A férfiak magukkal vitték, hogy bárki kedvére használhassa
További Nagykép cikkek
A pszichológiai manipuláció, a kényszerítés, valamint a fizikai erőszak megnyilvánulásai alkotják a legtöbb történet alapját. Az emberkereskedelem az elnyomás változó rendszereibe illeszkedik. A történeteket hallgatva lehetetlen különválasztani az emberkereskedelem jelenségeit a tágabb társadalmi-gazdasági valóságtól, a nemi egyenlőtlenségtől, a családon belüli erőszaktól, a korrupciótól, a rasszizmustól és a szegénységtől. A romániai emberkereskedelem 1989, azaz a kommunizmus vége óta folyamatosan emelkedik. A 2007-es uniós csatlakozás nyomán Románia enyhített a határellenőrzések szigorán, zökkenőmentesebbé téve javak és emberek szabad áramlását határain át. Mivel az ország gazdaságilag fejlődik, a belföldi emberkereskedelem is meglódult.
A moldovai helyzet még kritikusabb. Nehéz gazdasági helyzet közepette egyszerre növekszik az árvaházak száma és csökken a munkalehetőségek köre. A legtöbb moldovai külföldön szeretne élni és dolgozni, mely tényező az emberi lények kereskedelmét perverzen könnyű vállalkozássá teszi. Moldova Európa legszegényebb országa, ahol a gyermekek nagy része állami intézményekben nő fel; nem feltétlenül azért, mert árvák, hanem mert szüleik nem képesek finanszírozni nevelésüket.
Annie Ling végigkövette történetüket, és feltárta a kereskedelmet lehetővé tevő helyszíneket. Az emberkereskedelem mindent átjár, ezért nehéz lokalizálni. Különböző formákat vesz föl, gyakran a leghétköznapibb helyeken üti föl fejét: otthon, parkokban, közlekedési csomópontokon, kávézókban és még ezernyi helyen.
Tünde, 24 éves, Kolozsvár, Románia
Tünde egy az utcán élő fiatalokból álló bandával élt, amikor a barátja más férfiakkal való szexre kényszerítette. A fiatalok csoportja az őket bántalmazó rendőrök könnyű prédái voltak. (Fotó: Annie Ling)
Amikor a tél végén Tünde újból felkereste az erdőt, a lehullott levelek között elvétve előbújó vadvirágokra bukkant, melyeket elkezdett egyesével összegyűjteni. Egy kis csokor gyűlt össze, ahogy majd egy órán át csendesen sétálgatott az erdőben, óvatosan lépkedve a földön, emlékezve. (Fotó: Annie Ling)
Tünde a számos helyek egyikéről, ahol az utcán élt. Ebben az időben a barátja rendszeresen más férfiakkal való szexuális kapcsolatra kényszerítette. (Fotó: Annie Ling)
Tünde, a férje és legkisebb gyermeke teljes szegénységben élnek, minden hónap végén elfogy a pénzük. Tünde legnagyobb vágya, hogy új családjával egy kicsike kertes házban költözhessen. (Fotó: Annie Ling)
Ligia, 34 éves, Kolozsvár, Románia (Fotó: Annie Ling)
A bárban átélt élmények miatt Ligia a néhány hónapon át tartó kezelés során ebben a szobában élt a helyi pszichiátrián. (Fotó: Annie Ling)
Ligia, 34 éves, egy lelkibeteg-gondozóban, ahova két alkalommal is elhelyezésre került, miután a bárban, ahol pincérként dolgozott, szemtanúja volt nők kegyetlen bántalmazásának. Kolozsvár, Románia (Fotó: Annie Ling)
És itt… elkábítottak a zacskóval, aurolackal (ragasztó), amiről nem tudtam, hogy kell belélegezni. Aztán elszédültem, és elnyomott az álom.”
Cristina a kommunizmus bukását hozó 1989-es forradalmat elindító Temesvár utcáin nőtt fel. (Fotó: Annie Ling)
Cristina, 22 éves, Temesvár, Románia
Cristina 17 éves volt, amikor a nő, aki az étteremben meglátogatta, a férjével együtt rábeszélte, hogy Németországban pincérkedjen. A pincérkedésről kiderült, hogy prostitúcióról volt szó. Krisztinát 1800 euróért eladták egy luxusbordélyháznak, ahol öt hónapon át bezárva tartották. Cristina 150 euróba került egy órára, és ebből a pénzből ő semmit sem látott. A bordélyházból egy másik nővel együtt sikerült megszöknie, és autóbusszal hazajutnia Romániába. (Fotó: Annie Ling)
Crina, a temesvári egyetem környékén elhagyottan álló „Fantom Háznál”, ahol többen megerőszakolták, amikor hajléktalan fiatalként itt próbált menedéket találni. (Fotó: Annie Ling)
Zaluskát koldulásra kényszerítette férje ukrajnai családja, akik mindenhová követték, és verték, hogy minél engedelmesebb legyen. „Isten látta ezt, és úgy tett, hogy ez el tudjak valakitől lopni egy pénzzel teli tárcát, emiatt letartóztassanak, és el tudjak menekülni ebből a helyzetből”, mondja Zaluska arról, hogyan menekült el Ukrajnából. (Fotó: Annie Ling)
Két évvel korábban három kisgyerekét és a bántalmazó, munkanélküli férjét hátrahagyva úgy döntött, hogy külföldön vállal munkát. Egy másik nővel eladónak akart állni Törökországban, ám a megérkezésükkor azonnal bezárták őket egy lakásba, az irataikat pedig megsemmisítették. Ezután két hónapon át prostitúcióra kényszerítették őket. Női futtatójuk megverte és éheztette őket, amikor ellenkeztek. Egy rendőrségi akció során szabadultak ki és jutottak haza, miután a szomszédok panaszt tettek a rengeteg kiabálás miatt. (Fotó: Annie Ling)
Andrea jelenleg Chișinău külterületén, egy összetákolt kunyhókból álló telepen él. (Fotó: Annie Ling)
Amikor korábban Moszkvába költözött, az ottani éttermi munka helyett szexmunkára kényszerítve az utcán kötött ki. Egy nap valaki elcsapta őt és a vele lévő másik lányokat. Natasa megsérült, és korábbi gyönge szellemi állapota tovább rosszabbodott. Az otthonban, ahonnan ki- és bekerült, a róla vezetett kartoték szerint „a (falubeli) férfiak elkezdtek átjárogatni (a szobájába), hogy magukkal vigyék, hogy bárki kedvére használhassa”. (Fotó: Annie Ling)
Annie Ling fotókiállítását a szegedi Grand Caféban tekinthetik meg szeptember 30-ig. Érdemes ellátogatni a finisszázsra is szeptember 29-én.
Rovataink a Facebookon