2021.08.16. 20:45
Módosítva: 2021.08.16. 21:00
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!
Csaknem húsz évvel ezelőtt, 2001. október 7-én kezdődött meg az Egyesült Államok vezetésével Afganisztán megszállása. A hadművelet célja a közép-ázsiai országot akkor vezető tálib kormányzat megdöntése, illetve az Afganisztánban aktív al-Kaida terrorcsoport felszámolása volt. A háború mérlege magáért beszél. Miközben a nyugati koalíciónak nagyjából 3600 katonája halt meg, az általuk támogatott kormányerők vesztesége elérhette a 69 ezer főt. A tálibok egyes becslések szerint legalább 51 ezer katonát vesztettek.
Megrázóbb a civil áldozatok száma: Afganisztánban 47.245, a szomszédos Pakisztánban további 24.099 esett a háború áldozatául.
Az iszlamisták győzelmével záruló afganisztáni kaland hozzávetőlegesen 241 ezer ember életébe került. A helyiek azonban megtanultak együtt élni a háborúval, Afganisztánban nem állt meg az élet. Képgalériánkban az elmúlt húsz év legjobb fotóit mutatjuk be.
Birkapásztor tereli nyáját a Badahsán tartomány fővárosát Kabullal összekötő autóúton. 2008. április 21. (Fotó:
Ahmad Masood / Reuters)
Afgán nők bokszedzésen egy fővárosi edzőteremben. 2011. december 26. (Fotó:
Ahmad Masood / Reuters)
Afgán gyerekek játékfegyverekkel játszanak Íd al-Adhá, vagyis az áldozati ünnep első napján. Dzsalálábád, 2013. október 15. (Fotó:
Stringer / Reuters)
Afgán diáklányok tanulnak az ország észak-keleti területén működő középiskolában. A tálibok uralma alatt a 8 évnél idősebb lányok nem járhattak iskolába. A nyugati csapatok 2001-es invázióját követően számos ígéret hangzott el az afgán nők oktatásáról, a Világbank adatai alapján azonban a tinédzser lányoknak csak 37 százaléka tud írni és olvasni. Badahsán, 2008. április 23. (Fotó:
Ahmad Masood / Reuters)
Burkába öltözött afgán nő mutatja meg az arcát a 2010-es parlamenti választásokon. Herát, 2010. szeptember 18. (Fotó:
Stringer / Reuters)
Mákültetvényen dolgoznak afgán farmerek. Az ország gazdaságának nagy részét az ópium előállításához szükséges nővény termelése adja. Tavaly a máktermesztésre használt földterület 37 százalékkal nőtt Afganisztánban. Dzalálábád, 2012. május 5. (Fotó:
Stringer / Reuters)
Egy kabuli merénylet sérültjét mentik ki a helyszínről. Kabul, 2009. december 15. (Fotó:
Ahmad Masood / Reuters)
Amerikai tengerészgyalogos fedezékébe csapódik lövedék Helmand tartományban. 2007-re a brit csapatok által ellenőrzött területeket a tálibok visszafoglalták, 2008-ban az amerikai hadsereg erősítése érkezett a térségbe. A fegyveres konfliktus első alkalommal Pakisztánra is átterjedt. Helmand tartomány, 2008. május 18. (Fotó:
Goran Tomasevic / Reuters)
Egy helyi milícia tagja tölti a fegyverét Kandaharban. A hétvégén megbukott központi kormány irányítása alatt álló afgán különleges műveleti erők még júliusban próbálták kisöpörni a tartományból a tálibokat. Kandahar tartomány, 2021. július 12. (Fotó:
Danish Siddiqui / Reuters)
Egy tálib katona holtteste mellett halad el kerékpáron egy afgán családapa fiával. Az iszlamistával a nyugatiak támogatását élvező Északi Szövetség csapatai végeztek. Afganisztán 2001-es megszállása óta becslések szerint több mint 51 ezer tálib katona halt meg az összecsapásokban. Kabul, 2001. november 13. (Fotó:
Yannis Behrakis / Reuters)
Út közben feladta a menetelést egy szamár, akinek egy vidéki szavazópontra kellett volna felszereléseket szállítania a 2010-es választások során. Afganisztán hegyvidékein vannak olyan települések, melyek gépkocsival továbbra sem megközelíthetőek. Pandzsír tartomány, 2010. szeptember 17. (Fotó:
Ahmad Masood / Reuters)
Négyéves kisfiút próbálnak kimenekíteni afgán rendőrök egy öngyilkos merényletet követően. A robbantás azt követően történt, hogy iszlamisták és a kormányerők tagjai egy kabuli mecsetnél bonyolódtak tűzharcba. Kabul, 2017. augusztus 25. (Fotó:
Stringer / Reuters)
Burkát viselő afgán nő mellett halad el az Északi Szövetség harckocsija. A tálibok ellen harcoló katonai csoport 2001-ben, amerikai légi támogatással elfoglalta Kabult. Ezt követően egyik parancsnokuk, Hámid Karzai alapított meg az átmeneti kormányt. Jabal os Saraj tartomány, 2001. november 4. (Fotó:
Yannis Behrakis / Reuters)
Afgán férfiak pakisztáni vízumért állnak sorba. Egészen az elmúlt évekig a helyiek útlevél nélkül is átkelhettek a határon, Pakisztán azonban szigorított. Ez összefügg azzal, hogy jelenleg is közel 1.5 millió afgán bevándorló keres menedéket Pakisztánban. Dzsalálábád, 2020. október 21. (Fotó:
Stringer / Reuters)
A 16 éves afgán műsorvezetőnő, Mariam Shakebar köszönti a nézőket miután a tálib uralom alatt, öt éven keresztül a Kabul Televízió felfüggesztette adását. Kabul, 2001. november 18. (Fotó:
Shamil Zhumatov / Reuters)
Egy amerikai tengerészgyalogosok által kiképzett afgán katona rúgja be egy vidéki ház bejáratát Helmand tartományban. Az egyik legnagyobb NATO-műveletnek már az első napján komoly ellenállásba ütköztek ai katonák, a tálibok mesterlövészekkel, robbanószerkezetekkel várták őket. Marjah, 2020. február 17-e. (Fotó:
Goran Tomasevic / Reuters)
Amerikai légicsapást néznek tálibok ellen harcoló helyi katonák Kelet-Afganisztánban. A tora borai csatában az al-Kaida barlangrendszerét pusztították a nyugati bombázók, céljuk Oszama bin Laden meggyilkolása volt. Tora Bora, 2001. december 15. (Fotó:
Erik De Castro / Reuters)
Egy kabuli pékségben dolgozó fiú figyeli az utcákat feldúló tüntetést. 2012-ben az Egyesült Államok katonai bázisán tálib foglyoktól elkobzott Koránokat égettek el. Válaszul napokig tüntettek a fővárosban, mely során harminc ember meghalt, 200 pedig megsebesült. Kabul, 2012. február 4. (Fotó:
Ahmad Masood / Reuters)
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!
Rovataink a Facebookon