További Budapest cikkek
- A kormány szerint autósüldözés folyik Budapesten
- Elkezdték a Széll Kálmán téri átjáró építését
- BKK: Leszállíthatják a budapesti járatokról a maszk nélküli utasokat
- Szombattól pótlóbusz jár az 1-es villamos helyett a Hungária és a Könyves Kálmán körúton
- A koronavírussal magyarázza a BKV, miért nem lesz idén nyáron sem klíma a 3-as metrón
A Schöpf-Mérei Kórház és Anyavédelmi Központ azon három egészségügyi intézmény közé tartozik, amelyet bezárásra ítélt a kormányzat, és április elsejétől már csak fizetés ellenében lehet itt szülni, mert OEP-finanszírozású beteget nem vehetnek fel. A fizetős szolgáltatás nem túl népszerű, Nyáry Krisztián, a Főpolgármesteri Hivatal kommunikációs igazgatója hat páciensről tud a 300 fős intézményben.
Dilemma
A főváros - mint tulajdonos - most komoly dilemma előtt áll. Pályázaton jelentkezett ugyanis a kórház orvosaiból, munkatársaiból megalakított kft., amely üzleti alapon szeretné folytatni az eddigi munkát. (Elvileg a pályázat nyitott mindenki másnak is, de eddig senki más nem jelentkezett az intézmény működtetésére.)
A főváros garanciát kér (méghozzá írásosat) arról, hogy a kft. képes lesz a dolgozóknak rendszeres fizetést adni. Ha ugyanis most zárnák be a kórházat, akkor az állam megtérítené az egyszeri leépítések költségeit. Ha viszont a főváros beleegyezne a további működésbe, akkor ha pár hónapos vegetálás után összeomlik a cég gazdálkodása, a fővárosnak kéne kifizetnie a dolgozókat.
Életképes lesz-e?
Az Index információi szerint a főpolgármesteri kabinet tagjai közül - a testület hétfőn tárgyalt az ügyről - sokan kételkednek abban, hogy életképes lesz-e a Schöpf-Mérei az OEP-támogatás megszüntetése után is.
Az orvosokból álló kft. szóbeli garanciát már ígért a fővárosnak, de írásban ilyen még nem érkezett az önkormányzathoz. Egyelőre végleges döntés nem született a pályázatról, amely a Fővárosi Közgyűlés egészségügyi bizottsága elé kerül várhatóan.
Az Index megpróbálta utolérni a kórház illetékeseit, ám ez egyelőre nem sikerült hétfő délután.
Összevonják a János kórházat a Kútvölgyivel?
Szintén a fővárosi egészségügyi ágazatot érinti, hogy összevonják a János és a Margit kórházakat a Budai Gyermekkórházzal. Ez a döntés már korábban ismert volt, ám újdonság, hogy a főváros kezdeményezte a SOTE-nél, a Semmelweis Orvostudományi Egyetemnél, hogy adja át a Kútvölgyi kórházat az önkormányzatnak.
Így a János kórház gazdaságtalanul üzemelő pavilonjait részben ki lehetne váltani, és a Kútvölgyi úti épületbe helyezhetnék át a két intézmény központi részlegeit. Így a két intézmény fenntartása is hatékonyabb, olcsóbb lehetne.