Orbán Viktor azt mondta, elviszi a hátán a libernyákokat. De mi az a libernyák?
Magyarországnak, nekem személyesen szerencsém van, mert én voltam katona, a fél életemet edzőtáborokban és öltözőkben töltöttem el. És nem vagyok a régi, de néhány ilyen libernyákot, akikkel vitatkoznom kellett, azokat azért még elviszem a hátamon. Tehát a fizikai megterhelését a tárgyalásoknak, azt én az átlagosnál jobban bírom is meg bírtam is
– mondta Orbán Viktor a több napon át húzódó uniós költségvetési tárgyalások lezárulása után.
A libernyák szó sokak fülét megüthette, mert bár a kontextusból világos, hogy a liberális politikusokról, legalábbis általa liberálisnak bélyegzett politikusokról beszélt, viszonylag ritkán hallani ilyen nyelvi regiszterből származó kifejezést egy miniszterelnök szájából.
Hogy a liberálisok megjelölésére használt libernyák szóhasználat milyen asszociációkat kelthet, és hol helyezi el a használóját, arról Kálmán László nyelvész már morfondírozott a Facebook-oldalán ("a nyilvánosság előtt kifejezetten náci hajlamú megszólalók használták, a legnagyobb megvetés kifejezésére, a liberálisok elleni nagyon durva uszításra. [...] ő maga ezennel a csőcselék legaljába sorolta be magát" – írta). Na de mit jelentett eredetileg maga a kifejezés?
A választ Dragomán György író posztolta szintén Facebookon. "Az Atheneum 1841-es, 48-as számában Kurucz Pál (aki valószínűleg Bajza József) elég pontos üzenetet küldött a jövőbe, 179 évvel későbbre, nekünk. Egyetlen rövid bekezdésben igen velősen, és a jövőbe látóan foglalta össze a tegnapi nap eseményeit" – írta.
Kurucz/Bajza idézett gondolata így szól:

Jegyezzük meg tehát, a libernyák szó azt jelenti: köpönyeg. Aki libernyákot forgat, köpönyeget forgat
– tette még hozzá Dragomán a az 1841-es idézet és a "tegnapi nap eseményei" kapcsán.