További Budapest cikkek
- A kormány szerint autósüldözés folyik Budapesten
- Elkezdték a Széll Kálmán téri átjáró építését
- BKK: Leszállíthatják a budapesti járatokról a maszk nélküli utasokat
- Szombattól pótlóbusz jár az 1-es villamos helyett a Hungária és a Könyves Kálmán körúton
- A koronavírussal magyarázza a BKV, miért nem lesz idén nyáron sem klíma a 3-as metrón
A főpolgármesteri kabinet hétfői ülésén kiderült, hogy bár még végleges döntés nem született róla, de mélyvezetésű lesz a négyes metró a Thököly út alatt, a Baross tértől (Keleti pályaudvartól) a Bosnyák térig. Ez az olcsóbb megoldás - mondta el Nyáry Krisztián, a Főpolgármesteri Hivatal illetékese az Indexnek. Így ugyanis a fúrópajzs, amely Dél-Budáról indul, a Keletitől folytatja az alagút kialakítását, és nem kell felbontani a Thököly út burkolatát. Így viszont érdemes mielőbb megkezdeni az útfelújítást ezen a szakaszon. (Mint ismeretes, az újonnan beszerzett Volvo-buszokat igencsak megviseli ez az útszakasz, amelynek macskakövei hosszú évek óta okoznak károkat az autósoknak is.)
A Thököly út leaszfaltozásakor az illetékesek megvizsgálják a buszsávok kialakításának lehetőségeit is, akárcsak azt, hogy lehet-e kerékpárutat csinálni itt. A villamossíneket viszont majdnem biztosan felszedik, hiszen a metróval párhuzamosan még egy kötöttpályás közlekedési eszközre nem lesz szükség a szakértők szerint.
Infobox és park a Madách téren
Ugyancsak elhangzott a kabinetülésen, hogy a Városháza Madách téri frontján lebontott bazársor helyén a tervezettnél több hónappal korábban, akár már idén októberben megnyílhat az új parkosított terület. Egy úgynevezett Infoboxot is ki akarnak itt alakítani, ami kiállítási térként és színpadként egyaránt funkcionálhat a jövőben. Egy építészeti kiállítást máris terveznek a helyszínre, de lehet, hogy már az őszi fesztivál bizonyos programjai is helyet kaphatnak a területen.
A főpolgármesteri kabinet elvetette Schiffer János főpolgármester-helyettes javaslatát az idegenforgalmi adó egyszázalékos emeléséről. A javaslat szerint a többletbevételt turisztikai promócióra fordítaná a főváros. A kabinet úgy ítélte meg, hogy további frakcióvezetői szintű egyeztetésre van szükség az ügyben, ami a szállodai szobák árát növelné (az adót nem a vállalkozások, hanem a vendégek fizetik ugyanis, ezt az összeget a szállásadók beépítik a szobák árába). Az átlagos szállodai ár Budapesten 17 ezer forint éjszakánként, így 170 forinttal kellett volna többet fizetnie a turistáknak. A kabinetértekezleten elhangzott, hogy mivel idén ugrásszerűen megnőtt a turisták száma a fővárosban, egyébként is többletbevételre számítanak idegenforgalmi adóból.
A csepeli gerincút építése több mint egy évtizede húzódik Budapesten, és most újabb akadályok tornyosulnak a beruházók elé. Egyes csepeliek ugyanis korábban nem fogadták el a Fővárosi Önkormányzat ajánlatát, majd a közigazgatási hivatal által megállapított 15 százalékkal magasabb összeget sem. Most ezért a fővárosi főjegyzőt és az értékbecslőt újabb egyeztetésre kérte fel a főpolgármesteri kabinet. A megegyezés fontos az új csepeli, központi szennyvíztisztító megépítése miatt is, nemcsak a XXI. kerület közlekedési helyzetét javítaná. A beruházás előkészítésekor 60 tulajdonossal megegyezett az önkormányzat, 40 ingatlan esetében azonban kisajátítási eljárást indítottak. Időközben négyre csökkent azoknak a száma, akik még a közigazgatási hivatal által kirendelt szakértő magasabb ajánlatát sem fogadják el.
A kabinet döntött még arról is, hogy elcseréli a főváros a IX. kerületi Táblás u. 37. szám alatti épületét a Dózsa György út 74. számú épületre. A Táblás utcában jelenleg egy hajléktalanszálló működik, a Dózsa György úti ingatlant a Táblás utcai ház tulajdonosának, egy cégnek adnák át ezért cserébe. A főváros korábban 1 forintos jelképes bérleti díjért jutott hozzá a Táblás utcai épülethez, a cégnek ez a felajánlása azonban lejárt. Most tehát költöztetni kéne a szállót, ami általában lakossági tiltakozáshoz vezetne, ezért döntött a kabinet úgy, hogy inkább maradjon a IX. kerületi létesítmény a helyén. És a tulajdonjogot cseréljék inkább.
A főváros által felajánlott ingatlan egyébként egy kihasználatlan kórházépület, amelynek felújítása és szociális célokra való átalakítása a szakértők szerint 1,5 milliárd forintba kerülne.