Tévedés, hogy csak hajléktalanok állnak sorba ételért
Egy sör árából egy tál rendes ételt lehet főzni – ez volt az a felismerés, melynek nyomán pár éve összeállt néhány VII. kerületi vendéglátóhely, és a körülöttük kialakuló civil körrel alig öt év alatt több mint kétszázezer adag ételt juttattak el a rászorulóknak a támogatók jóvoltából. Májusban a Heti Betevő kapta a Jószolgálat-díj különdíját az önkéntesen végzett szociális munka kategóriában. A díj médiatámogatója idén az Index.
A Heti Betevő Egyesület arra szerveződött, hogy tartalmas, éttermi minőségű vasárnapi ebédet biztosítson a rászoruló embereknek. Az ételek elkészítésére jó nevű éttermek vállalkoztak, az alapanyag költségeit pedig adományokból finanszírozzák. Önkénteseik minden vasárnap süteményt és gyümölcsöt hoznak – ezzel teszik igazi vasárnapi ebéddé ezeket az alkalmakat. (Fotó:
Ajpek Orsi / Index)
Az ötlet a Kisüzem – ez a Heti Betevő VII. kerületi bázisa – szakácsának, Róder Andrásnak a fejéből pattant ki 2013 év végén, látva, mennyit költenek az emberek szórakozásra, miközben egy sör árából egy adag tartalmas egytálételt lehet főzni a nélkülöző embereknek. Meg is csinálták: először ötven adag meleg étellel indultak neki szűkebb baráti körben, most pedig már egyedül a VII. kerületben háromszáz adagnál járnak, és lett a VIII. kerületben, Makón, Székesfehérváron és Pécsett is csoportjuk. (Fotó:
Ajpek Orsi / Index)
A munkát elsősorban a rászorulókért végzik, azokért az emberekért, akik talán már évek óta nem ettek egy igazán jót. Sokan gondolják, hogy csak hajléktalan emberek állnak be a sorba, de ez tévedés: egyre több családos vendégük van, és szomorúak, amiért kisnyugdíjasokat látnak a dobozkáikkal várakozva. Ebben nemcsak a fizikai szükséglet van, hanem lelki is – nagyon sok vendégüktől jött a visszajelzés, hogy milyen sokat számít az ő élethelyzetükben ez a hétről hétre átívelő rendszeresség, a jó szó, törődés. Arról nem is beszélve, hogy munkakeresésben, téli krízishelyzetekben meleg ruhákkal, ideiglenes szálláson való elhelyezésben is szoktak segíteni nekik. (Fotó:
Ajpek Orsi / Index)
A heti feladatokat, illetve magát a vasárnapi ételosztás lebonyolítását csoportonként húsz-harminc önkéntes látja el. Ezenfelül minden vasárnap külsős önkénteseket is fogadnak. (Fotó:
Ajpek Orsi / Index)
A csapat tagjai a lehető legkülönbözőbb foglalkozásokat űzik: tanár, grafikus, újságíró, vegyész, informatikus, fizikus és egyetemista is található köztük, de nagyon nagy részt vállalnak a munkából nyugdíjas barátaik is. (Fotó:
Ajpek Orsi / Index)
Heti szinten körülbelül ezer rászorulón tudnak segíteni, és amióta működnek, közel kétszázezer adag ételt osztottak ki országos szinten. Nem szoktak ezzel foglalkozni, de amikor elkezdik számolni, mindig megdöbbennek. (Fotó:
Ajpek Orsi / Index)
A Heti Betevő esetében az adományozásnak két módja van: lehet utalni a számlaszámukra, illetve nagyon sok belvárosi kocsmában, bisztróban megtalálhatók a perselyeik. Örülnek, hogy vannak rendszeres utalóik, de azt vették észre, ha külön kérnek a támogatói bázisuktól egy extra cél érdekében az adományozásra, akkor abban is aktívan részt vesznek. Ki utalással, ki azzal, hogy a hírüket viszi, így szerezve új támogatókat. (Fotó:
Ajpek Orsi / Index)
Az önkormányzatokkal, hatóságokkal a kapcsolat sajnos elég hullámzó: kéréseik hol meghallgatásra találnak, hol nem. Felmerült, hogy többé nem kapják meg a Klauzál téri területfoglalási engedélyt, bírságot is fizettek már, de az utóbbi időben kb. az esetek felében pozitív választ kaptak az engedélykérelmekre. (Fotó:
Ajpek Orsi / Index)
A Heti Betevő óriási szerencséje, hogy azokon a vasárnapokon, mikor nincs engedélyük közterületi ételosztásra, egy közeli magánterület ad otthont nekik, így eddig egyetlen vasárnapot sem kellett kihagyniuk. (Fotó:
Ajpek Orsi / Index)
Máig emlékeznek rá, amikor a téli mínusz fokokban egy nagyon vékony öltözetben sorban álló vendég megjegyezte, hogy „de jó lenne egy meleg kabát”. Ahogy ez elhangzott, a következő pillanatban megjelent egy ismeretlen férfi, kezében több kabáttal, vastag pulóverrel, és elsőként ennek az úrnak nyújtott át egy tökéletes állapotban levő meleg kabátot alázattal és szó nélkül, majd megfordult, és elment. Mindannyian szavak nélkül maradtak, a segítők és a rászorulók is – szóval vannak csodák, és a heti betevősök elég gyakran szemtanúi ezeknek. (Fotó:
Ajpek Orsi / Index)
Figyelemmel kísérik a többi ételosztó civil szervezet tevékenységét, megosztják az eseményeket, felhívásokat a közösségi oldalakon – ahogy írják, ez a minimum. Az egyik télen, amikor a krízisidőszakban a Budapest Bike Maffia (BBM) takarókat gyűjtött a hajléktalan embereknek, a HB stábja úgy döntött, a támogatóktól befolyó pénz egy részéből meleg hálózsákokat vásárol, és odaadja a BBM bringásainak, hogy vigyék el az utcán élő embereknek. Vannak közös projektek is, ilyen a Food Angels önkénteseivel való együttműködés, akik körülbelül kéthavonta vállalják a VII. kerületi főzés konyhai lebonyolítását. Áprilisban, amikor kiderült, hogy a HB-nek új raktárra van szüksége, a BBM-es Havasi Zoltán azonnal felajánlott egy részt a saját raktárukban. (Fotó:
Ajpek Orsi / Index)
A civil lét legnagyobb nehézsége a HB stábja számára a bizonytalanság. Hogy bár van egy állandó támogatói bázisuk, mégsem biztos semmi sem. A HB (vagyis igazából a rászoruló vendégeik) az emberek jóindulatától függenek, nincs más bevételük. A nyári hónapok mindig nehézkesebbek, ezt az utalások számából szokták érzékelni, pedig ételre mindig szükség van. Folyamatosan előre gondolkodnak annak függvényében, hogy melyik forgatókönyv valósul meg, milyen akciókkal tudnak még több embert mozgósítani. Erre vannak kész tervek, de nem lehet biztosra menni. A civil, önkéntes lét ilyen; igyekeznek a bizonytalanságot – amennyire csak lehet – csökkenteni, természetesen anélkül, hogy a függetlenségüket, az elveiket feladnák. (Fotó:
Ajpek Orsi / Index)
Rovataink a Facebookon