Elmegy innen mindenki, akinek van hová. Pár megszállott marad, és az, akinek nincs választása, a vidék pusztul, mi pedig élőben nézzük a szép temetést. A kép nekünk is ismerős, de Kelet-Európa nagy részére jellemző.
Elhagyott gabonatáblák, ezúttal Litvániából, nagykép.
A balti országokból az egyik legnagyobb az elvándorlás Európában, az EU-csatlakozás óta Litvániából is egész vidékek kerekedtek fel. A parasztok pizzafutárnak vagy melósnak mentek Angliába, de néhányan még kitartanak, ez az anyag pedig róluk szól.
A litván fotós is öt év Anglia után hőkölt bele a valóságba, átment rajta a 24. óra érzés, és elkezdte járni a gyerekkori tájat. Ócska motorral, poros földutakon, hagyományos fényképezőgéppel, mert szerinte negatívra kell dolgozni, az passzol ide, a komótos beszélgetésekhez, együtt töltéséhez az időnek, a megérkezéshez, amit úgysem lehet siettetni.
Tadas Kazakevicius 2013-ban kezdett belemerülni a vidéki életbe, amit a fotókhoz írt kísérőszövegei szerint hajlamos kissé idillizálni: „Férfiak lóhátról takarják be a szénát, asszonyok óvják a gyerekeket, a friss tej vagy a frissen kopasztott csirke illata a sütőben újkrumplival” – a parasztromantika az üres tájban szabadon érvényesülhet, kevesen élnek már a tanyavilágban, hogy megmosolyogják.
A litván vidékről Czesław Miłosz írt fájdalmasan szépen Az Issa völgyében, megmutatva, hogy a múlt elvesztése fölötti fájdalom, vagyis a nosztalgia lehet hiteles is, nem kell feltétlenül csöpögnie. Miłosz a mai Litvániában született, lengyel íróként lett Nobel-díjas, de azt mondják, talán ő az utolsó, akit nem lehet besorolni: lengyel-litván és litván-lengyel, lehet ő nyugodtan Česlovas Milošas is. Így ír ebben a könyvében: „Errefelé még a közelmúltban is mindent, amire csak szükség van a háznál, a két kezükkel állították elő az itteniek. Az emberek vastag vászonból készült ruhában jártak. Csak az első világháború után alapították meg az első tejszövetkezeteteket, a gabona- és húsfelvásárló telepeket, s lassanként megváltoztak a kis falvak lakóinak igényei is. Itt sokkal több az ördög, mint másutt. Ki tudja, tán a korhadt fűzfákat, a malmokat, a part menti sűrű bokrokat szeretik ezek a lények, akiket csak akkor pillanthat meg emberi szem, ha maguk is úgy akarják. (...) De hol van az a vidék, ahol menedéket találnak ezek is meg azok is, amikor tankok lánctalpa tiporja a földet, amikor sírgödröt ásnak maguknak a folyóparton a halálra ítéltek, amikor vér- és könnyözönben, a Történelem dicsfényétől övezve beköszönt az Iparosítás?” (Fotó:
Tadas Kazakevičius)
„Én vagyok itt az utolsó, aki még lóval jár szénát gyűjteni, majdnem biztos vagyok benne. Mint régen, amikor mindenfelé a barátaim megrakott szekereit lehetett látni. Hiányzik ez nagyon.” A két gazdálkodó a képen: Tolik és Dainius. (Fotó:
Tadas Kazakevičius)
Venckus, Kriaučiūnienes; a többi, rozsdaette nevet már nem nagyon lehet kivenni a tanyavilág maródó levélládáin. A vidék Litvániában sem tudja eltartani a lakosságot; sokan Kaunasba vagy Vilniusba, még többen Birminghambe, Glasgow-ba, Swansea-be mentek kenyeret keresni, az otthoni gabonatáblák szépségéből nem lehet megélni. (Fotó:
Tadas Kazakevičius)
Karolcik és az apja, Stanislav (Fotó:
Tadas Kazakevičius)
Frissen elhagyott ház az ország közepén, a Kėdainiai járásban (Fotó:
Tadas Kazakevičius)
Útban az esti misére Jagvyga asszony (Fotó:
Tadas Kazakevičius)
(Fotó:
Tadas Kazakevičius)
Ernestas egy Amerikában élő barátja tanyáját őrzi, kettesben egy macskával. „Ne gondolja, hogy könnyű ebben a homokban. A természet visszaveszi a magáért – esik szét minden.” (Fotó:
Tadas Kazakevičius)
Ugne, Dovydas, Egidijus és Meskis kutya (Fotó:
Tadas Kazakevičius)
„Nem is éltem még, amikor az apám megépítette ezt a házat, hogy felneveljen minket. Emlékszem, gyerekkoromban milyen szép volt a táj a tornácunkról. Nézze meg most, emerre gyár, amarra kísértetházak” – panaszolja Stasys. Felesége, Aldona, közben régi fényképeket keres a házról a fiókban. (Fotó:
Tadas Kazakevičius)
(Fotó:
Tadas Kazakevičius)
„Legközelebb jöjjön el hozzánk Meškasalisba feltétlenül. Higgye el nekem, gyönyörű vidék, ott van rögtön a domb mögött. Látja maga is, mennyire nem jön erre már senki, úgyhogy mifelénk nagyon megtisztelik a vendéget. Főleg én! Itt maga csak ne legyen idegen!” (Fotó:
Tadas Kazakevičius)
Házaspár portréja kereszttel és rózsafüzérrel egy üresen álló házból (Fotó:
Tadas Kazakevičius)
„Amióta az eszemet tudom, ezen a földön élek. Igaz, a dombon túl születtem, Zabieliškėben” – mondja a kaszálón kószáló fotósnak az Algis nevű férfi. – Nem is tudom, létezik-e még a falu. A szívemben megvan, messze meg nem utaznék sehová. Ugyan mit találnék ott? Azt mondja meg nekem.” (Fotó:
Tadas Kazakevičius)
Gondozatlan és néhanapján még látogatott sír, a vasút kettészeli a régi temetőt. (Fotó:
Tadas Kazakevičius)
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!
Rovataink a Facebookon