurstli.
Ilyen szempontból tökéletes ötlet volt a Quimby Csodaország projekt. A zenekar belakta a Szigetet, viszont nem annyira szembetűnően, mint amennyire számítani lehetett rá. Én a Volt Terasz rendezvényeit érintettem, de például az ígért mutatványosokat nem láttam. A bejáratnál az aszfalton egyébként a zenekar által kitalált festések fogadták (és persze fogadják a fesztivál végéig) az embereket. Az is szerencsés eset talán, hogy a Sziget szervezői a látványt újabb szintre emelték a fesztiválon, így sok díszítést a Quimby ehhez már nem tudott hozzátenni, mert a cirkuszi hangulat alap volt.
Még a szervezők is azt mondják, hogy idén nem igazán erős a Sziget zenei felhozatala, és inkább egy nagy, látványos cirkusz lesz az egész. Ha ez így is van, azért attól nem kell félni, hogy buli nélkül maradunk Magyarország legnagyobb fesztiválján, minden napra jut valami, amire kiválóan szórakozhatunk, és még kurrens menő név is akad a fellépők között. Szóval elég a nyavalygásból, tessék szórakozni! Ehhez adunk most támpontot azzal, hogy minden napra ajánlunk öt fellépőt, meg egy kis resztlit, és még zenét is mutatunk hozzájuk.
Nick Cave & The Bad Seeds
Idén harmincéves a Nick Cave & The Bad Seeds, így nincs jobb alkalom arra, hogy megnézzük mi újság Ausztrália egyik elsőszámú gitártrubadúrjával. Cave és zenekara öt év után idén hozta ki a Push The Sky Away lemezt, ami sorrendben a tizenötödik stúdióalbumuk. Már csak Nick Cave miatt is érdemes elnézni a Bad Seeds koncertjére, hiszen az ausztrál zenész a posztpunk és sötétebb rockzene egyik koronázatlan királya, olyan meghatározó együtteseknek korábbi vagy jelenlegi tagja, mint a Birthday Party vagy az idén, egy fellépés erejéig újra összeállt Grinderman. Ráadásul a nagyszínpados koncert bőven sötétedés után lesz, ami a mindig szívdöglesztően elegánsan öltözködő énekesnek a saját eleme, lépjen fel bárhol a világon.
Kinek ajánljuk: aki gyűlöl mindent és mindenkit a Szigeten.
Bat For Lashes
A pakisztáni-angol Natasha Khan 2006-ban tűnt fel a brit könnyűzenében a Fur and Gold bemutatkozó lemezével, amire a dream popon kívül olyan lehetetlenül idióta címkéket biggyesztettek, mint a neofolk, barokk pop, ethereal wave vagy éppen a folktronica. Pedig csak egy tehetséges popénekesnőről van szó, aki különös odafigyeléssel párosítja a fülbemászó dallamokat hűvös elektronikával, mizantróp szintetizátorokkal és élő hangszerekkel.
Kinek ajánljuk: akinek nem volt elég nyomasztó Nick Cave produkciója.
Flogging Molly
Nem először járnak a Sziget fesztiválon, de nincs is ezzel semmi baj, hiszen az amerikai kocsmapunk zenekarnál kevés tökéletesebb fellépő akad egy fesztiválon. Igazi részeges ír hangulat, vonósokkal, fúvósokkal, harmonikával úgy, hogy közben széles vigyorral az arcunkon könyökölhetjük tarkón a minket sörrel locsoló italos hollandokat. Nem is kell igazán ismerni a Flogging Molly számait ahhoz, hogy kellemes sakál részegen a mellettünk álló vadidegenek nyakában lógva üvöltözzünk artikulálatlanul és megköszönjük Istennek, hogy az írek ennyire szeretik a piázást.
Kinek ajánljuk: akik egy kukkot sem értenek a Die Arzte szövegeiből.
Totally Enormous Extinct Dinosaurs
Kizárt dolog, hogy Orlando Higginbottom magánál volt, amikor a Teljesen Óriási Kihalt Dinoszauruszok nevet adta saját magának. Ez legyen a legkisebb probléma, a TEED ugyanis az egyik legizgalmasabb produkció per pillanat a brit elektronikus zenében. Higginbottom szinte a létező összes stílusból merít ezt-azt, legyen az UK garage, fidget house, french electro vagy éppen indie pop. Az egyre népszerűbb DJ-producer ráadásul egyre több remixfelkérést kap olyan nevektől, mint Lady Gaga, a Foals, a Friendly Fires, Katy Perry vagy éppen a Disclosure.
Kinek ajánljuk: paleontológusoknak?
Nina Kraviz
Magyarországon a szexi női DJ kifejezés hallatán általában szakbarbár volt playmate-ek, reality celebek és kiöregedett pornósok jutnak eszünkbe. A szibériai Nina Kraviz pont ezeknek az ellentéte. Az orosz producer-DJ-énekesnő nagyon ügyesen használja ki természetes adottságait arra, hogy az egyébként remek deephouse számait és kifinomult minimal techno mixeit propagálja vele. Egyszer még kisebb felzúdulást is keltett egy dokumentumfilmjével, ami egyesek szerint szimplán szexista és eltereli a figyelmet a zenéjéről. Pedig ez csak egy apró bónusz, hogy az ilyen-olyan szubsztanciáktól kiszáradt szájakban ismét beindítsa a nyáltermelést.
Kinek ajánljuk: akinek a Party Aréna a Riviéra.
Ők lesznek még szerdán: Everything Everything, Alex Clare, Deichkind, Skunk Anansie, Chase and Status, Die Arzte
A lejátszóban még több zene van, klikk a playre a szerdai előadókért :
Amíg sörért, zsírgyrosért vagy éppen hosszúlépésért állunk sorban, a színpadon már a ráadásszámot játsszák. Talán még átérünk a másik színpadhoz, igen, a Sziget másik végébe, feltéve, ha nem állít meg minket egyetlen svéd horda sem, hogy meghívjon pár Unicumra. És akkor persze fél egyre megbeszéltünk egy találkozót a bejárathoz, és ha mi sem késünk, meg a másik sem, na akkor még elérjük a hajnali félkettes dj-szett utolsó fél óráját. De persze mindenki késik mindig, hiszen ez a Sziget.
Na ennek a porban téblábolásnak ezennel vége, az idei Sziget legnagyobb újítása a koncertek nélküli fesztivál. Persze vannak fellépők, jut minden napra egy-egy érdekesebb is, és feltűnik néhány kedvenc is egy hét alatt, de többet nem kell azzal a nyomasztó érzéssel küzdenünk, hogy lemaradtunk valami nagyon fontos koncertről pár holland kiscsaj, vagy éppen egy ingyen pálinkát osztogató haver miatt.
És ez korántsem gúny: a Sziget szervezőinek idén nem sikerült túl jó lineupot összeszervezniük, a sztárzenekarok sorra utasították el a felkérést, így az Európa legjobb fesztiváljának kikiáltott rendezvény inkább minden eddiginél többet ölt a látványba és a hangulatba.
De előbb a száraz tények, a meglepő számok, amit Frei Tamás mond egyenesen a kamerába, a rekkenő hőség ellenére persze ingben, szorosra húzott brókernyakkendőben:
Véget ért a kínzó várakozás. A Sziget bejelentette, hogy az eddig üresen tátongó két helyre is megvannak a fellépők. Ezek szerint szombaton az Editors felcsúszik főműsoridőbe, közvetlenül Mika elé, őket pedig a skót Fratellis vezeti fel, akik a 2006-os nagylemezükkel viszonylag sikeresek voltak, azóta viszon annyira eltűntek, hogy még egy hároméves szünet is belefért nekik. Idén ősszel jelenik majd meg amúgy a harmadik nagylemezük, úgyhogy biztos játszanak majd új dalokat is. A másik üres helyre, vasárnap délutánra a skát és reggae-t játszó Babylon Circus került.
„Ez az év kifejezetten problémás volt a nagyszínpados fellépők meghívását illetően” – nyilatkozta Gerendai Károly főszervező, hozzátéve, hogy idén is igyekeztek minden igényt kielégítő programot összeállítani, azonban javarészt időegyeztetési problémák miatt, a nagy sztárok közül sokan nem tudtak idén eljönni. „És az sem könnyítette a dolgunkat, hogy volt pár fellépő, aki már a lefixált időpontját mondta vissza az utolsó pillanatban” – tette hozzá.
A szervezők által is bevallottan gyenge fellépőgárdát amúgy látvánnyal kompenzálják majd. A Sziget számos pontján ígérnek szemkápráztató dolgokat, amik nem a színpadon zajlanak majd.
Esténként lezárják a budai alsórakpart egy szakaszát a Sziget Fesztivál idején. A rendőrség honlapján olvasható közlemény szerint augusztus 4-étől 11-éig 18 óra és 22 óra között lezárják - a célforgalom kivételével - az Árpád híd és a Margit híd közötti Slachta Margit rakpartot, valamint a Mozaik utca és az Árpád híd közötti gróf Esterházy János rakpartot.
A Jégtörő utca és a Mozaik utca egyes szakaszaira nem lehet majd behajtani augusztus 2. és 12. között.
Megállási tilalom lesz augusztus 2-án 20 órától, augusztus 12-én 18 óráig a Reményi Ede utca, a Benedek Elek utca, a Vajda János utca, a Mozaik utca, a Jégtörő utca és a Leányfalu utca egyes szakaszain, valamint az Óbudai rakpart egy részén. A Sziget Fesztivál augusztus 5-étől 12-éig tart.
Regényszerű könyv jelenik meg a Quimby együttes eddigi 22 évéről. A kiadvány először a Sziget fesztivál nulladik napján, augusztus 6-án lesz kapható, a Quimby Csodaországban című monstre tízórás programfolyamra időzítve.
A regényszerű megközelítés sokkal költőibb hozzáállást tesz lehetővé a megtörtént eseményekhez. Sokszor nehéz kellő távolságot tartani a velünk megesett dolgoktól, apró mozzanatok is zavaróak lehetnek, a legdurvább sztorikat finoman megírni nem könnyű - fogalmazott Kiss Tibor, a zenekar frontembere, gitáros-énekese a Quimby című könyv hétfői budapesti sajtóbemutatóján.
A Bookline kiadó gondozásában megjelenő könyv, amelyet Miklya Anna és Dömötör Endre jegyez, négy egységből áll: a Quimby-gép című rész 13 fejezetben meséli el az együttes eddigi éveit, rövid portrékon keresztül ismerhetjük meg a hat tag életének fontosabb epizódjait - köztük például Varga Livius tizenévesen Amerikában töltött másfél évét vagy Kiss Tibor összeomlását, pszichiátriai kezelését -, szerepel a kötetben egy részletes diszkográfia az eddigi 13 kiadványról, végül egy 32 oldalas színes képmelléklet.
Rovataink a Facebookon