Bejelentették a 2024-es World Press Photo sajtófotó-pályázat régiós győzteseit. A fotóriporterek alkotásai arra inspirálják a nézőket, hogy lépjenek ki a hétköznapi hírfogyasztás köréből, és tekintsenek mélyebben a világ kiemelkedő, ugyanakkor figyelmen kívül hagyott történeteire.
Az 1955 óta évente megrendezett World Press Photo Contest az elmúlt év legjobb fotóriporteri alkotásait díjazza. A 67. alkalommal megrendezett versenyen a díjazott fotókat 130 ország 3851 fotósának 61 062 pályaműve közül választották ki. A 2021-ben bevezetett régiós versenymodell a világ minden tájáról érkező történetek és történetmesélők sokszínűségét támogatja.
A régiós győztesek közül kiválasztott négy globális nyertest 2024. április 18-án, a De Nieuwe Kerkben, Amszterdamban, a 2024-es World Press Photo kiállítás sajtótájékoztatóján jelentik be, az eseményt online is közvetíteni fogják. A zsűri évente hat fotóriporter munkáját díjazza, de idén úgy döntött, hogy két különdíjat is átad. A sajtófotó-pályázat idei témái között találjuk az Izrael és a Hamász terrorszervezet között dúló háború szörnyűségeit, a klímaválságot, a család fontosságát.
„A világ minden tájáról érkező zsűritagok évente több tízezer fotót vesznek szemügyre, hogy megtalálják a képileg lenyűgöző, fontos történeteket elmesélő és közös világunkat reprezentáló válogatást. Az idei válogatásban a kétségbeesés, az éhínség, a háború és a veszteség történetei szerepelnek. De olyan témák is megjelennek, mint a kitartás, a bátorság, a szerelem, a család, az álmok és a pillangók” – fogalmazott Joumana El Zein Khoury, a World Press Photo ügyvezető igazgatója.
Az Indexen most megmutatjuk önöknek a 24 nyertes pályázatot.
Hazatérés a háborúból (Egyedi fotó – Afrika) Kibrom Berhane először köszönti édesanyját azt követően, hogy két évvel korábban belépett a Tigréi Védelmi Erők kötelékébe. Saesie Tsada, Etiópia, 2023. szeptember 21. (Fotó:
Vincent Haiges, Real 21 / World Press Photo)
A valim-babena-történet (Fotósorozat – Afrika) Madagaszkáron a demenciával összefüggő ismeretek hiánya miatt a memóriavesztés tüneteit mutató embereket gyakorta megbélyegzik. A demenciával élő 91 éves Paul Rakotozandrinyt, Dada Pault évek óta lánya, Fara Rafaraniriana gondozza. Történetük jól illusztrálja a valim-babena elnevezésű madagaszkári szokást és elvet, ami azt jelenti, hogy a felnőtt gyermekek kötelessége a szülők támogatása. A fotón Dada Paul és unokája, Odliatemix készülődnek a templomba. A férfi 11 éve szenved demenciában. Ez idő alatt családja sokáig azt feltételezte róla, hogy megőrült, a tüneteket az alkoholfogyasztásnak tulajdonították. Egyedül lánya, Fara vette észre, hogy valami megváltozott, és folytatta gondozását. Antananarivo, Madagaszkár, 2023. március 12. (Fotó:
Lee-Ann Olwage, for GEO / World Press Photo)
A szökés (Hosszú távú projekt – Afrika) A 2011-es tunéziai forradalom, amely elindította az arab tavaszt, reményt ébresztett a demokráciára, társadalmi igazságosságra és szólásszabadságra törekvő tunéziaiakban. Az ezt követő évtizedben azonban politikai instabilitás, tartós gazdasági válság és társadalmi egyenlőtlenség alakult ki az országban, ami főleg a fiatalokat sújtotta. Tunézia lakosságának több mint 40 százaléka 15–34 éves, a 24 év alatti fiatalok munkanélküliségi rátája pedig 40 százalék körüli. Ez a projekt a tunéziai fiatalok életét vizsgálja, célja, hogy hozzájáruljon a fiatalok bevonásáról szóló vitához egy szebb jövő érdekében. A fotón egy elektronikus zenét játszó csapat tagjai láthatóak. Az elektronikus zenei formációk új generációja dinamikus közösségeket alkot, rave-partikat szervez, és a tunéziai fiatalok számára platformot biztosít a szabad véleménynyilvánításhoz. Tunisz, Tunézia, 2023. május 21. (Fotó:
Zied Ben Romdhane, Magnum Photos, Arab Fund for Arts and Culture, AIM LAB / World Press Photo)
Adritft (Szabad formátum – Afrika) 2021 májusában a karibi Tobago sziget partjainál egy Mauritániából érkező, halottakkal teli hajót fedeztek fel. Kik voltak ezek az emberek? Hogyan kerültek az Atlanti-óceán túlsó partjára? Két újságíró kereste a válaszokat ezekre a kérdésekre, és egy olyan történetet tártak fel, amelynek szereplői a Nyugat-Afrikából érkező menekültek, akik egy egyre népszerűbb, de nagyon veszélyes útvonalon keresztül akartak Európába jutni. Sokan soha nem érkeznek meg a kontinensre, „szellemhajóik” csak sodródnak a veszélyes áramlatokon. A riporterek törvényszéki bizonyítékokat gyűjtöttek, és három kontinensen átívelő forráshálózatuk segítségével Alassane Snow-ként azonosították az egyik utast, akinek a családja Maliban végre lezárhatta a férfi eltűnésének ügyét (Fotó:
Felipe Dana and Renata Brito, Associated Press / World Press Photo)
Egy palesztin nő átöleli unokahúga testét (Egyedi fotó – Ázsia) Inas Abu Maamar átöleli unokahúga, Saly holttestét, aki négy másik családtagjával együtt meghalt, amikor egy izraeli rakéta csapódott be az otthonukba. Az Izrael és a Hamász közötti háború kezdetén Izrael arra szólította fel a palesztinokat, hogy biztonságuk érdekében vonuljanak délre. A The Guardian és az Al Jazeera beszámolói szerint azonban október közepétől izraeli légicsapások érték a Gázai övezet déli részén fekvő Hán Júniszt. Az áldozatok között sok olyan civil is volt, akik már napokkal korábban elhagyták Gáza városát (Fotó:
Mohammed Salem, Reuters Salem / World Press Photo)
Afganisztán szélén (Fotósorozat – Ázsia) 2021 augusztusában a tálibok ismét hatalomra törtek Afganisztánban. Az egyébként is háború sújtotta, az összeomlás szélén álló ország gazdaságára nagy hatással bír a külföldi segélyek elmaradása. A válságot négy éve tartó szárazság és két nagy földrengés is tovább súlyosbította. Az ENSZ becslései szerint az afgánok 97 százaléka él a szegénységi küszöb alatt. A konfliktusok miatt hajléktalanná vált vagy a környező országokból kitelepített emberek száma meghaladja a hatmillió főt. A zsűri úgy vélte, hogy ez az erőteljes, emberközpontú jelenet jól mutatja, hogy a fotósok hogyan tudják bemutatni az egymást keresztező válságok valóságát. A fotón gyermekek láthatóak egy belső menekülteknek fenntartott, Kabul szélén található táborban. Anyjuk egy almát vitt haza kolduló körútjáról. Kabul, Afganisztán, 2023. február 2. (Fotó:
Ebrahim Noroozi, Associated Press / World Press Photo)
Még mindig veled vagyok (Hosszú távú projekt – Ázsia) A projekt célja a családi fotók fogalmának feltárása. A fotós a családdal szoros együttműködésben meséli el Jiuer, egy háromgyermekes észak-kínai, fiatal anya történetét, aki utolsó éveiben, miután rákot diagnosztizáltak nála, egyre jobban érti és értékeli az életet. Műtétje előtt Jiuer megkérte a fotóst, hogy készítsen néhány családi képet, majd később, amikor állapota romlott, azt akarta, hogy örökítse meg a gyermekeivel együtt töltött időt (Fotó:
Wang Naigong / World Press Photo)
Szívszorító Történet (Szabad formátum – Ázsia) Az időskori rokkantság fő oka a demencia. Az elöregedő japán társadalomban az egyik legmagasabb a demenciában szenvedő idősek aránya. 2025-re várhatóan mintegy 7 millió japánnak kell majd együtt élnie a betegség tüneteivel. Ez a projekt nemcsak az állapotot övező nagyobb társadalmi kérdéseket próbálja egyedülálló módon ábrázolni, hanem a demenciában szenvedő emberek kapcsolatát is a családjukkal és gondozóikkal. A fotós eredetileg arra készült, hogy a projekt négy fejezetre tagolódik: egy bevezetőre és három további részre, amelyek mindegyike egy-egy családra összpontosít (Fotó:
Kazuhiko Matsumura, for The Kyoto Shimbun / World Press Photo)
Egy édesapa fájdalma (Egyedi fotó – Európa) Mesut Hancer fogja 15 éves lánya, Irmak kezét, aki alvás közben halt meg, amikor nagyanyja háza összeomlott egy dél-törökországi földrengés során. A kép a törökországi Kahramanmarasban készült 2023. február 7-én (Fotó:
Adem Altan, Agence France-Presse / World Press Photo)
Kahovkai gát: Árvíz a háborúban (Fotósorozat – Európa) Egy önkéntes macskákat ment az elárasztott kikötői negyedben. A kahovkai gát felrobbantása utáni árvíz 19 napon át tartott (Fotó:
Johanna Maria Fritz, Ostkreuz, for Die Zeit / World Press Photo)
Senki földje (Hosszú távú projekt – Európa) Az RWE (német energetikai vállalat) bontja Immerath plébániatemplomát, miközben a falut is lerombolja, hogy lehetőséget adjon a garzweileri külszíni bánya bővítésének. A vállalat felajánlotta, hogy a lakosokat egy 8 kilométerre fekvő új faluban helyezi el. A fotó 2018 januárjában készült (Fotó:
Daniel Chatard / World Press Photo)
A háború személyes (Szabad formátum – Európa) Az ukrajnai háborúnak több tízezer civil és katona esett áldozatául. Nem látni, hogy a felek mikor kötnek békét. A fotós egy saját weboldalt hozott létre, amely a fotóriporteri munkát a naplószerű személyes dokumentarista stílussal ötvözi, hogy megmutassa a világnak, milyen a háború hétköznapi valóságával együtt élni (Fotó:
Julia Kochetova / World Press Photo)
Egy nap a québeci tűzoltócsapat életében (Egyedi fotó – Észak- és Közép-Amerika) Theo Dagnaud a látóhatárt pásztázza, hogy megbizonyosodjon arról, hogy a tűzoltó járőrök elmentek, és ellenőrzöttnek nyilváníthatja a területet (Fotó:
Charles-Frédérick Ouellet, for The Globe and Mail, CALQ / World Press Photo)
Megmenteni a királylepkéket (Fotósorozat – Észak- és Közép-Amerika) Sabino Marín Reyes a halottak napja alkalmából díszíti rokonai sírját. A mazahua közösség tagjai úgy hiszik, hogy a királylepkék az elhunytak lelkei (Fotó:
Jaime Rojo, for National Geographic / World Press Photo)
A két fal (Hosszú távú projekt – Észak- és Közép-Amerika) Ever Sosa (középen) a vállán viszi a lányát, miközben átkelnek a Suchiate folyón Guatemalából Mexikóba, csatlakozva a 3000 migránsból és menedékkérőből álló karavánhoz, akik az Egyesült Államokba próbálnak eljutni. 2019-ben Mexikó humanitárius vízumot adott egy hasonló karavánnak, de 2020-ra a politikai helyzet megváltozott, és a karaván feloszlatását követelték, ezért ezrek kényszerültek arra, hogy a dr. Rodolfo Robles nemzetközi híd helyett a Suchiate folyón átkelve jussanak el Mexikóba (Fotó:
Alejandro Cegarra, The New York Times/Bloomberg / World Press Photo)
Az Egyesült Államok első klímamenekültjei (Dicséretre méltó – Észak- és Közép-Amerika) Simon és Kristy Naquin Star Wars-témájú esküvője. Hat hónappal korábban költöztek Isle de Jean-Charles-ról Graybe. A New Orleans partjaitól 130 kilométerre délre fekvő Isle de Jean-Charles a klímaváltozás és a tengeri olajfúrások által súlyosbított erózió miatt a környező öbölbe süllyed. A sziget 98 százaléka tűnt el, 2016-ban szövetségi támogatást kapott Louisiana állam, hogy a sziget megmaradt lakóit a 65 kilométerre fekvő Gray városába telepítsék át. Hat év alatt 30 háztartás költözött Graybe, és ezzel az első olyan közösséggé váltak, amely a szövetségi éghajlatváltozási áttelepítési program hatálya alá tartozik (Fotó:
Sandra Mehl / World Press Photo)
Aszály az Amazonas vidékén (Egyedi fotó – Dél-Amerika) Egy halász sétál az Amazonas folyó egyik ágának kiszáradt medrében, a Porto Praia őslakos közösség közelében (Fotó:
Lalo de Almeida, for Folha de São Paulo / World Press Photo)
Vörös ég, zöld vizek (Fotósorozat – Dél-Amerika) A szomszédok állati lottót játszanak a világ egyik legnagyobb gázfáklyája által megvilágított égbolt alatt. A századforduló táján az olajban gazdag Venezuela virágzott, de az olajárak zuhanása, a rossz gazdasági irányítás, a szankciók és a politikai instabilitás következtében hanyatlásnak indult. Az elavult infrastruktúrából származó olajszivárgás és a finomítási folyamat során keletkező metán pusztítja a környezetet. A venezuelaiak közel 82 százaléka él szegénységben. Adriana Loureiro Fernandez a The New York Times megbízásából készítette ezeket a képeket Isayen Herrerával és Sheyla Urdanetával együttműködve (Fotó:
Adriana Loureiro Fernandez, for The New York Times / World Press Photo)
Mapucse: Az ősi hangok visszatérnek (Hosszú távú projekt – Dél-Amerika) Egy machi (spirituális vezető) transzba esett, hogy útmutatást kérjen népe számára, a mapucse indián asszonyok a hála jeleként bárányt áldoztak fel másnap reggel (Fotó:
Pablo E. Piovano, Greenpeace Award, GEO, National Geographic Society / World Press Photo)
Elhallgatott bűnök (Szabad formátum – Dél-Amerika) Ez az aprólékos kutatómunkával készült riport összegyűjti a perui Amazonas vidékén élő LMBTQI+-emberek üldöztetésének elhallgatott történeteit (Fotó:
Marco Garro, Pulitzer Center / World Press Photo)
Nem süllyedünk el (Egyedi fotó – Délkelet-Ázsia és Óceánia) Lotomau Fiafia, a közösség rangidős tagja unokájával, Johnnal áll azon a ponton, ahol gyerekkorában még a partvonal volt. A Kioa-sziget 500 fős közössége olyan emberekből jött létre, akik az 1940-es években az északra fekvő Tuvalu szigetén kerestek menedéket a tengerszint emelkedése elől (Fotó:
Eddie Jim, The Age/Sydney Morning Herald / World Press Photo)
A szuverenitásért vívott ütközet (Fotósorozat – Délkelet-Ázsia és Óceánia) Fülöp-szigeteki halászok a Scarborough-zátony bejárata közelében felállított úszó akadályok előtt, amit a kínai parti őrség állított fel (Fotó:
Michael Varcas, for The Philippine Star / World Press Photo)
Forradalom Mianmarban (Hosszú távú projekt – Délkelet-Ázsia és Óceánia) Paul Du, a Népvédelmi Erők (PDF) lázadó harcosa egy fa alatt pihen a frontvonalon (Fotó:
Ta Mwe, Sacca Photo, VII Foundation, Frontline Club, W. Eugene Smith Grant / World Press Photo)
Egy elveszett hely (Szabad formátum – Délkelet-Ázsia és Óceánia) A nyomaton szereplő felvétel a művész szülői háza közelében készült az ausztráliai Callala-öbölben. Ezt a települést viszonylag kevéssé érintették a 2019-es és 2020-as erdőtüzek, de lakosait többször evakuálták az említett időszakban, miközben egy újabb erdőtűz állandó veszélyt jelent számukra (Fotó:
Aletheia Casey / World Press Photo)
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!
Rovataink a Facebookon