125 éve született a toprongyos csavargó
Buggyos nadrág, kalap, bajusz: Charlie Chaplin neve összeforrt az általa kreált kétballábas szerencsétlen figurájával. Angliában született, Amerikában lett sztár, Svájcban élte legboldogabb éveit nyolc gyermekével. Nemcsak színész és rendező volt, a filmek történetét és zenéjét is ő írta, és a gyártásért is ő felelt, egyetlen Oscar-díjat kapott: az életművéért.
A Gyermek autóverseny Velencében forgatásán, 1914-ben. Ebben a filmben született meg a csavargó híres figurája, a legenda szerint Chaplin bement a Keystone stúdió ruhatárába és a már ismert öltözékben jött elő. "Az ellentéteket kerestem: a nadrág legyen buggyos, a kabát szűk, a kalap kicsi, a cipő nagy. A bajusz pedig azért kellett, hogy idősebbnek tűnjek, de azért látszódjon az arcom is. Nem találtam ki előre a karaktert, de abban a pillanatban, hogy rajtam volt a ruha, tudtam, hogy miről van szó. Úgy éreztem, mintha mindig is ismertem volna, mire a kamera elé léptem, már tudtam, hogyan kell eljátszanom." A képen ugyan Chaplin a kamera mögött áll, de ezt a filmet még nem ő rendezte, hanem Henry Lehrman. (Fotó:
Hulton Archive / Europress / Getty)
Douglas Fairbanks a nyakában tartja Charlie Chaplint egy óriási tömeg előtt: a szabadságkötvényeket promótálták New Yorkban 1918-ban. Chaplin egy egész propagandafilmet is szentelt a háborús adománygyűjtésnek, majd Chaplin, a katona című filmjében is a háborúval foglalkozott óriási sikerrel. (Fotó:
Time Life Pictures / Europress / Getty)
Douglas Fairbanks, Mary Pickford, D. W. Griffith és Charlie Chaplin - ők négyen hozták létre 1919-ben a United Artists stúdiót, hogy ne kelljen másoktól függeniük és a saját érdekeiket tudják képviselni a filmjeikben. A 20-as években élték fénykorukat, ekkor készült a kép is, amelyen Chaplin és Douglas Fairbanks kocsikáznak. (Fotó:
Keystone-France / Europress / Getty)
Chaplinnek nagyon nehéz gyerekkora volt, apja elhagyta a családot, amibe az anyja belerokkant. De már kisgyerek korában megmutatkozott a tehetsége, később pantomimos társulatokkal lépett fel. 1912-ben egy mutatványos társulat főszereplőjeként érkezett meg Amerikába, ahol a Keystone filmstúdió tett neki ajánlatot. A képen Douglas Fairbanks társaságában pózol egy óriással és egy törpeikerpárral 1922-ben. (Fotó:
Topical Press Agency / Europress / Getty)
Az Aranyláz volt Chaplin életének legbonyolultabb vállalkozása. Noha több hétig forgattak a hegyekben is, rengeteg statisztával zord körülmények között, végül mégis stúdióban építették meg a hegy makettjét, így hozták létre a trükköket igénylő jeleneteket. A film egyik híres momentuma, amikor az éhező Chaplin megfőzi a bakancsát és megeszi. (Fotó:
Hulton Archive / Europress / Getty)
Noha Chaplin életéről, magánéleti viharairól, filmes sikereiről elég sokat lehet tudni, mégis sok homályos folt van az életrajzában. Ezekről a fotókról sem ismert, mikor és hogyan készültek. De nem lehet tudni például, hogy pontosan hol született és mikor, és ugyanígy a halála is egy slapstick komédiába illene: a temetése után ugyanis ellopták a koporsóját a kriptából, és váltságdíjat követeltek érte. Az özvegy nem volt hajlandó fizetni, a rendőrség segítségével az elkövetőket elfogták. Chaplint újratemették, 1991-ben lebetonozták a sírját. (Fotó:
AFP)
Angliában született, itt kezdett színészkedni, itt fedezte fel a pantomim világát, de igazán nagy világsztár Amerikában lett belőle. A filmgyártás egyik legsokoldalúbb figurája, nem csak főszereplő volt, sokszor ő írta, rendezte filmjeit, zenét szerzett, vagy producerkedett. Amikor tíz év után először tért vissza szülővárosába, a londoni Kenningtonba, tömegek fogadták. (Fotó:
Getty Images)
Az 1936-os Modern időkben vett búcsút a a toprongyos csavargó figura a közönségtől, ugyanis Chaplin szerint a hangosfilm egyben a csavargó-karakter „halálát” is jelentette: hiszen éppen az volt a lényeg, hogy nem tudja magát szavakkal kifejezni. Egyetlen egyszer hallani a hangját, amikor éneklő pincérként dolgozik. (Fotó:
Max Munn Autrey / Europress / Getty)
Chaplin dől a röhögéstől a Rivaldafény forgatásán. A képet az a W. Eugene Smith készítette a Life magazin számára, akinek a munkásságát egy egész nagyképben dolgoztuk fel. (Fotó:
W. Eugene Smith / Europress / Getty)
Chaplin a diktátor című filmjében, 1940-ben. Chaplin két szerepet is játszik a filmben, egy üldözött zsidó borbélyt és egy fasiszta diktátort, akit Hitlerről mintázott. Hitler állítólag nagy mozirajongó volt, és háromszor is látta A diktátort, ami utólag nagyon bántotta Chaplint. (Fotó:
Hulton Archive / Europress / Getty)
Lelkes tömeg várja az East Enden Mahatma Gandhi érkezését. 1931-ben az indiai kongresszus vezetőjeként vett részt az indiai alkotmányreformról szóló kerekasztalban, és közben találkozott Chaplinnel is, akiről korábban nem is hallott még. Ugyanúgy elkötelezettek voltak a szegények, a mindennapi emberek élete iránt, találkozójukat óriási érdeklődés övezte, az ablakból integettek a rajongóknak. A találkozó 45 percen át tartott, és bár nem tudni miről szólt, de ettől fogva Chaplin filmjei sokkal politikusabbak lettek. (Fotó:
Douglas Miller / Europress / Getty)
1954-ben akkora volt a szegénység Franciaországban, hogy sokan éltek fedél nélkül, a különösen hideg télen sokan megfagytak az utcákon. Chaplin vagyonos emberként is érzékeny volt a szegénység problémáira: 2 millió frankos adományából tíz ház épült 1954-ben Noisy le Grand közelében a nélkülözők számára, a házikók nevükben utalnak Chaplinre. (Fotó:
Keystone France / Europress / Getty)
Chaplin és a királynő kezet ráznak 1952-ben. A Rivaldafény bemutatójára érkezett Londonba, noha figyelmeztették, hogy nem lesz könnyű a visszatérése az Egyesül Államokba. Chaplin baloldali nézeteit mindig szívesen hangoztatta, az amerikai állampolgárságot sosem fogadta el, így felkeltette az FBI érdeklődést is. A londoni bemutatójáról már nem is tudott visszatérni az Államokba, mivel a legfőbb ügyész érvénytelenítette a beutazási engedélyét. (Fotó:
AFP)
1943. június 16-án vette el Eugene O’Neill drámaíró lányát, Oona O'Neillt. Nem ő volt az első felesége, de az utolsó: ekkor 54 éves volt, a lány 17. Ez a házasság végre hosszú és boldog lett, nyolc gyermekük született. Három fiú: Christopher, Eugene és Michael és öt leány: Geraldine, Josephine, Jane, Victoria és Annette-Emilie. A képen egy-egy Chaplin-életrajzot olvasnak, a fotóból üdvözlőlap lett 1964 karácsonyán. (Fotó:
Express / Europress / Getty)
Charlie Chaplin és Sophia Loren sajtótájékoztatón jelentik be A hongkongi grófnőt 1965-ben a londoni Savoyban. Ez volt Chaplin utolsó filmje, ő maga már csak egy cameo-jelenetben tűnt fel, a film főszerepeit Sophia Loren és Marlon Brando játszotta. (Fotó:
AFP)
Végül Svájcban telepedett le: feleségével és 8 gyermekével visszavonultan éltek. 1972-ben kapta meg élete egyetlen Oscar-díját az életművéért, az indoklás szerint felbecsülhetetlen hatása volt filmgyártás művészi rangra emelésében. 1975-ben az angol királynő lovaggá ütötte, Sir Charles Chaplin 1977 karácsonyán halt meg agyvérzésben. (Fotó:
Terry Fincher / Europress / Getty)
Rovataink a Facebookon