Idén sem finomkodtak az év képeivel
További Nagykép cikkek
Megnyílt Budapestena World Press Photo kiállítás. Az év képeit a Néprajzi Múzeumban nézhetik meg 2017. szeptember 22 és október 23. között.
A zsűri idei döntésének különleges csavart adott, hogy a győztesek kihirdetése után a zsűri elnöke rögtön el is határolódott a nagydíjas képtől, ami a törökországi orosz nagykövet elleni merénylet ismert képe lett. Harmadik alkalommal nyer gyilkosságot ábrázoló kép a pályázat hatvan éves történelmében, de Stuart Franklin szerint ennek a képnek most nem lett volna szabad nyernie.
Vele beszélgettünk a nyertes képről 2017. tavaszán, a döntését azzal indokolta, hogy szemben például a vietkong katona meggyilkolásáról készült nagydíjas képpel, ez a fotó és az általa generált médiafelhajtás nyíltan buzdíthat hasonló cselekedetekre. Szerinte nem indokolná a nagydíjat a kép hírértéke sem, hiszen a merényletnek az emberáldozattól eltekintve komolyabb, önmagán túl mutató következménye sem lett. Ráadásul egyszerre ábrázolja a gyilkost és az áldozatot – a gyilkosság után – ami felvet egy sor morális-és sajtóetikai problémát: arra a szintre helyezi a fotót, ahol az Iszlám Állam lefejezős videói vannak.
Korunk problémái (egyedi) I. hely
Amerikában az elnökválasztás mellett az év egyik legforróbb témája a rendőri túlkapások voltak. A rendőrök által viselt kamerákból megismert jelenetek tanulsága, hogy az amerikai járőrök kezében túl könnyen elsül a fegyver az első gyanús vagy félreérthető mozdulatra. A sorozatos esetek után indult utcai tüntetések egyik emblematikus pillanata volt ez a kép, ahol három rendőr lefog és elvezet egy nőt, aki mozdulatlanul demonstrált előttük.
(Fotó: Jonathan Bachman (Reuters) / World Press Photo 2017)Menekültek kelnek át egy folyón Macedóniába. A kép azután készült, hogy a macedón határok lezárása után több száz menekült próbált a kerítéseket megkerülve átkelni Észak felé.
(Fotó: Vadim Ghirda (AP) / World Press Photo 2017)Korunk problémái (sorozat) I. hely
Rohamrendőrök egy mellékút mentén a Dakota Access-csővezeték építése ellen indult demonstráció helyszínén. A helyi őslakosok és velük szimpatizáló csoportok tíz hónapon át tüntettek a vezetékek építése ellen, mire a tervet visszamondták. Most úgy néz ki, mégis újraindul az építkezés Donald Trump elnöksége alatt.
(Fotó: Amber Bracken / World Press Photo 2017)Hétköznapok (sorozat) I. hely
Sorfal a ködben a Fidel Castro hamvait szállító konvojra várva. A kubai vezető halálra egészen átalakíthatja az ország mindennapjait.
(Fotó: Tomas Munita (The New York Times) / World Press Photo 2017)Korunk problémái (sorozat) II. hely
A kétéves Marcela testvéreivel és édesanyjukkal a család Areia-i otthonában. Az ikrek mindketten mikrokefáliával születtek, amit esetükben a Brazíliában tavaly terjedt Zika-vírus okozott. Az ország legszegényebb régióiban ezek a gyerekek több száz kilométerre laknak a legközelebbi kórháztól, számukra kevés esély van rá, hogy megfelelő ellátásban vagy terápiában részesülhessenek.
(Fotó: Lalo de Almeida (Folha de São Paulo) / World Press Photo 2017)Hétköznapok(egyedi) I. hely
Anya-és lánya, bombatámadás túlélői egy kabuli kórházban. Afghanisztánban gyakorlatilag 1973 óta mindennaposak a fegyveres konfliktusok és a merényletek. Az ENSZ adatai szerint 2016 első felében legalább 1600-an haltak meg hasonló merényletekben.
(Fotó: Paula Bronstein (TIME) / World Press Photo 2017)Hétköznapok (sorozat) III. hely
Életkép Oroszország egyik elszigetelt, északi településéről, aminek egyetlen kapcsolata a külvilággal a havonta kétszer forduló helikopter. A helyiek életét bemutató sorozatával lett harmadik.
(Fotó: Elena Anosova / World Press Photo 2017)Kiemelt hírek (sorozat) I. hely
A New York Times fotósa gyilkosságról gyilkosságra dokumentálta a kábítószer elleni harcot a Fülöp-Szigeteken. A Duterte-elnök által meghirdetett tisztogató akciónak eddig legalább 2000 hivatalos áldozata van, köztük dílerek, kábítószer-használók, akiket rendőrök vagy ismeretlen fegyveresek a nyílt utcán lőttek le.
(Fotó: Daniel Berehulak / World Press Photo 2017)Kiemelt hírek (sorozat) III. hely
Moszul ostroma elől menekülő iraki civilek a várost elkerülő autóúton. A háttérben a füst és a lángok a város körül felgyújtott gyárakból és olajmezőkből szállnak fel.
(Fotó: Sergey Ponomarev (The New York Times) / World Press Photo 2017)Hosszútávú projektek I. hely
Ukrajna sötét napjai - Valery Menikov a 2014 óta húzódó ukrán konfliktus hátországát fényképezi. A hétköznapi emberek helyzetét mutatja be, akik harmadik éve élnek együtt bombázásokkal, fegyveres harcokkal és az ukrán társadalmat megosztó háború minden hozadékával.
(Fotó: Valery Melnikov (Rossiya Segodnya) / World Press Photo 2017)Természet (egyedi) I. hely
Halászhálóba tekeredett teknős Tenerife partjainál.
(Fotó: Francis Pérez / World Press Photo 2017)Természet (sorozat) II. hely
Egy gondozó mutatja be az állatpark legújabb pandakölykét a látogatóknak. Az óriás panda tavaly lekerült a veszélyeztetett állatok listájáról, de csak azért, mert a populáció rohamos fogyását mesterséges körülmények között sikerült megfékezni Kínában.
(Fotó: Ami Vitale (National Geographic Magazine) / World Press Photo 2017)Természet (sorozat) III. hely
Éjszakai itató. Máté Bence szabad szemmel jobbára láthatatlan, mégis teljesen hétköznapi élethelyzeteket fotózott Afrikában: az éjjel az itatónál pihenő állatokról távirányítású kamerával készültek ezek a fotók.
(Fotó: Máté Bence / World Press Photo 2017)Emberek a hírekben (egyedi) I. hely
Az ötéves Maha a családjával menekült Moszulból, miután megindult a város visszafoglalására indított offenzíva az Iszlám Állam ellen.
(Fotó: Magnus Wennman (Aftonbladet) / World Press Photo 2017)Emberek a hírekben (sorozat) II. hely
A 41 éves Hellen, akit szellemi sérülése miatt boszorkánynak kiáltottak ki otthonában. Afrika legtöbb országában, főleg a kevésbé fejlett területeken az ilyen betegségeket a mai napig imával próbálják gyógyítani, a betegek valódi orvosi ellátás hiányában a társadalom peremére kerülnek.
(Fotó: Robin Hammond (NOOR Images for Witness Change) / World Press Photo 2017)Emberek a hírekben (sorozat) II. hely
Heródes bibliai mészárlására emlékező spanyol népszokás résztvevői egy liszt-tojás-víz-csatában.
(Fotó: Antonio Gibotta (Agenzia Controluce) / World Press Photo 2017)Sport (egyedi) I. hely
Nina Carberry zsoké repül le a lováról egy liverpooli versenyen.
(Fotó: Tom Jenkins (Guardian) / World Press Photo 2017)Rendkívüli hírek (sorozat) II. hely
Gyerekeket cipelő szíriai férfiak egy aleppói utcán. A kép szeptemberben készült a város egyik felkelők által ellenőrzött negyedében, egy légicsapás után, amit vagy a szíriai kormány, vagy az őket támogató orosz hadsereg indított. A kisbabákat cipelő szíriai férfiakról készült kép az öt éve tartó konfliktus egyik legszívszorítóbb darabja, szeptember óta több száz cikkben jelent meg illusztrációként, nem nehéz belátni, hogy miért.
(Fotó: Ameer Alhalbi (AFP) / World Press Photo 2017)Rendkívüli hírek (sorozat) III. hely
Líbiai halászok dobnak mentőmellényt egy menekülteket szállító csónakra. A Földközi-tengeri útvonalon több mint ötezer menekült halt meg tavaly, mielőtt elérték volna Európa partjait.
(Fotó: Mathieu Willcocks / World Press Photo 2017)
Rovataink a Facebookon