Szívóhatás, kétes értékű mankó és erkölcsi támogatás
További Belföld cikkek
- Fehérbe borul a fél ország, figyelmeztetést adott ki a Magyar Közút
- Reagált a kormány a legújabb Magyar Péter-féle hangfelvételre
- Átkot és rontást is levesznek, de füvesasszony is lesz a Miniszterelnökség által támogatott sámánfesztiválon
- A Hős utcai gettónak már a megépítése sem volt jó ötlet, most felszámolják
- „Ennek k..va nagy következményei lesznek, ebből elég volt” – újabb hangfelvétel került ki Magyar Péterről
Szívóhatás
Tabajdi szerint a kettős állampolgárság összeütközésben áll az autonómiával, és arra sok esetben nincs is szükség. A két szóba jöhető ország közül Ukrajna alkotmánya tiltja a kettős állampolgárságot, a vajdasági magyarok esetében viszont ez a megoldás komoly megfontolás tárgya lehet, jegyezte meg. Tabajdi Csaba ugyanakkor felelőtlen nemzetpolitikai lépésnek nevezte a kettős állampolgárság az egész Kárpát-medencére vonatkozó kiterjesztésének a lebegtetését. "Ez kiürítené a határon túli, magyarok lakta területeket, szívóhatása" lenne" - monda az MSZP-s képviselő.
A szocialista politikus olyan megoldást, olyan sajátos állampolgárságot tudna elképzelni, amely útleveleket és munkavállalást igen, de szavazati jogot nem adna a határon túli magyaroknak. Ilyen kezdeményezés nem fekszik a parlament előtt, de, mint mondta, egy ilyen, kétharmados többséget igénylő törvénymódosításra az ellenzék miatt nem is lenne esély. Tabajdi szerint a Fidesz együtt akarja mindkettőt, de ez nonszensz. Tabajdi szerint a nagyobbik ellenzéki párt összevissza, felelőtlenül beszél ebben a témában.
Erkölcsi támogatás
|
Orbán Viktor, a Fidesz elnöke a hétvégén Tusnádfürdő azt közölte, támogatja a kettős állampolgárság intézményét, bár elismerte, hogy saját pártján belül is megoszlanak ezzel kapcsolatban a vélemények. A volt miniszterelnök külön kitért a romániai magyarok autonómiájának kérdésére, amely szerinte Romániában a demokrácia igazi fokmérője lesz a jövőben. "Ha Romániában megtagadják az autonómiát az ottani magyaroktól, az ország nem kellő alappal kéri felvételét" - mondta.
Orbán a kettős állampolgárságot nem az autonómia alternatívájaként értékeli, hiszen, mint mondta, a kettős állampolgárság a határon túli magyaroknak a magyar államhoz fűződő viszonyát érinti, miközben az autonómia a romániai magyarság és a román állam kapcsolatát rendezi. A kettős állampolgárság Orbán szerint biztonságot jelent, szerinte ezt a biztonságot lehet exportálni a határon túlra, de csak az autonómia biztosíthatja a romániai magyarság problémáinak megoldását.
Balla Mihály, fideszes képviselő az Index megkeresésére hétfőn közölte, a Fidesz erkölcsileg támogatja a kettős állampolgárságot, de a határon túli magyarság megmaradását, illetve a szülőföldön való maradásának a kulcsát az autonómiában látják.
Csak, ha a többség is akarja
Szent-Iványi István, az SZDSZ egyik ügyvivője az Indexnek elmondta, nem tartják jó megoldásnak a kettős állampolgárságot. Megjegyezte ugyanakkor, hogy azon országok esetében, amelyek még távol állnak az uniótól - mint például Szerbia és Ukrajna - meg lehetne fontolni ezt az intézményt is, de ehhez hatástanulmányok, elemzések kellenek.
Az autonómiatörekvésekkel kapcsolatban úgy fogalmazott, az jó lehetőség, ha a többségi nemzeti is ezt akarja. Fontosnak nevezte, hogy az autonómiát a belső törvényhozás adja, ne pedig kívülről kényszerítsék ki. Hozzátette, hogy ellenkező esetben csak több kárt okozna, mint hasznot.
A pótmegoldások pótmegoldása
Csapody Miklós, az MDF képviselője - annak ellenére, hogy pártja törvényjavaslatot nyújtot be ebben a kérdésben - "kétes értékű mankónak, a pótmegoldások pótmegoldásának" nevezte a kettős állampolgárság intézményét, amely szerinte felboríthatja a szülőföldön maradás elvére épülő nemzetstratégiát is. Megjegyezte, hogy az RMDSZ egyik felmérése szerint a kettős állampolgárság bevezetése esetén a romániai magyarok 20 százaléka azonnal elhagyná Romániát. Jelezte, nem utasítaná el a kettős állampolgárság alkalmazását, de ezt szerinte is pontos elemzéseknek kell megelőznie.
Az autonómiával kapcsolatban fontosnak tartotta, hogy az csak a teljes demokrácia és szabadság esetén lehet értelmes megoldás. Vélekedése szerint azonban ehhez Romániának fel kellene adnia a nemzetállami elképzeléseit. Hozzátette, naivitás azt gondolni, hogy majd az Európai Unió ki fogja kényszeríteni a kisebbségi szabályokat. "Az emberi jogi, kisebbségi kérdések soha nem voltak az EU számára olyan fontosak, hogy azok vízválasztók legyenek egy kérdés megítélésében" - fogalmazott. Csapody Miklós leszögezte, az önrendelkezésben nincs semmi ördögtől való. "Nem kell ettől tartani, nem kell ettől félni" - mondta.
|